Gimtinėje prasidėjęs karas į Kauną atskraidino magišką premjerą – Kas vyksta Kaune

Gimtinėje prasidėjęs karas į Kauną atskraidino magišką premjerą

D. Rimeikos nuotr.

Tikėk savimi ir stebuklai taps realybe, sako naujojo spektaklio vaikams kūrėjai iš Ukrainos. Spalio 29 ir 30 d. į spektaklio „Aladinas“ premjerą vaikus ir jų tėvelius kviečia Kauno valstybinio muzikinio teatro baleto artistai. Paslaptingai žaismingas ir rytietiškai spalvingas baletas statomas pagal žinomo ukrainiečių kompozitoriaus Oleksandro Rodino muziką.

Kaip nurodoma Linos Stankevičiūtės parengtame pranešime, spektaklį kuria ta pati ukrainiečių menininkų komanda, kuri jau yra realizavusi šį projektą Kijevo miesto akademiniame operos ir baleto teatre vaikams ir jaunimui 2021 m., tačiau prasidėjęs karas Ukrainoje spektaklio pasirodymus nutraukė. Kūrybinės bendrystės dėka baletas rado naujus namus Kauno scenoje, į ją spektaklį perkėlė pastatymo meno vadovas Petro Kachanov, choreografas ir režisierius Sergii Kon bei jam asistuojanti choreografė Oksana Khamrovska.

Sudėtingą muzikos partitūrą su teatro orkestru įvaldė dirigentai Oksana Madarash ir Julius Geniušas. Įspūdingus, raiškų rytų dvelksmą perteikiančius kostiumus ir sudėtingą grimą sukūrė dailininkas Dmytro Kuriata, o pasakos personažus Sultono rūmuose, paslaptingame Agrabaho mieste ir dykumoje apgyvendino scenografė Natalia Klisenko.

Baleto libretą pagal pasaką iš knygos „Tūkstantis ir viena naktis“ bei jos išplėtotas versijas kino filmuose parašė pats choreografas statytojas Sergii Kon. „Būtent kino filmai ir knyga „Tūkstantis ir viena naktis“ buvo tie kūrybiniai šaltiniai, iš kurių sėmiausi įkvėpimo šiam pastatymui. Sukauptus vaizdinius labai norėjosi realizuoti ir taip gimė idėja sukurti Aladino versiją be žodžių – suteikti prioritetą kūno kalbai.

Tuomet ėmiausi rašyti libretą, kuriame veikė didžioji dalis atpažįstamų personažų iš filmų. Tačiau balete nesutiksite beždžionėlės Abu, bet išvysite gyvą skraidantį kilimą. Nors „Aladinas“ yra labai gerai žinoma istorija, tikimės, jog mūsų stebuklų ir magijos prisotinta versija suteiks smagios nuostabos ir spalvų kasdieniam gyvenimui. Prižadame, jog šis baletas įtrauks vaikus į intriguojantį pasakų pasaulį, o vyresniesiems primins vaikystę ir grąžins tikėjimą, kad viskas įmanoma“, – tikisi S. Kon.

Kostiumų dailininkas D. Kuriata teigia: „Šiame pastatyme dominuoja du pasauliai – tikrasis ir magiškasis. Magijos įspūdžiui sustiprinti naudojame daug ryškių spalvų, dekoratyvių detalių ir pan. Puikus to pavyzdys – Džino personažas, kuris išmargintas beveik hipnotizuojančiais raštais. Žinoma, animacinio filmuko ir kino filmo vizualas yra tarsi pagrindas, nuo kurio atsispiriama, tačiau tikslas buvo sukurti savitą versiją.

Stengiausi atsiriboti nuo štampų. Kadangi tai baletas, didžiausiu iššūkiu tapo šiuos puošnius, rytietiškus kostiumus pritaikyti šokėjams taip, kad jie galėtų nevaržomai judėti, įgyvendinti choreografo sumanymus. O svarbiausia inspiracija kuriant spektaklio kostiumus bei grimą vienareikšmiškai buvo kerinti Oleksandro Rodino muzika.“

Scenografė N. Klisenko papildo: „Baleto „Aladinas“ scenografijoje svarbiausias elementas – vaizdo projekcijos. Jų pagalba šokėjų judėjimas scenoje tampa mistifikuotas. Projekcijos leidžia personažus perkelti į skirtingas veiksmo vietas, o scenografijos tikslas atkurti gerai žinomus Rytų vaizdus su magiškos pasakos prieskoniu.“

Muzikos vadovė ir dirigentė O. Madarash apibendrina: „Baletas „Aladinas“ – unikalus projektas, kuriame dalyvauti man yra didžiulė garbė. Lygiai prieš metus, 2021-ųjų spalio 8-ąją, Kijevo akademinio operos ir baleto jaunimo teatro užsakymu ukrainiečių kompozitoriaus Oleksandro Rodino baletas „Aladinas“ buvo pristatytas ukrainiečių jaunajai publikai. Žinomos pasakos muzikinis pastatymas iš karto tapo sėkmingu bei ryškiu teatriniu įvykiu, kurį laikėme Ukrainos teatro scenos puošmena ir šokėjų pasididžiavimu.

Dėka Kauno valstybinio muzikinio teatro pasirinkimo į savo repertuarą įtraukti šiuolaikinio ukrainiečių kompozitoriaus pastatymą – 2022-ųjų metų rudenį baletas „Aladinas“ persikėlė į Europos sceną. Šiuo metu pastatymą įgyvendiname drauge su didžiule ukrainiečių komanda. Žinau, jog šis renginys labai svarbus tiek Ukrainos teatrui, tiek ir visai Ukrainos kultūrai. Man, kaip dirigentei, be galo malonu, kad O. Rodino kurta muzika lietuviams patiko jau nuo pat pirmos repeticijos.

Šis sudėtingas rytietiško skambesio simfoninis kūrinys, skirtas dideliam orkestrui, iš tiesų yra „suaugusiųjų“ muzika vaikams. Čia dominuoja specialūs garso efektai, ypatingas mušamųjų instrumentų grupės vaidmuo, tembrinė bei įvairi partitūra, kurią sudaro net penkios solo partijos! Pastarosiomis dienomis Kauno muzikiniame teatre dėliojami paskutiniai štrichai prieš premjerą. Nuoširdžiai tikiuosi, jog ši bendra Ukrainos ir Lietuvos produkcija patiks ne tik jauniesiems žiūrovams, bet ir jų tėveliams!“

Rytietiškos pasakos apie Aladiną siužetas žavėjo daugybę žmonių kartų, nes čia yra svarbios moralinės ir etinės temos: valdžios ir pelno troškimas, gėrio pergalė prieš blogį, išminties pranašumas prieš gudrumą ir veidmainystę, širdies tyrumo galia. Baleto centre – skirtinguose pasauliuose gyvenančių Aladino, Džino, žavingosios Džasminos, sultono vietą užimti ir pasaulio valdovu tapti svajojančio Džafaro likimų istorijos.

Spektaklyje siekiama pabrėžti asmenybės vertę: jei esi savimi – neįtikėtini stebuklai virs realybe. Baletas pastatytas derinant klasikinę ir moderniąją choreografiją, papildytas įvairiomis stilistikomis ir technikomis, papuoštas rytietiškų šokių elementais.

Pagrindines puikiai pažįstamų personažų – Aladino, Džino, piktojo burtininko Džafaro, Sultono ir jo žaviosios dukters Džasminos – partijas šoks teatro baleto trupės artistai Valerijus Osadčenko, Tomas Kratkovskis, May Jean Teo, Lukrecija Vaitiekutė, Deividas Dulka, Aurimas Tiškevičius, tarp jų ir Ukrainos baleto šokėjai Alona Hupalova ir Roman Zavgorodnii. Aladino istoriją papasakoti nebeužtenka vien teatro baleto trupės artistų, tad prie jų prisijungs ir šokėjai iš kitų šokio kolektyvų.

Rekomenduojami video
TOP NAUJIENOS
SUSIJUSIOS NAUJIENOS
Naujausios žinios
Rodyti Daugiau ⟶
EISMAS
112
LAISVALAIKIS
KULTŪRA
VERSLAS
MOKSLAS IR IT
SPORTAS
POLITIKA