Kai kuriems politikams, kelininkams bei Prezidentūrai siūlant 2024 metų valstybės biudžete numatyti daugiau lėšų keliams Vyriausybė preliminariai sutarė kitąmet jiems skirti papildomai 157 mln. eurų. Papildomas finansavimas būtų skiriamas dviem projektams – Vilniaus-Utenos kelio rekonstrukcijai ir „Via Baltica“ ruožui nuo Marijampolės iki Lenkijos sienos.
Dėl to sutarta pirmadienį vykusiame neformaliame Vyriausybės pasitarime, BNS patvirtino Susisiekimo ministerija. Galutinį sprendimą Vyriausybė priims trečiadienį, po to jis bus teikiamas Seimui.
Vilniaus-Utenos kelio rekonstrukcijai tektų papildomi 40 mln. eurų – tiek lėšų tikimasi gauti iš padidintos sunkiasvorių priemonių kelių rinkliavos, vadinamųjų vinječių.
„Kalbant apie veiksnius, kurie įtakoja pasirinkimą būtent tokios sumos, vienas iš veiksnių – sprendimas padidinti pajamas iš vinječių, stambaus, krovininio transporto vinječių, ir kadangi numatytos apie 30 mln. eurų didesnės įplaukos į biudžetą 2024 metais dėl šio konkretaus sprendimo, tai buvo pasvarstyta, kad tos lėšos galėtų būti papildytos šio konkretaus kelio finansavimui“, – BNS pirmadienį sakė finansų ministrė Gintarė Skaistė.
Be to, sutarta spartinti Europos Sąjungos investicijas į strateginius kelių projektus, pirmiausia „Via Baltica“ ruožą nuo Marijampolės iki Lenkijos sienos – projektui kitąmet būtų skirta papildomai 117 mln. eurų, BNS patvirtino G. Skaistė.
„Yra sutarta ieškoti papildomų šaltinių, tame tarpe ir ES struktūrinių fondų parama, ir šiek tiek valstybės biudžeto lėšų, bet kad būtų įvardyta galutinė pinigų suma, reikalingas Vyriausybės sprendimas. Kiek žinau, šiandien vakare koalicijos taryba kalbėsis apie biudžetą ir formalus sprendimas turėtų būti priimtas trečiadienį“, – BNS sakė G. Skaistė.
Iki šiol numatytas ES finansavimas keliams 2024 metais buvo 41,8 mln. eurų. Pasak kai kurių šaltinių, papildomos ES lėšos būtų paimtos iš 2025-2026 metams numatyto finansavimo.
Seimo Biudžeto ir finansų komitetas praėjusią savaitę pasiūlė Vyriausybei įvertinti galimybę 2024 metų valstybės biudžete numatyti papildomų lėšų Kelių priežiūros ir plėtros programai. G. Skaistė tuomet žadėjo ieškoti būdų keliams skirti daugiau lėšų – pasak jos, bus svarstoma, iš kurios mažesnio prioriteto srities būtų galima atimti lėšų ir skirti jas keliams.
Kitų metų valstybės biudžeto projekte keliams iš trijų šaltinių iki šiol buvo numatyta 715,5 mln. eurų. Padidinus finansavimą jiems būtų skirta 872 mln. eurų.