Kaune prasideda tarptautinis scenos menų festivalis „ConTempo“: ko nepraleisti? – Kas vyksta Kaune

Kaune prasideda tarptautinis scenos menų festivalis „ConTempo“: ko nepraleisti?

Jau šį šeštadienį, liepos 29–ąją, Kaune ir Kauno rajone prasideda tarptautinis scenos menų festivalis „ConTempo“. Aktualiausius scenos menų pavyzdžius, kaip ir kasmet, pristatys šiuolaikinio šokio, cirko ir teatro inovatoriai, aplankę didžiausius Europos ir pasaulio festivalius. „ConTempo“ organizatoriai rekomenduoja, ką pamatyti ir ko nepraleisti festivaliui artėjant.

Programos sudarytojos Gintarės Masteikaitės teigimu, šių metų „ConTempo“ įdomius pasirodymus atras tiek festivalyje dalyvausiantys pirmą kartą, tiek jau patyrę žiūrovai. „Iš patirties galiu pasakyti, kad skirtingus žiūrovus nustebina ir paliečia skirtingi spektakliai, tad pasakysiu iš nuojautos: šiais metais daugiausiai nuostabos sukels „Inertie“, „Pelat“, „Materia“, „Instante“, „Nest“ ir, žinoma, laukiamiausias mano ir visos festivalio komandos spektaklis „Figuring Age“. Visi pasirodymai skiriasi savo atlikimo maniera, forma, naudojamomis priemonėmis, o savitumo suteiks ir skirtingos pasirodymų aplinkos, laikas, o kartais net ir oras“, pasakoja G. Masteikaitė. 

Pasirodymas „Pelat“./A. Melange nuotr.

„Pelat“ | Joan Català (Katalonija)

Festivalyje itin laukiamas iš Katalonijos atvykstantis menininkas Joan Català, Barselonoje laikomas kertine šiuolaikinio teatro asmenybe. Į Kauną jis atveža du pasirodymus daugiau nei dešimtmetį pasaulyje rodomą legendinį „Pelat“ ir naująjį savo kūrinį „Idiofona“. Žiūroviškiausiu ir geriausiu gatvės pasirodymu ne vienoje šalyje pripažintu „Pelat“, J. Català stengiasi naikinti ribas ne tik tarp šokio, cirko, teatro ir performanso, bet ir tarp žiūrovų bei atlikėjo. Ispūdingas vieno žmogaus kūrinys, subtiliai įtraukia auditoriją ir sujungia asmeninius prisiminimus su  kolektyviniu veiksmu. Katalonų programą festivalyje remia Institut Ramon Llull.

Spektaklis „Figuring Age“./B. Antal nuotr.

„Figuring Age“ | Boglárka Börcsök ir Andreas Bolm (Vengrija, Vokietija)

Vieni kontraversiškiausių šių metų festivalio svečių – Vengrijos bei Vokietijos kūrėjai Boglárka Börcsök ir Andreas Bolm bei jų spektaklis „Figuring Age“. Šiurpą keliančiame seanse žiūrovas susitiks su trimis vyresnio amžiaus šokėjomis, kurios ketvirtajame dešimtmetyje prisidėjo prie modernaus šokio sklaidos Vengrijoje. Remdamasis šokėjų namuose nufilmuotais vaizdo įrašais, menininkų duetas sukūrė kruopščią choreografiją žiūrovai galės liudyti įspūdingą įsikūnijimo į kitą žmogų procesą, žmogaus transformaciją per kūną ir balsą.

„Inertie“ | Cie Underclouds (Prancūzija)

Ne mažiau unikalus, daugiau nei dešimtmetį lyno akrobatiką vystančios trupės „Underclouds“ pasirodymas „Inertie“. Praėjusią vasarą pristatytas spektaklis subūrė prancūzų cirko artistus ir skulptorių sukurti, išvystyti ir įpūsti gyvybės milžiniškai mobiliai skulptūrai. Du vienas kitą atkartojantys menininkai pasirodyme mėgina atrasti pusiausvyrą, balansuoja siauromis instaliacijos briaunomis, stebindami žiūrovus elegantiškais, poetiškais ir meistriškai suvaldytais judesiais. Tai vizuali cirko patirtis viešojoje erdvėje, kuri palieka vietos interpretacijai.

Spektaklis „Instante“./Organizatorių nuotr.

„Instante“ | Juan Ignacio Tula / Cie 7BIS (Argentina, Prancūzija)

Dar vienas svečias iš Prancūzijos cirko menininkas ir šokėjas Juanas Ignacio Tula. Užburiančiame spektaklyje „Instante“, jis tyrinėja metaforines Cyro rato galimybes. Keisdamas jėgų balansą ir atsvarą tarp metalinio rato ir savo kūno, menininkas išreiškia išcentrinę jėgą ir atveria erdvę žmogaus kūno galimybėms.

Pasirodymas „Nest“./Organizatorių nuotr.

„Nest“ | SARAU / Marie Gyselbrecht (Belgija, Katalonija)

Trys žmonės, automobilis ir scena, įsikūrusi ne teatro ar koncertų salėje, bet nuošaliose miesto erdvėse – tokia centrinė režisierės Marie Gyselbrecht kurto pasirodymo „Nest“ ašis. Miesto gyvenimo nuošalėje, tarp gamtos ir urbanistinio peizažo vykstantis šokio ir teatro spektaklis kiekvieną sykį prasideda saulei leidžiantis. Dokumentika paremtas, benamystę tiriantis pasirodymas, anot jį kuriančių menininkų, kviečia į pasivaikščiojimą ties pražūtinga riba. „Lyg ant žaizdos užpilta druska“. „Istorija, traukianti lyg magnetas“. „Susidūrimas tarp sistemos ir jos atstumtųjų“ – tokiais žodžiais šiuolaikinio šokio spektaklį apibūdina meno kritikai visoje Europoje. Katalonų programą festivalyje remia Institut Ramon Llull.

G. Masteikaitė./M. Plepio nuotr.

Lietuviškoji „ConTempo“ scena

Svarbi programos dalis šiais metais bus skirta Lietuvos kūrėjams. Festivalyje lauks net trys žinomų mūsų šalies menininkų premjeros: „4 Viktorai“ („Nuepiko“), „Stiklinė“ (Lina Puodžiukaitė) ir „One“ (Arūnas Mozūraitis ir Clara Giambino). Pirmą kartą Kaune bus pristatoma ir draminė Gintarės Parulytės komedija „Lovefool“, kurią šiais metais išvys ir didžiausio bei svarbiausio meno ir teatro renginio pasaulyje – Edinburgo Frindžo festivalio – lankytojai. Jaunimui aktualus aktoriaus Raimondo Klezio darbas „Dulkėti veidrodžiai“ aštrus ir iki širdžių paliečiantis pasakojimas apie paauglystės patirtis augant provincijoje, savo gyvenime pasiklydusių tėvų šeimoje. 

Scenos menų festivalis „ConTempo“ šiais metais vyks liepos 29–rugpjūčio 6 dienomis Kaune ir Kauno rajone. Daugiau informacijos apie festivalį ir programą čia.

Rekomenduojami video
TOP NAUJIENOS
SUSIJUSIOS NAUJIENOS
Naujausios žinios
Rodyti Daugiau ⟶
EISMAS
112
LAISVALAIKIS
KULTŪRA
VERSLAS
MOKSLAS IR IT
SPORTAS
POLITIKA