Greta įprastinių savo veiklos funkcijų bei uždavinių, deleguotų mesto savivaldybės įsteigtai Kauno sporto mokyklai „Bangpūtys“, steigėja patikėjo dar vieną. Nuo šios vasaros miesto savivaldybei atsisakius anksčiau maudynių sezono laikotarpiu samdytų privačios firmos gelbėtojų, įgyvendinti poilsiautojų prevencijos bei saugumo užtikrinimo priemones oficialiuose Kauno miesto paplūdimiuose šią vasarą patikėta sporto mokyklai „Bangpūtys“.
Kas konkrečiai nulėmė tokį pasirinkimą?
To sužinoti Kauno miesto savivaldybėje portalui „Kas vyksta Kaune“ nepavyko. Tiesa, tiek žurnalistės kalbinti administracijos, tiek keli miesto politikai teigė, jog tokio pasikeitimo nereikėtų vadinti dar vienu įrodymu, jog savivaldybė siaurina bendradarbiavimą su smulkiuoju verslu ir siekia viską suimti į savo rankas.
„Tuose paplūdimiuose nuolat visko nutikdavo. Nors anksčiau privatūs gelbėtojai nedirbo brangiai, bet ar visas nustatytas valandas budėdavo paplūdimyje, kažin. Ne, nebuvo atvejų, kad jų prižiūrimame plote besimaudydamas kažkas nuskęstų. Jeigu taip nutikdavo, tai – jau už ribos. Tačiau norėjosi, kad viskas normaliai vyktų, kad gelbėtojais atsakingai ir tvarkingai dirbtų tikri profesionalai, todėl teikti gelbėjimo paslaugą pasirinkta sporto mokykla“, – sakė vienas iš kalbintų oficialių asmenų.
Daugiau nei 20 metų veikiančios sporto mokyklos „Bangpūtys“ direktorius Rimantas Vilkas, kalbėdamas su „Kas vyksta Kaune“, taip pat minėjo šių metų kovą priimtą savivaldybės tarybos sprendimą, kurį būtina vykdyti. Bet paklaustas, ar gelbėtojais padirbėti buvo pirmiausia pasiūlyta mokykloje dirbantiems treneriams (taip sakant, laisvu nuo tiesioginio darbo metu, suteikiant progų papildomai užsidirbti), jis atsakė neigiamai.
„Dirba atskiri žmonės, profesionalai, plaukikai, daugiausia – studentai. Iš pradžių planavome jų įdarbinti 21, tačiau pavyko atrinkti tik 18. Jie pradėjo dirbti birželio antroje pusėje ir baigs rugsėjo viduryje. Darbas – slenkančiu grafiku: dvi dienas dirbi, dvi – laisvas“, – teigė „Bangpūčio“ vadovas.
Vienas iš jo pavaldinių – Lampėdžiuose dirbantis sporto treneris (irgi „tradiciškai“ nesutikęs, kad jo tapatybė būtų viešai atskleista) sakė, kad į birželio pabaigą pasirodė paplūdimiuose tie gelbėtojai. „Darbo jie tikrai daug neturi, nes „niekas neskęsta“. Žinoma, ne vienas iš mūsų būtų sutikęs papildomai padirbėti ir užsidirbti, – plaukti gerai moka, patirtį nemažą turi. Bet papildomai po treniruočių tik vienam iš buriuotojų treneriui leista dar 4 valandas padirbėti su mažais vaikais. Nors mokyklai gerus rezultatus, laimėjimus kaip tik irkluotojai suneša… Tačiau noriu pabrėžti, kad mes dėkingi savivaldybei, kuri žadėjo nupirkti mokyklai gerų valčių ir tą pažadą įvykdė“, – pridūrė irklavimo treneris, išugdęs ne vieną čempioną.
Naujų nuostatų prireikė, pakeitus mokyklos buveinės adresą
Iki kovo mėnesio Kauno sporto mokyklos „Bangpūtys“ buveinės adresas buvo nurodytas nuomojamose iš UAB „Kauno Žalgirio“ jachtklubas“ patalpose R. Kalantos 124, Kaune. Savivaldybės tarybos sprendimu adresas įteisintas kitas. Dabar „Bangpūtys“ registruotas Kauno miesto savivaldybei nuosavybės teise priklausančios ir mokyklos patikėjimo teise valdomos sporto bazės adresu Gervių g. 5, Lampėdžiuose.
Pakeitus adresą, patvirtinti ir nauji „Bangpūčio“ mokyklos nuostatai. Juose jau minimos ne tik mokykloje kultivuojamos, gilias tradicijas Kaune turinčios sporto šakos – buriavimas, irklavimas, baidarių ir kanojų irklavimas. Nuspręsta į nuostatus įtraukti „ir priešgaisrinių tarnybų veiklos rūšį, kad, esant poreikiui, įstaiga galėtų teikti gelbėtojų budėjimo oficialiuose Kauno miesto paplūdimiuose viešąją paslaugą, kadangi sporto mokykla vykdo veiklą ir sportinį ugdymą prie pagrindinių vandens telkinių Kauno mieste“.
Tikslinant sporto mokyklos veiklos rūšis, į naujus „Bangpūčio“ nuostatus įtrauktos ir tokios veiklos:
„užtikrinti saugaus elgesio paviršinių vandens telkinių vandenyje taisyklių laikymąsi, prevencines priemones ir poilsiautojų gyvybės saugumą oficialiuose Kauno miesto paplūdimiuose, įgyvendinti poilsiautojų saugumo prevencijos ir saugumo užtikrinimo priemones oficialiuose Kauno miesto paplūdimiuose“.
Taip pat nurodoma, jog mokykla „organizuoja sporto ir sveikatingumo renginius, organizuoja gelbėtojų darbą oficialiuose Kauno miesto paplūdimiuose maudymosi sezono metu, užtikrina poilsiautojų saugumą, taikant prevencines priemones, užtikrina pirmosios pagalbos teikimą ir pacientų perdavimą medicinos personalui, vykdo oficialių Kauno miesto paplūdimių maudyklų vandens vizualią stebėseną, užtikrina tinkamą oficialių Kauno miesto paplūdimių maudyklų ir paplūdimių žymėjimą, informacinių ženklų gamybą“.
Pagal rekvizitai.vz.lt skelbiamus duomenis
Kauno sporto mokykla šių metų gegužę turėjo 58 darbuotojus (socialiai apdraustus), mėnesio vidutinė alga buvo 1811,11 eurų. Turėjo ir 2 automobilius, o paramos gavėjo statusas, kuris buvo „Bangpūčiui“ suteiktas, Juridinių asmenų registre atnaujintas 2023-ųjų liepos 17-ąją.
Liepos mėnesį miesto taryba, perskirstydama Kauno savivaldybės biudžeto lėšas, nusprendė sporto mokyklai „Bangpūtys“ papildomai skirti 130,4 tūkst. eurų. „Iš jų 103,2 tūkst. eurų tarybos sprendimu pavestai funkcijai – įgyvendinti poilsiautojų saugumo prevencijos ir saugumo užtikrinimo priemones oficialiuose Kauno miesto paplūdimiuose, t. y. gelbėtojų (18 darbuotojų) darbo užmokesčiui ir su juo susijusiems mokėjimams birželio-rugsėjo mėnesiams atlikti“.
O kadangi „UAB „Kauno Žalgirio jachtklubas“ nuo šių metų kovo mokyklai padidino bendrą mėnesio kainą nuo 1604,99 eurų iki 4328,98 eurų už visų patalpų ir krantinių nuomą, todėl papildomai reikalingi 27,2 tūkst. eurų“, – nurodyta sprendimo Aiškinamajame rašte.
Gegužę miesto politikai patvirtino „Bangpūčio“ veiklos 2022-aisiais ataskaitą. Joje teigiama, kad pernai mokykla atnaujino sportinį inventorių ir sėkmingai tęsė projektus, skirtus šiuolaikiškai įrengti buriavimo sporto bazę R. Kalantos g. 130 bei irklavimo trasą Gervių g. 5, atitinkančią tarptautinius reikalavimus.
„Kas vyksta Kaune“ primena, jog įgyvendinant savivaldybės sumanymą įrengti pontoninę prieplauką laivams Kauno marių įlankoje (neoficialiai vadinamoje Neptūno įlanka), buvo pažeisti trečiųjų asmenų interesai. Tai pripažino ir šalies aukščiausiasis teismas, tačiau Kauno savivaldybė jo sprendimo nevykdo. Teisiniai ginčai tęsiasi toliau.
„2021 m. projekto įgyvendinimas strigo dėl viešojo pirkimo trikdžių, tačiau 2022 m. birželį prieplauka buvo sėkmingai įrengta ir pradėta eksploatuoti. Įrengiant Kauno marių įlankos uosto ir buriavimo sporto bazę R. Kalantos g. 130, Kaune, 2021 m. teritorija išvalyta nuo pripažintų netinkamais naudoti statinių bei laivų švartavimosi prieplaukų. 2022 m. vykdyti sklypo infrastruktūros kūrimo darbai, atvestas vandentiekis, sumontuoti nuotekų šalinimo tinklai, elektros tinklai. Darbus atlieka AB „Kauno švara“, – ištrauka iš pernykštės sporto mokyklos ataskaitos.
„Bangpūčio“ ištakų paieška gali mintimis nukelti į praėjusius amžius
Sporto mokyklos interneto svetainėje primenama, jog 1885-aisiais buvo įkurtas pirmasis Lietuvoje irklavimo klubas „Neptūnas“, o 1931-aiusiais Kaune įsteigta irklavimo sekcija. Po penkerių metų, 1936-aisiais, surengtas Lietuvos irklavimo čempionatas, ir per jį 2000 metrų distancijoje varžėsi dvivietė su vairininku. Irklavimas buvo įtrauktas į Lietuvos tautinės olimpiados programą. Nuo 1937-ųjų į irklavimo sportą įsitraukė ir moterys, irklavimo bazės buvo įkurtos Kaune ir Vilniuje, tačiau per karą jos buvo sunaikintos. Po karo, 1945 metais, įkurta Lietuvos irklavimo federacija.
Kauno irklavimo mokykla buvo įkurta šio tūkstantmečio pradžioje. Nuo 2016-ųjų miesto savivaldybės tarybos sprendimu, ji prijungta prie buvusios mokyklos „Bangpūtys“. Nuo to laiko tas jungtinis darinys vadinamas Kauno sporto mokykla „Bangpūtys“.
Lankyti vaikui (moksleiviui) treniruotes šioje mokykloje, pasak jai vadovauti nuo 2011-ųjų paskirto direktoriaus R. Vilko, per mėnesį kainuoja lygiai tiek pat kaip ir kitose Kauno savivaldybei priklausančiose sporto mokyklose, – 20 eurų. Dalyvaujantys programose sportininkai moka pigiau. Derėtų pažymėti, kad mokėdami mokyklos teritorijoje už vietas nuosaviems laivams pastatyti nuomos mokesčius, laivų savininkai „Bangpūčio“ biudžeto nepapildo. Rinkliavas renka kita savivaldybės biudžetinė įstaiga – „Parkavimas Kaune“, – pinigai patenka į savivaldybės biudžetą. Iš jo „Bangpūtis“ gauna lėšų darbuotojams apmokėti už darbą bei sporto bazei išlaikyti.
Pagrindinėms šios įstaigos funkcijoms vykdyti naudojamo (patikėjimo teise valdomo) NT (teritorijos) plotas – 5767,3 kv.m, kitos paskirties – 573,63 kv m, mokyklos išsinuomoto – 1943,27 kv.m.. Veiklai naudojami 22 inžinerinės paskirties objektai.
Praėjusių metų rugsėjį lankyti šią mokyklą buvo pasirinkę daugiau nei 500 moksleivių. Kaip nurodyta 2022-ųjų veiklos ataskaitoje, 476 sportininkai mokėjo pilną kainą už sporto mokymą.
Sporto mokyklos pernykštės pajamos už teikiamas paslaugas 2022-aisiais siekė 75,44 tūkst. eurų, rėmėjų lėšos – 5217,41 eur. Išlaidų vidurkis vienam sportuojančiam asmeniui pernai buvo 1746,98 eur.(iš jų 1627,46 eur. – savivaldybės biudžeto lėšos).
2022-aisiais „Bagpjūtyje“ buvo užimtos 90,35 pareigybės ir 3,23 – neužimtos. Įstaigos metinis biudžetas siekė 831 562 eurus. Iš planuotų 40 sportuojančių asmenų Europos ir pasaulio čempionatuose dalyvavo 33. Lietuvos čempionatuose iškovotos 132 prizinės vietos.
Ataskaitoje įrašyta ir tai: „2022 m. atlikto tėvų pasitenkinimo teikiamomis paslaugomis tyrimo metu nustatyta, jog mokykloje sportuojančių vaikų laimės indeksas – 91,67 proc., tėvų – 95,64. Bendras sportininkų ir jų tėvų laimės indeksas – 93,66 procento“.