Siūlo baudas už necenzūrinius žodžius ar gestus internete – Kas vyksta Kaune

Siūlo baudas už necenzūrinius žodžius ar gestus internete

BNS / Milena Andrukaitytė 2023/01/21 11:31

Vidaus reikalų ministerija su policija siūlo į Administracinių nusižengimų kodeksą (ANK) įrašyti baudas už necenzūrinius žodžius ar gestus internete, taip pat griežčiau bausti už nederamą elgesį išgėrus viešose vietose.

Šie ir kiti pakeitimai numatyti Policijos departamento parengtame ANK pataisų projekte, kurį derina Vidaus reikalų ministerija.

Pagal dabartinį kodeksą, necenzūriniai žodžiai ar gestai viešosiose vietose, įžeidžiamas kibimas prie žmonių, kiti tyčiniai veiksmai, kuriais siekiama pažeisti viešąją tvarką ir žmonių rimtį, užtraukia 30–140 eurų baudą. Projekte numatyta, kad bauda grėstų ir už išvardytus veiksmus internete.

Iniciatoriai argumentuoja, kad pastaruoju metu socialiniai tinklai ar kitos informacinės ir ryšių technologijos įgauna vis didesnę reikšmę, o administraciniai nusižengimai daromi ir virtualioje erdvėje.

„Reaguojant į besikeičiančias aplinkybes būtina ir ANK nustatyti, kad nedidelis viešosios tvarkos pažeidimas gali būti padaromas ne tik viešoje vietoje, bet ir socialiniuose tinkluose ar naudojant informacines ir ryšių technologijas“, – rašoma pataisų aiškinamajame rašte.

Jame nurodoma, kad teismų praktikoje vieša interneto erdvė ir yra prilyginama viešajai vietai Administracinių nusižengimų kodekso kontekste, tačiau tiesiogiai įrašytas draudimas atgrasytų nuo tokio elgesio.

„Manytina, kad aiškiai suformuluota ANK norma, draudžianti necenzūrinius žodžius interneto erdvėje, palengvintų ne tik jos taikymą, tačiau turėtų ir prevencinę reikšmę, nes konkrečiai apibrėžta teisės norma leidžia suprasti, kokio elgesio tikimasi, ir tokiu būdu iš anksto atgraso nuo draudžiamos veikos darymo“, – sakoma aiškinamajame rašte.

Tokiu siūlymu suabejojo Teisingumo ministerija, kuri laikosi pozicijos, kad necenzūrinių žodžių ar gestų interneto erdvėje įtraukimas į straipsnį dėl nedidelio viešosios tvarkos pažeidimo ANK būtų mechaninis.

Taip pat tarp pastabų projektui ministerija nurodo, kad interneto erdvę reguliuoja ne viešąją tvarką nustatantys teisės aktai, o Visuomenės informavimo įstatymas.

VRM atsako, kad nemaža visuomeninio gyvenimo dalis persikelia į internetinę erdvę, pvz., joje vyksta nuotoliniai mokymai, renginiai, tad joje irgi turėtų galioti viešosios tvarkos reikalavimai.

„Viešoji tvarka“ suprantama kaip visuomenėje priimtos, pagarbos vieni kitiems principu pagrįstos bendros viešo elgesio taisyklės, susiformavusios pagal teisės ir moralės normas, papročius. Šių taisyklių laikymasis užtikrina visuomenėje normalią gyvenimo eigą, tolerantišką bendravimą, civilizuotus tarp žmonių kylančių konfliktų sprendimo būdus, susilaikymą nuo agresyvumo“, – VRM rašo projekto derinimo pažymoje.

Kitas siūlymas yra į straipsnį dėl viešosios tvarkos pažeidimo perkelti neblaivaus asmens pasirodymą viešosiose vietose įžeidžiant žmogaus orumą ir dorovę. Tai užtrauktų 30–140 eurų baudą, kai šiuo metu šis pažeidimas yra įrašytas prie alkoholinių gėrimų gėrimo viešosiose vietose ir gresia 20–100 eurų bauda.

Siūlymas aiškinamas tuo, kad vien tik neblaivaus asmens pasirodymas viešojoje vietoje savaime neužtraukia administracinės atsakomybės, o tik kartu su nederamu elgesiu, todėl turi būti įrašytas prie viešosios tvarkos pažeidimo.

„Žmogaus orumą bei visuomeninę dorovę įžeidžiančiu elgesiu paprastai laikomas neblaivių asmenų šlitinėjimas, griuvinėjimas viešoje vietoje, nesiorientavimas aplinkoje, negalėjimas savarankiškai paeiti“, – sakoma rašte.

Rekomenduojami video
TOP NAUJIENOS
SUSIJUSIOS NAUJIENOS
Naujausios žinios
Rodyti Daugiau ⟶
EISMAS
112
LAISVALAIKIS
KULTŪRA
VERSLAS
MOKSLAS IR IT
SPORTAS
POLITIKA