Siūlymas Seime: apmokestinti vienkartinius indus | Kas vyksta Kaune

Siūlymas Seime: apmokestinti vienkartinius indus

BNS / Sniegė Balčiūnaitė 2023/05/14 12:56
Asociatyvi / DELFI nuotr.

Seime kelią skinasi idėja viešojo maitinimo vietose uždrausti neatlygintinai dalyti vienkartinius indus – tai reikštų, jog nuo kitų metų užsukus į degalinę ar kavinę, už vienkartinį puodelį teks susimokėti arba kavą piltis į atsineštą.

Tokias Pakuočių ir pakuočių atliekų tvarkymo įstatymo pataisas Seimas šią savaitę priėmė svarstyti: už tai pasisakė 49 parlamentarai, prieš – vienas, balsuodami susilaikė 14. Toliau Seime pakeitimai bus svarstomi birželio 20-ąją.

Jei parlamentas galutinai pritars siūlymams, nuo 2024-ųjų sausio būtų draudžiama nemokamai dalinti plastiko stiklines vandeniui, sultims ar alui arba kitiems gėrimams įsipilti bei popierinius puodelius kavai, arbatai. Kaip alternatyva vienkartinėms gėrimų pakuotėms turėtų būti pasiūlomos nemokamos daugkartinės.

Tuo metu maisto vienkartinės pakuotės apmokestinamos būtų nuo 2025 metų.

Tačiau pakuotės, į kurias individualiam vartojimui skirtas maistas būtų supakuotas gamybos linijose, apmokestinamos nebūtų.

Pataisas inicijuoja beveik dvi dešimtys įvairioms frakcijoms priklausančių parlamentarų, o pokyčius pristatęs „laisvietis“ Kasparas Adomaitis tvirtino, kad vienkartinius gaminius reikia riboti, nes jie po trumpo naudojimo tampa šiukšlėmis ir jas sudėtinga perdirbti.

„Siekiame pokyčių šioje srityje (…) Vienkartiniai maisto taros gaminiai yra iš tiesų išpopuliarėję, jiems beveik šiuo metu nesiūloma alternatyvų, tačiau juos labai sunkiai surenkame. Pakliūna į bendras atliekas ir net, jeigu yra išrūšiuojami, sunku po to perdirbti, nes sunku sukaupti į vieną vietą didelį kiekį. Kiekiai, iš tiesų, išleidžiami į rinką yra dideli“, – tvirtino parlamentaras.

Jo skaičiavimais, Lietuvoje per dieną panaudojama apie 200 tūkst. vienkartinių puodelių.

„Jei iki šiol įpila kavos ar įdeda maisto, už pakuotę nieko neprašo, dabar turės prašyti kažkokios sumos, ar 1 cento, ar daugiau. Iš tiesų tas įstatymas galios dėl visų vienkartinių pakuočių, nes nėra labai prasmės skirstyti, kokio tai tipo vienkartinė pakuotė, ar plastiko, ar popierinė, nes paprastai beveik visais atvejais tai būna kombinuota pakuotė – truputį to, truputį to“, – aiškino K. Adomaitis, pabrėždamas, kad pokyčius labiausiai pajus greitojo maisto restoranai, siūlantys tik vienkartinę pakuotę net ir maitinimo vietoje.

Tačiau K. Adomaitis pabrėžė, kad dabar degalinės jau siūlo nuolaidą kavai, jeigu pirkėjas atsineša savo puodelį. Pasak jo, tokia tvarka galėtų būti visose viešojo maitinimo įstaigose.

K. Adomaitis sako, kad pataisomis siekiama keleto tikslų: „Visų pirma tai – psichologinis efektas, kad žmonės supras, jog pakuotė irgi kainuoja, antra, atsinešus su savimi daugkartinę pakuotę į bet kurią kavinę ar restoraną norint išsinešti maisto, akivaizdžiai pajustų ir finansinę naudą, nes tiesiog nemokėtų už vienkartinę pakuotę, ir trečia – atsirastų paskata plėtoti užstato sistemą – jeigu kavinės siūlytų užstatą, tai irgi būtų tinkama kaina“.

Demokratų sąjungos „Vardan Lietuvos“ narys Tomas Tomilinas apgailestavo, kad visuomenė nesusimąsto, kol neturi susimokėti už vienkartinius indus, o konservatorius Vilius Semeška pateikė pavyzdį, kad Vokietijoje perkant bokalą alaus, reikia susimoki užstatą – du eurus. Vis dėlto jis pabrėžė, kad „yra geresnių, protingesnių alternatyvų“ negu naujo mokesčio įvedimas.

K. Adomaitis be kita ko priminė, kad Estijoje skinasi kelią projektas, kur numatytas minimalus 50 centų mokestis už vienkartinę tarą, Nyderlanduose – 25 centai už puodelį.

Viešojo maitinimo įstaigoms, kuriose bus pažeista tvarka, grėstų 1-5 tūkst. baudos, jų vadovams – 100-200 eurų, o pardavėjai būtų įspėjami arba skiriamos 30-60 eurų baudos.

Rekomenduojami video
TOP NAUJIENOS
SUSIJUSIOS NAUJIENOS
Naujausios žinios
EISMAS
112
LAISVALAIKIS
KULTŪRA
VERSLAS
MOKSLAS IR IT
SPORTAS
POLITIKA