A. Kupčinskas didiesiems prekybos centrams siūlo naują ribojimą | Kas vyksta Kaune

A. Kupčinskas didiesiems prekybos centrams siūlo naują ribojimą

„Kas vyksta Kaune“, BNS inf. 2023/02/14 14:56
Andrius Kupčinskas / R. Tenio nuotr.

Kaunietis Seimo narys Andrius Kupčinskas turi naują siūlymą. Antradienį politikas paskelbė registravęs projektą dėl didžiųjų prekybos centrų ribojimo dirbti sekmadieniais ir švenčių dienomis.

„Beprecedentis infliacijos ir energetikos kainų šokas Lietuvoje neišvengiamai atsispindėjo vartotojų kišenėse. Kaip teigė ekonomistai, būtent nemąžtantis vartojimas Lietuvoje didiesiems prekybos centrams leido didžiąją kainų šoko dalį perkelti ant vartotojų pečių.

Tačiau šioje kainų konkurencijos kovoje jau ilgą laiką dalyvauja tik didieji prekybos centrai. Mažesni prekybos tinklai ir privačios parduotuvės neturi resursų ir galimybių lygiavertiškai konkuruoti kovoje, tokiu būdu nukenčia mažųjų verslininkų galimybės plėsti verslą ir didieji prekybos tinklai šių žaidėjų nevertina kaip lygiaverčių konkurentų, kurie sudarytų prielaidas mažinti maisto ir gėrimų kainas“, – Mažmeninės prekybos įmonių nesąžiningų veiksmų draudimo įstatymo pataisas grindžia A. Kupčinskas.

Seimo Ekonomikos komiteto narys taip pat pastebi, kad reikšmingas skaičius žmonių visoje Lietuvoje dirba didžiųjų prekybos tinklų parduotuvėse, jiems tenka dirbti ne tik savaitgaliais, bet ir per didžiąsias metų šventes. Mums visiems svarbų, kartais nepelnytai neįvertintą darbą atliekantys žmonės esą ne tik neturi galimybės pilnavertiškai praleisti savaitgalius su šeimomis, bet jiems tenka dirbti ir per didžiąsias metų šventes, kuomet galbūt vienintelį kartą metuose susirenka giminaičiai iš visų kraštų.

„Mano inicijuoto pasiūlymo esmė – prekybos ribojimas sekmadieniais ir Darbo kodekse numatytomis švenčių dienomis, maisto ir gėrimų pardavimo vietose, kurių plotas 500 kv. m arba didesnis. Šis ribojimas negaliotų du paskutinius sekmadienius iki pirmųjų Šv. Kalėdų ir Šv. Velykų dienų, taip pat prekybos vietose, organizuotose tik festivalių, mugių ir kitų ypatingų, teminių ar sporto bei pramogų renginių reikmėms bei prekyvietėse oro uostuose, autobusų ar geležinkelių stotyse.

Tokiu būdu bus bent kiek užtikrinama konkurencijos galimybė mažesniems prekybos tinklams arba privačioms parduotuvėms konkuruoti ir padidinti savo gaunamas pajamas. Mažieji prekybininkai gautų daugiau pajamų iš prekybos sekmadieniais, turėtų platesnes galimybes konkuruoti šioje itin įsitempusioje rinkoje. Taip pat, bus sutaupomas reikšmingas energijos kiekis, skiriamas aprūpinti didžiuosius prekybos tinklus, kuris įtraukiamas į produktų savikainą“, – aiškina A. Kupčinskas.

Pasak politiko, analogiškų bandymų Seime jau buvo, tačiau iniciatyvos nepasiekdavo priėmimo stadijos. Kaimynai lenkai ir kitos ES valstybės, A. Kupčinsko teigimu, jau pasuko šiuo keliu. Lenkijoje ribojimas dar griežtesnis, darbo laikui reglamentuoti yra skirtas atskiras įstatymas, apimantis ne tik maisto prekių ir gėrimų parduotuves.

„Pasak jų, tai ne vien sąžiningesnės konkurencijos sąlygos smulkaus verslo atžvilgiu, bet ir žaliojo kurso propagavimas, nes logistikos grandinės kainuoja, be to gyventojai, žinodami, jog vieną šventinę diena reiks keisti komercinius įpročius, kartu renkasi patikrinti savo maisto atsargas“, – priduria A. Kupčinskas.

„Kol kas dar ne sesijos metas, nediskutavome dar. Pavasario sesija artėja, reikia registruoti visas iniciatyvas, kad būtų įtrauktos į sesijos programą. Pateikimą niekas nedraudžia padaryti, o tada jau išsidiskutuosime, derinsime bendrą frakcijos poziciją“, – naujienų agentūrai BNS tvirtino A. Kupčinsko.

A. Kupčinskas taip pat siūlo, kad už tokios tvarkos pažeidimą prekybos įmonėms grėstų bauda iki 0,7 proc. praėjusių finansinių metų pardavimo pajamų, taip pat drausti dirbtinai ar laikinai mažinti prekybos plotą.

Lietuvos prekybos įmonių asociacijos vykdomoji direktorė Rūta Vainienė BNS negalėjo tiksliai pasakyti, kiek parduotuvių toks draudimas paliestų, bet teigė mananti, kad jų būtų daug: „Turime tik statistiką, kiek yra parduotuvių, kurių plotas virš 1,5 tūkst. kv. metrų, – tokių yra 30 proc. Tai triskart mažesnio ploto būtų dar daugiau.“

Švenčių dienų dabar yra 12: sausio 1-oji, vasario 16-oji, kovo 11-oji, gegužės 1-oji, birželio 24-oji, liepos 6-oji, rugpjūčio 15-oji, lapkričio 1-oji ir 2-oji, gruodžio 24-26 dienos. Be to, sekmadieniais minimos Motinos ir Tėvo dienos, o Velykos – sekmadienį ir pirmadienį.

Rekomenduojami video
TOP NAUJIENOS
SUSIJUSIOS NAUJIENOS
Naujausios žinios
EISMAS
112
LAISVALAIKIS
KULTŪRA
VERSLAS
MOKSLAS IR IT
SPORTAS
POLITIKA