Rugpjūčio pradžioje Užimtumo tarnybos (UT) prie Socialinės apsaugos ir darbo ministerijos registre buvo įrašyta 10,7 proc. bedarbio statusą turinčių asmenų su negalia. Ir tai – dešimtadaliu mažiau nei jų buvo registruota lygiai prieš metus. Šie asmenys sudaro 7 procentus visų UT registruotų bedarbių.
Užimtumo tarnybos specialistai atkreipia dėmesį į išryškėjusią tendenciją – greitesnę klientų, turinčių negalią, integraciją į darbo rinką. Teigiama ir tai, kad trumpėja laikotarpis tarp tokių asmenų registracijos UT bei įsidarbinimo. Pernai jis buvo 465 dienos, o šiemet nedarbo laikotarpis trunka vidutiniškai 307 dienos.
Portalas „Kas vyksta Kaune“ primena, jog įdarbinant neįgaliuosius, Lietuvoje jau įvyko ryžtingų permainų, – nebeliko taip vadinamų specializuotų įmonių ir žmonių skirstymo į sveikus ar negalią turinčius darbuotojus.
„Pertvarkos rezultatai nuteikia optimistiškai. Siekiame, kad šie žmonės turėtų didesnių galimybių atviroje darbo rinkoje: siūlomos individualios paslaugos, taikant atvejo vadybą, tiekiamos aktyviosios darbo rinkos politikos priemonės“, – pabrėžė UT Priemonių organizavimo įgyvendinimo skyriaus patarėja Ramunė Grigienė.
Jos teigimu, ankstesnė neįgaliųjų segregacija labiau skyrė nei jungė. O dabar visiems rinkos dalyviams aiškiau ir paprasčiau, kai nėra išskirtinių įmonių bei specialių joms taikomų išlygų. Kai visi darbdaviai, nepriklausomai nuo įmonių statuso, gali gauti paramą, įdarbindami žmones su negalia. Valstybės parama skiriama pagal tai, kur pats neįgalus žmogus pasirenka dirbti.
Daugiausiai tarp darbo ieškančių žmonių su negalia, Užimtumo tarnybos duomenimis, – vyresni nei 55-erių jos klientai. Profesinio išsilavinimo neturi 28,3 proc. darbo ieškančių neįgaliųjų.
Tuo pačiu UT atkreipia dėmesį, kad beveik penktadaliu, lyginant su tuo, kas buvo praeitų metų vidurvasarį, sumažėjo 45-55 proc. darbingumo lygį turinčių bedarbių, o padidėjo tų, kurių darbingumo lygis žemesnis nei 40 proc. Pažymėtina, jog sumažėjo profesinio pasirengimo neturinčių asmenų su negalia bei ilgalaikių bedarbių.
Nuo 2023-ųjų pradžios iki rugpjūčio 1-osios Užimtumo tarnyba padėjo įsidarbinti 3,3 tūkst. negalią turinčių asmenų. Apie šeštadalį jų priėmė administracinę bei aptarnavimo veiklą vykdančios įmonės, maždaug po 13 proc. neįgaliųjų įdarbino apdirbamosios pramonės ir prekybos, 8,4 proc. – statybos įmonės.