Kaune atidaryta inovatyvi 4 mln. eurų vertės biblioteka – Kas vyksta Kaune

Kaune atidaryta inovatyvi 4 mln. eurų vertės biblioteka

Kauno žemėlapyje – nauja Kauno technologijos universiteto (KTU) biblioteka, kuri bus atvira ne tik akademinei bendruomenei, bet ir miestiečiams. Šiandien KTU Studentų miestelyje duris atvėrė viena šiuolaikiškiausių darbui ir mokymuisi skirtų erdvių Lietuvoje.

Biblioteka tampa ne tik mokymosi, bet ir socialine erdve, kuri yra svarbi ateities visuomenės kūrybingumui bei individualumui ugdyti. Lietuvai minint universitetų metus, KTU Studentų miestelyje atidaroma nauja multifunkcinė erdvė kartu su integruota biblioteka – inovatyvi, darbui bei įvairiapusiam laisvalaikiui pritaikyta 2,4 tūkst. kv. metrų mokymosi erdvė, kuri kvies miestiečius kurti bei turiningai praleisti laiką, rašoma KTU pranešime žiniasklaidai.

Atidarymo šventėje dalyvavusi Švietimo ministrė Jurgita Šiugždinienė įsitikinusi, jog biblioteka yra neatsiejama mokslinės bendruomenės dalis.

„Mūsų visuomenėje bibliotekos atlieka reikšmingą misiją – jos, būdamos mokslo ir žinių židiniais, suteikia prieigą prie patikrintų, objektyvių informacinių šaltinių“, – sakė ministrė ir pabrėžė, jog šiandien tokios informacijos poreikis yra akivaizdus.

Jurgita Šiugždinienė / Organizatorių nuotr.

„Tikiu, kad ši biblioteka suteiks KTU bendruomenei – studentams ir dėstytojams, mokslininkams – naujų galimybių tyrinėti, analizuojant įvairiausius reiškinius ugdyti kritinį mąstymą, kuris yra itin svarbus atviram ir išsilavinusiam moderniam žmogui“, – linkėjo J. Šiugždinienė.

Naujasis KTU studentų miestelio traukos taškas

Dėkodamas visiems prisidėjusiems prie šio multifunkcinio centro projekto, renginį atidaręs KTU rektorius Eugenijus Valatka, biblioteką apibūdino kaip susitikimų vietą, kurioje ne tik saugomos knygos, bet ir vyksta renginiai, parodos, kurie svarbūs visai akademinei bendruomenei bei Kaunui.

„Į universitetą ateina jauni žmonės su įvairiomis naujomis idėjomis, keičiantis studijų metodams, sampratai, neišvengiamai keičiasi ir biblioteka, ji tampa susitikimų vieta“, – pabrėžė rektorius.

Naujoji KTU biblioteka lankytojams siūlo keturias – individualias, tylaus mokymosi, amfiteatro, grupinio darbo – erdves. Šiose patalpose bus įrengta virtuvė, darbo kabinetai personalui, daugiau nei 70 vietų erdvė skirta individualiai dirbantiems studentams. Įrengtą amfiteatro erdvę planuojama naudoti ir renginiams, ir studentų darbų pristatymams. Renginiams nevykstant patalpa bus pritaikoma studentų susibūrimams ir laisvalaikiui.

„Prisitaikant prie pastato vidaus išplanavimo bei išsaugant išorės kultūros paveldo palikimą, pavyko išpildyti bibliotekos erdvėms keliamus reikalavimus, tuo pačiu sukuriant ir universalumo poreikį“, – akcentavo KTU Infrastruktūros vystymo skyriaus vadovas Gražvydas Visockas.

KTU biblioteka / Organizatorių nuotr.

Naujoje bibliotekoje, kurios vietoje anksčiau stovėjo nenaudojamos techninės patalpos, galima rasti 11 grupinio darbo zonų, kurios, priklausomai nuo grupės dydžio, gali būti transformuojamos į didesnes arba mažesnes erdves, tokiu būdu leidžiant maksimaliai išnaudoti patalpas ir prisitaikyti prie studentų ir darbuotojų poreikių. Atnaujintoje teritorijoje lankytojai galės naudotis naujai įrengta automobilių parkavimo aikštele bei lauko laisvalaikio erdvėmis.

G. Visockas teigia, jog kaip ir dauguma Kauno technologijos universiteto patalpų, biblioteka taip pat yra pritaikyta žmonėms su negalia.

„Iki daugiafunkcinės erdvės su integruota biblioteka statybos darbų, kurie truko metus laiko, pradžios vyko gan ilgas pasirengimo procesas“, – teigia G. Visockas. Pasak jo, pasirengimas bibliotekos statyboms prasidėjo dar 2018 metų pabaigoje, o prie projekto prisidėjo daugybė savo srities profesionalų.

„Projektas unikalus tuo, kad prie jo dirbo ne vienas architektas“, – sakė G. Visockas.

Gražvydas Visockas / Organizatorių nuotr.

Projektinių pasiūlymų ir idėjos autorius buvo Martyno Marozo studija – MB „Martyno Marozo architektūra ir planavimas“. Statybos rangos darbus atliko MB „Virmalda“, o techninio projekto parengimo viešą konkursą laimėjo ir techninį projektą pagal projektinius pasiūlymus parengė UAB „Eksploit“ komanda. Kurti patrauklią, įkvepiančią mokymosi ir laisvalaikio erdvę pateikiant vidaus interjero sprendimus įgyvendino „KAI dsgn&arch“ architektė Agnė Kriaučiūnaitė ir jos komanda.

Naujoji KTU biblioteka – atvira pasaulinė platforma

Pasak KTU bibliotekos direktorės Gintarės Tautkevičienės, apie tai, kad universitetui reikalinga nauja biblioteka buvo diskutuojama ne vieną dešimtmetį. Naujų erdvių atvėrimo su nekantrumu laukia ne tik bibliotekos darbuotojai, visa akademinė bendruomenė, bet ir miesto gyventojai.

„Per pastaruosius keletą dešimtmečių bibliotekos ir jų vaidmuo visuomenėje keitėsi, jos tapo atviros, bendraujančios ir teikiančios pagalbą ir išteklius, kurių reikia lankytojams. Biblioteka yra ne tik knygos ar elektroniniai ištekliai, modernios ir patogios skaityklos. Pirmiausiai – tai jos lankytojai, kurie lankosi bibliotekoje, norėdami įgyti žinių ar jomis dalintis su kitais“, – teigė G. Tautkevičienė.

Direktorė pabrėžia, jog bibliotekos darbuotojų užduotis – padėti lankytojams gauti jiems reikalingus šaltinius ir kurti aplinką, kuri padėtų, skatintų ir įgalintų mokymosi ir žinių mainų procesus.

Sprendžiant naujosios skaityklos ateities viziją buvo atsižvelgta į pasaulines tendencijas. G. Tautkevičienės teigimu, akademinė biblioteka yra suvokiama kaip atvira platforma, kurioje vykstantys pokyčiai turi būti grindžiami nuolatiniu bendravimu ir bendradarbiavimu su bendruomenėmis, kurioms biblioteka tarnauja.

Darbo laikas priklausys nuo lankytojų

Pasak G. Visocko, KTU jau ne vienerius metus svarsto apie erdves, kurios būtų pritaikytos darbui 24 val. per parą, 7 dienas per savaitę, mat studentai mėgsta rinktis jiems patogų mokymosi laiką.

KTU bibliotekos direktorė G. Tautkevičienė teigia, kad „biblioteka yra atvira ir lanksti, įsiklausanti į lankytojus ir jų poreikius“. Atsižvelgiant į lankytojų poreikius, bus nustatytas bibliotekos darbo laikas, kuris laikui bėgant kis: vasaros mėnesiais biblioteka dirbs trumpiau, o intensyvesniu studijų laikotarpiu, ypač semestro pabaigoje ar tuomet, kai baigiami rengti studijų baigiamieji projektai, biblioteka bus atvira visą parą.

G. Tautkevičienė akcentuoja, jog visi apsilankę bibliotekoje gali naudotis skaityklos ištekliais ir erdvėmis, ieškoti informacijos šaltinių, kreiptis pagalbos į darbuotojus, konsultuotis, dalyvauti bibliotekoje vykstančiuose mokymuose ar laisvalaikio renginiuose. Tai asmenys galės daryti pateikę studento ar darbuotojo pažymėjimą ar bet kurį kitą juos identifikuojantį dokumentą.

Atvira ne tik akademinei bendruomenei

Siekiant, kad bibliotekos taptų atviros visiems, naujoji universiteto biblioteka bus pasiekiama ne tik akademinei bendruomenei, bet ir visiems Lietuvos gyventojams ar užsienio svečiams.

Direktorės G. Tautkevičienės teigimu, KTU biblioteka priima ir aptarnauja visus lankytojus, norinčius naudotis informacijos ištekliais, skaityklomis, individualiomis ir grupinio darbo vietomis, kompiuteriais ar leidžiančius laisvalaikį patogiai įrengtose erdvėse su knyga ar bendraujant su kitais.

„Ypač laukiame bendrojo lavinimo mokyklų ir gimnazijų moksleivių, kuriems esame parengę nuotolinius mokymo kursus ir pravedę ne vienus mokymus, kaip ieškoti ir naudoti informacijos išteklius, tinkamai ir etiškai cituoti šaltinius rašto darbuose. Bibliotekoje laukiami ir verslo įmonių darbuotojai, kurių veikla susijusi su naujausios informacijos, standartų ir mokslinių tyrimų rezultatų poreikiu“, – tikina KTU bibliotekos direktorė.

Rekomenduojami video
TOP NAUJIENOS
SUSIJUSIOS NAUJIENOS
Naujausios žinios
Rodyti Daugiau ⟶
EISMAS
112
LAISVALAIKIS
KULTŪRA
VERSLAS
MOKSLAS IR IT
SPORTAS
POLITIKA