Darbdavių duomenimis, vasaros pradžioje Lietuvoje dirbo jau 137,4 tūkst. trečiųjų šalių piliečių – Kas vyksta Kaune

Darbdavių duomenimis, vasaros pradžioje Lietuvoje dirbo jau 137,4 tūkst. trečiųjų šalių piliečių

Asociatyvi / DELFI nuotr.
Asociatyvi / DELFI nuotr.

Nuosekliai didėja mūsų šalyje dirbančių užsieniečių skaičius, o tarp pastaraisiais mėnesiais atvykusiųjų į Lietuvą dirbti dominuoja Vidurinės Azijos gyventojai, – praneša Užimtumo tarnyba (UT) prie Socialinės apsaugos ir darbo ministerijos.

Pirmąjį šių metų ketvirtį UT išdavė 1878 dokumentus, leidžiančius užsieniečiams iš trečiųjų šalių dirbti Lietuvoje. Tai – du kartus daugiau nei pernai tuo pačiu laikotarpiu, kai tokių dokumentų buvo išduota 934. Stebimas ir laikinojo įdarbinimo įmonių aktyvėjimas – šiemet į Užimtumo tarnybą jos kreipėsi 13 kartų daugiau, palyginus su 2023 metų pirmuoju ketvirčiu. Atsižvelgiant į įmonių prašymus, buvo priimti 935 teigiami sprendimai iš 1719, pernai – tik 69.

Pabrėžtina, kad pasikeitė priimtų sprendimų struktūra pagal užsienio pilietybę. Daugiausiai jų šįmet teko Baltarusijos piliečiams, bet procentine išraiška jų skaičius sumažėjo ir sudarė tik 28 proc. Pernai pirmąjį ketvirtį baltarusiams buvo suteikta net 56 proc. visų sprendimų.

2024-aisiais padaugėjo sprendimų, priimtų Uzbekistano piliečiams: nuo 4 proc. iki 24 proc. Antroje vietoje – Kirgizijos piliečiams (12 proc.). Net 88 proc. atvykstančių užsieniečių – vyrai.

Darbdavių teikiamų pranešimų apie užsieniečių įdarbinimą duomenimis, birželio 1 d. Lietuvoje dirbo 137,4 tūkst. trečiųjų šalių piliečių. Daugiausiai – 48,6 tūkst. baltarusių ir 44,8 tūkst. ukrainiečių, įsitvirtina uzbekai (7,4 tūkst.), kirgizai (5,8 tūkst.) ir tadžikai (5,2 tūkst.). Didžioji dalis dirbančių užsieniečių – sunkiasvorių sunkvežimių ir krovinių transporto priemonių vairuotojai (72,2 tūkst.), suvirintojai (6,2 tūkst.), betonuotojai ir betono apdailininkai (4,8 tūkst.).

„Šių metų pradžioje fiksavome daugiau nei dukart išaugusį dokumentų dėl trečiųjų šalių piliečių įdarbinimo srautą. Į lyderių pozicijas veržiasi darbuotojai iš Vidurinės Azijos, nors jie dar atsilieka nuo baltarusių. Savo nišą atranda ir laikinojo įdarbinimo įmonės: šiemet dėl sprendimų kreipėsi 55 laikinojo įdarbinimo įmonės, o pernai – tik septynios“, – pasakojo Užimtumo tarnybos Paslaugų užsieniečiams skyriaus vedėja Ernesta Varnaitė.

Išaugusį užsienio šalių darbuotojų poreikį rodo ir kvotų kalendoriniams metams pagal Lietuvoje trūkstamų profesijų sąrašą panaudojimas. Migracijos departamento duomenimis, iš 25,1 tūkst. paslaugų sektoriui skirtos metinės kvotos darbdaviai jau išnaudojo daugiau nei pusę – 13,2 tūkst., pramonės sektoriaus įmonės – 57 proc. (2,9 tūkst. iš 5,1 tūkst.), statybos sektoriaus – 47 proc. (4,6 tūkst. iš 9,8 tūkst.).

Pažymėtina, kad kol numatytas limitas neišnaudotas, darbdaviams dėl trečiųjų šalių piliečių įdarbinimo nereikia papildomai kreiptis į Užimtumo tarnybą, nebent atvykstančio darbuotojo profesija neįtraukta į trūkstamų profesijų sąrašą, ar kai norima įdarbinti komandiruotus užsieniečius arba sezoninius darbuotojus.

UT specialistų teigimu, kvotomis negali naudotis ir laikinojo įdarbinimo įmonės, todėl šiais metais jos sutelkė dėmesį į sprendimų dėl užsieniečio darbo atitikties šalies darbo rinkos poreikiams prašymus. Pirmąjį ketvirtį priimti sprendimai užsieniečiams, atvykusiems iš 40 šalių (pernai per tą patį laikotarpį – iš 37 šalių).

Dažniausiai prašyta sprendimų dėl darbo tarptautinio krovinių vežimo transporto priemonės vairuotojams (51 proc.), tarptautinio keleivių vežimo transporto priemonės vairuotojams – 5 proc., elektrinio krautuvo vairuotojams, vyriškų drabužių siuvėjams, grybų augintojams – po 2 proc. visų priimtų sprendimų skaičiaus.

Rekomenduojami video
TOP NAUJIENOS
SUSIJUSIOS NAUJIENOS
Naujausios žinios
Rodyti Daugiau ⟶
EISMAS
112
LAISVALAIKIS
KULTŪRA
VERSLAS
MOKSLAS IR IT
SPORTAS
POLITIKA