Zoologijos sodo vadovai lapkričio viduryje susirinkusiems svečiams pasididžiuodami rodė už 24 mln. eurų atnaujintas savo valdas, tačiau kitoje jo pusėje stūksojo ant svetimos žemės iškilęs įspūdingas sąvartynas.
Rąstais, senais baldais, medžių šakomis ir įvairiomis medienos atliekomis nusėtos Lietuvos zoologijos sodo prieigos ties Slėnio gatve, kuri driekiasi nuo K. Baršausko gatvės ir atsiremia į gyvūnams skirtą teritoriją. Neseniai slėnio šlaituose pradėtas pilti ir dumblas, kuriame galima išvysti senų padangų, medienos atraižų. Kiek atokiau sumesti plastikiniai maišai su medžių lapais.
„Kol vyko Zoologijos sodo rekonstrukcija, tokį reiškinį dar buvo galima pateisinti, tačiau darbai seniai baigėsi, o atliekų tik daugėja ir niekas nesiruošia jų išvežti“, – stebėjosi netoliese įsikūrusio Kauno technologijos universiteto (KTU) Matematikos ir gamtos mokslų fakulteto darbuotojai.
Daugiau šia tema
Pasitinka grėsmingi užrašai
Važiuojant Slėnio gatve pasitinka metaliniai vartai, o ant jų pakabintas užrašas, kuris griežtai draudžia vaikščioti. Kelių ženklų nematyti, tačiau prie vartų pakabinta vaizdo stebėjimo kamera. Kas ir ką stebi – neaišku.
Galima būtų spėti, kad už vartų jau yra Zoologijos sodo teritorija, tačiau ne, Zoologijos sodą juosia kita tvora. Pakliūti į šią teritoriją nėra sunku, nes tvora ji neapjuosta, o kiek atokiau jau nematyti ir jokių vaikščioti draudžiančių perspėjimų.
Ar gali būti, kad Aplinkos ministerijos valdomas Zoologijos sodas teršia miesto valdas?
Gričiupio seniūno pareigas einantis Algimantas Andriulevičius išsiaiškino, kad pagal planus tai tikrai yra vieša teritorija, o gatvės atkarpa turėtų tęstis iki Radvilėnų plento.
A. Andriulevičius tikino negalintis atsakyti, kas prieš daugelį metų suderino ar leido statyti vartus ir teritorija naudotis Zoologijos sodui. Norint tai išsiaiškinti, esą tektų informacijos ieškoti archyvuose.
Vartų gali visai nelikti
Kauno savivaldybės Miesto planavimo ir architektūros skyriaus vedėjas Nerijus Valatkevičius patvirtino, kad ši Slėnio gatvės dalis, kur nevyksta joks eismas, nes jis ir neįmanomas (pastatyta tvora su draudžiančiais eismą ženklais), yra inventorizuota kaip Slėnio gatvės atkarpa.
Ji tęsiasi iki Zoologijos sodo ribos ir veda tik į šią įstaigą. Galima sakyti, kad Zoologijos sodas dalį miesto gatvės naudoja tik savo reikmėms, kaip ūkinį privažiavimą.
N. Valatkevičiaus žiniomis, ši gatvės atkarpa buvo naudojama statybinei technikai ir medžiagoms sandėliuoti Zoologijos sodo rekonstrukcijos metu, tai galimai šiukšlės ir liko.
„Šiuo metu rengiama nauja Slėnio gatvės inventorizacija, bet ta dalis liks gatvės sudėtyje“, – pranešė N.Valatkevičius.
Savivaldybės atstovas užsiminė, kad tvora bei ženklai galimai gali būti pašalinti, nes už visas miesto gatves ir jų priežiūrą atsakingas Kauno savivaldybės Miesto tvarkymo skyrius.
Net nebandė išsisukinėti
Lietuvos zoologijos sodo Rinkodaros ir edukacijos skyriaus vadovė Aida Grockienė paaiškino, kad po rekonstrukcijos sode labai padidėjo voljerų bei kitų gyvūnams skirtų erdvių, todėl sumažėjo ūkinės paskirties vietų.
„Siekiant užtikrinti atliekų perdirbimą ir antrinį panaudojimą bei įvertinus vietos sandėliavimui trūkumą kai kurios atliekos, kurių neįmanoma nedelsiant perdirbti (reikia specialiųjų priemonių pervežti), buvo laikinai laikomos netoliese esančioje teritorijoje“, – kalbėjo Zoologijos sodo atstovė.
Ji pripažino, kad tai nėra Zoologijos sodo teritorija, bet šia erdve rūpinasi tik Zoologijos sodo darbuotojai: šiltuoju metų laiku pjaunama žolė, sutvarkomi nulūžę medžiai, surenkamos šakos, valoma ir barstoma gatvė.
Pasak A.Grockienės, Lietuvos zoologijos sodas nuolat tvarko aplinką, bet dėl iškritusių kritulių (lietaus, sniego) bei staigaus atšalimo kurį laiką negalėjo to atlikti. Valant tvenkinius buvo paliktas dumblas, kuris bus panaudotas Lietuvos zoologijos sodo aplinkai tvarkyti.
„Atsiprašome ir pranešame, kad į situaciją jau yra sureaguota ir dar šiais metais visos atliekos Slėnio gatvėje bus sutvarkytos“, – Kalėdų išvakarėse žadėjo A. Grockienė.
Ji taip pat paragino žmones nepalikti atliekų nei Slėnio gatvėje, nei kitose vietose. Tačiau gruodžio 29-ąją sąvartynas dar nebuvo sutvarkytas.
Metalinę tvorą rado pastatytą ir ją paliko
Vaclovas Dumčius, buvęs Zoologijos sodo direktorius
„Zoologijos sodo vadovu tapau 2002-aisiais, o tvora tuo metu jau stovėjo. Palikau ją ir išeidamas iš darbo, praėjus daugiau kaip dešimtmečiui. Kartais pasiekdavo žinios, kad Kauno savivaldybė ketina imtis kažkokių pokyčių, tačiau merai keitėsi, o situacija liko ta pati. Turbūt ir dabar pokyčių neįvyko, nors toje vietoje nesilankiau turbūt dešimtmetį, tačiau man vadovaujant jokio sąvartyno toje vietoje tikrai nebuvo.
Galiu spėti, kad būta kažkokių žodinių susitarimų tarp Zoologijos sodo ir miesto administracijos vadovų. Prieš kelis dešimtmečius tokie klausimai būdavo sprendžiami paprasčiau, o žemės sklypų ribos stumdomos laisviau. Dar anksčiau Slėnio gatvėje nuolat vykdavo automobilių ralio varžybos, o ji jungėsi su Radvilėnų plentu.“
Daugiau naujienų skaitykite čia.