Ar kauniečiai, padengę šilumos rezervo užtikrinimo didžiausiai gydymo įstaigai kaštus, iš „Kauno energijos" atgaus savo pinigus? - Kas vyksta Kaune

Ar kauniečiai, padengę šilumos rezervo užtikrinimo didžiausiai gydymo įstaigai kaštus, iš „Kauno energijos” atgaus savo pinigus?

Asociatyvi / R. Tenio nuotr.

Seimo Tėvynės sąjungos-Lietuvos krikščionių demokratų frakcijos narys Andrius Kupčinskas kreipėsi į Valstybinę energetikos reguliavimo tarybą (VERT) dėl Kauno miesto savivaldybei pavaldžios AB „Kauno energijos” veiksmų, kuriais gali būti pažeistos vartotojų teisės.

Parlamentaras primena, kad 2021 m. kovo 4 d. Lietuvos Respublikos apeliacinis teismas priėmė nutartį dėl tarp Lietuvos sveikatos mokslų universiteto ligoninės (LSMU) Kauno klinikų ir akcinės bendrovės „Kauno energija” kilusio ginčo dėl neapmokėtų kompensacijų už rezervinę galią. Susidarius skolai, „Kauno energija” kreipėsi į teismą, prašydama priteisti iš Kauno klinikų 5,2 mln. Eur. Teismas ieškinį tenkino dalinai, – sumą sumažino perpus, vadovaudamasis protingumo kriterijumi, ir priteisė įmonei 2,51 mln. Eur.

„Kauno energija” atstovas teismo posėdžio metu paaiškino (tai fiksuota Apeliacinio teismo nutarties 6 punkte), kad kompensacijos mokestį (rezervo užtikrinimo sąnaudas) už Kauno klinikoms užtikrintą rezervinę galią jau yra sumokėję visi šilumos vartotojai. Nes sąnaudos, reikalingos rezervinei galiai užtikrinti, buvo įvertintos nustatant šilumos kainų dedamąsias vartotojams ir atitinkamai įtrauktos į patvirtintas šilumos kainas.

Taip pat, „Kauno energija” nurodė, kad ieškinio patenkinimo atveju „Kauno energija”, Valstybinei energetikos reguliavimo tarybai (VERT) pateiks tvirtinti šilumos kainas tolesniam laikotarpiui bei įtrauks priteistą iš Kauno klinikų sumą, o tai leis atitinkamai sumažinti kito sezono šilumos kainas vartotojams.

Reaguodamas į tai, jog rezervo užtikrinimo sąnaudos kilo dėl paslaugos teikiamos Kauno klinikoms, o „Kauno energija” šias sąnaudas iš anksto įtraukdavo vartotojams į kainą, ir vartotojai jas apmokėdavo, Seimo narys kreipėsi į VERT ragindamas atlikti tyrimą. Paprašyta išaiškinti, ar „Kauno energija” nepažeidė vartotojų teisių į teisingai pagrįstas kainas, kai bendras šilumos kainas buvo įtraukiami kaštai, patiriami dėl galios rezervavimo Kauno klinikoms. Taip pat prašoma ištirti, kokį laikotarpį „Kauno energija” rezervavo šilumos galią Kauno klinikoms, ir kokią tiksliai sumą už šį laikotarpį sumokėjo kiti „Kauno energijos” klientai.

Seimo nariui A. Kupčinskui taip pat užkliuvo „Kauno energijos” teiginys, kad priteistą kompensacijos sumą ji grąžintų vartotojams. Kadangi teismas priteisė tik pusę reikalautos sumos, darytina išvada, kad „Kauno energija” vartotojams irgi ketintų gražinti tik pusę paskaičiuotos pinigų sumos, nors vartotojai apmokėjo ir teisme dokumentais buvo pagrįsta visa suma.

„Manau, tai – neteisinga vartotojų atžvilgiu. „Kauno energija” vartotojams turėtų sugrąžinti visą sumą, nes ji visa apimtimi jau buvo įtrauktą į „Kauno energijos” sąnaudas, susidariusias dėl Kauno klinikoms teikiamų rezervinės šilumos galios paslaugų”, – pažymėjo Seimo narys.

A. Kupčinskas patikino: „jei paaiškės, jog „Kauno energija” patiriamas sąnaudas neteisėtai kompensavo kitų vartotojų sąskaita, bus reikalaujama imtis atitinkamų veiksmų ir įpareigoti „Kauno energiją” vartotojams gražinti visas išlaidas, kurias šie patyrė mokėdami už paslaugas teikiamas Kauno klinikoms”.

Seimo narys taip pat priduria, jog „galimai ginčo šalių ieškinio nagrinėjimo laikotarpiu (2019-2021m.), apie 21 mėnesį, visi „Kauno energijos” vartotojai vėl mokėjo „Kauno energijos” patirtas sąnaudas, susidariusias dėl Kauno klinikoms teikiamų rezervinės šilumos galios paslaugų. Pagal teismo sprendime nurodytas sumas už 2017-2018 metus, vidutiniškai vienam mėnesiui buvo skaičiuojama apie 57 000 Eur. kompensacija vienam mėnesiui.

Vadinasi, bendra papildoma sąnaudų kompensavimui suma galėjo siekti iki 1,2 mln. Eur. Tos lėšos irgi galėjo būti įtrauktos į šilumos kainą apmokėti visiems vartotojams. Todėl būtina išsiaiškinti, kas atsitiko su tomis sąnaudomis minėtu laikotarpiu. Ir, ar jos grąžintos vartotojams, nes kitų bylų dėl nurodyto laikotarpio rasti nepavyko”.

Atkreipdamas portalo „Kas vyksta Kaune” skaitytojų dėmesį, parlamentaras dar pabrėžia, jog AB „Kauno energija” jau buvo susilaukusi sankcijų už surinktas iš vartotojų neteisėtas pajamas. 2018 m. rugsėjo 13 d. Valstybinė kainų ir energetikos kontrolės komisija priėmė nutarimą „Dėl AB „Kauno energija” šilumos bazinės kainos dedamųjų nustatymo”.

„Nutarime konstatuota, kad AB „Kauno energija” 2015-2016 m. gavo papildomai 14,2 mln. Eur. pajamų, 2016-2018 m. – dar 427.8 tūkst. Eur. (iš viso – 14,6 mln. Eur) dėl kuro kainų ir įsigyjamos šilumos sąnaudų neatitikties vartotojams faktiškai taikytoje šilumos kainoje. Komisija, 2018 m. liepos 26 d. posėdžio metu, įvertinusi visas sankcijos skyrimui reikšmingas aplinkybes, AB „Kauno energijai” skyrė 11,6 tūkst. Eur. dydžio baudą už licencijuojamos veiklos sąlygų pažeidimą”, – teigia Seimo narys A. Kupčinskas.

Portalo skaitytojai bus informuoti, kaip toliau klostysis ši visiems šilumos vartotojams aktuali istorija.

Rekomenduojami video
TOP NAUJIENOS
SUSIJUSIOS NAUJIENOS
Naujausios žinios
EISMAS
112
LAISVALAIKIS
KULTŪRA
VERSLAS
MOKSLAS IR IT
SPORTAS
POLITIKA