Kauno IX forto muziejaus direktorius: atmintis apie tremtį leido suprasti, su kuo susidūrėme Ukrainoje – Kas vyksta Kaune

Kauno IX forto muziejaus direktorius: atmintis apie tremtį leido suprasti, su kuo susidūrėme Ukrainoje

BNS / Vilmantas Venckūnas 2024/06/14 12:01
Marius Pečiulis / P/ Peleckio / BNS nuotr.
Marius Pečiulis / P/ Peleckio / BNS nuotr.

Kauno IX forto muziejaus direktorius Marius Pečiulis sako, kad atmintis apie lietuvių tremtis leido geriau suprasti, su kuo susidūrėme karo Ukrainoje pradžioje.

Taip jis kalbėjo per penktadienį Seime vykusį Gedulo ir vilties dienos minėjimą.

M. Pečiulis sakė, kad IX forto muziejuje žmogus yra pastatomas „į akistatą su praeities žmogumi, taip panaikinant mus skiriantį 80 metų atstumą“.

„Kodėl to reikia? Šiandien netoli Lietuvos, Ukrainoje, vyksta plataus masto karas“, – tvirtino muziejaus direktorius.

Pasak M. Pečiulio, su kolegomis ukrainiečiais muziejus įgyvendina naują istorinės atminties projektą, pasakojantį apie Bachmuto tragediją.

„Matome tą patį okupacinį režimą, veikiantį ta pačia forma ir tuo pačiu turiniu. Niekas nepasikeitė“, – kalbėjo jis.

IX forto muziejaus direktoriaus teigimu, stebint tokią situaciją galima išgirsti abejonę, kokia yra tokių projektų prasmė, jei praeitis kartojasi.

„Į šį klausimą galima atsakyti kitu klausimu – nejaugi prarado prasmę mūsų žmonių skausmingos patirtys? Jos mumyse, jos leido mums dar iki karo pradžios geriau suprasti, su kuo susidūrėme, mes dirbame, kad kalbančiųjų ir veikiančiųjų būtų daugiau, kad neužsidarytume, kad kalbėjimas sklistų už Lietuvos ribų, nes tai nuodai tiems, kas pamynė laisvę“, – kalbėjo M. Pečiulis.

Gedulo ir vilties bei Okupacijos ir genocido dienų minėjimas Seime / P. Peleckio / BNS nuotr.

Premjerė: įvykai Ukrainoje liudija tą patį, ką patyrė mūsų tėvai ir seneliai

Minint Gedulo ir vilties dieną premjerė Ingrida Šimonytė sako, kad tai, ką dabar matome Ukrainoje, liudija tuos pačius dalykus, kuriuos patyrė tremtį išgyvenę lietuviai.

„Ne veltui šiandien diena ne tik gedulo, bet ir vilties. Man atrodo, kad tie dalykai labai gražiai dera, nepaisant to, ką šiandien matome Ukrainoje“, – Seime susirinkusiems žurnalistams penktadienį sakė I. Šimonytė.

„Tai, ką matome Ukrainoje, liudija tuos pačius dalykus, kuriuos liudijo mūsų tėvai, seneliai, dėdės, tetos – visi, kurie tą (…) nulio žmogiškumo pasireiškimą savo gyvenimuose matė“, – teigė ji.

Gedulo ir vilties bei Okupacijos ir genocido dienų minėjimas Seime / P. Peleckio / BNS nuotr.

Pasak I. Šimonytės, reikia turėti vilties, kad „meilė ir gėris nugalės“.

„Taip, kaip nugalėjo Lietuvoje, taip nugalės ir Ukrainoje, turime stengtis, kad tai kuo greičiau atsitiktų“, – kalbėjo premjerė.

Lietuvoje penktadienį minima Gedulo ir vilties diena, skirta sovietų vykdytiems trėmimams prisiminti ir pagerbti jų aukas.

Seime įvyko atminimo pagerbimas, vėliau vyks pilietinė akcija „Tenutyla kasdienybės šurmulys. Išgirsk. Įsiklausyk į savo širdies plakimą“.

Sovietų Sąjungai okupavus Lietuvą, 1941-ųjų birželio 14-ąją pradėti masiniai lietuvių areštai ir trėmimai į Sibirą.

Lietuvos gyventojų genocido ir rezistencijos tyrimo centro duomenimis, per pirmąją okupaciją sovietai ištrėmė, nužudė, įkalino apie 23 tūkst. šalies gyventojų. Iš viso iki 1953 metų iš Lietuvos ištremta apie 130 tūkst. žmonių, dar apie 156 tūkst. lietuvių buvo įkalinta.

Rekomenduojami video
TOP NAUJIENOS
SUSIJUSIOS NAUJIENOS
Naujausios žinios
Rodyti Daugiau ⟶
EISMAS
112
LAISVALAIKIS
KULTŪRA
VERSLAS
MOKSLAS IR IT
SPORTAS
POLITIKA