Kauno centriniame pašte atidaryta erdvė ukrainiečių menininkams – Kas vyksta Kaune

Kauno centriniame pašte atidaryta erdvė ukrainiečių menininkams

BNS / Austėja Masiokaitė-Liubinienė 2022/03/17 19:40
Koncertas Ukrainai
R. Tenio nuotr.

Į Lietuvą iš karo apimtos Ukrainos atvykstant vis daugiau šios šalies gyventojų, Kaune siekiama suburti ukrainiečius menininkus.

Kaunas – Europos kultūros sostinė komanda nenaudojamo Kauno centrinio pašto rūmuose jiems skirs tris aukštus.

Siekiama, kad čia atsirastų erdvės, kur jie galėtų toliau kurti, be to, bus įrengta susibūrimo vieta, padedanti karo išblaškytiems žmonėms susitikti ir lengviau įsilieti į miesto bendruomenę.

„Nuo pat karo pradžios pradėjome galvoti, kaip pritaikyti nenaudojamas iki šiol erdves šio pašto įveiklinimui ir siekiame, kad trečiame aukšte, kuris dabar jau paruoštas susitikimams žmonių, pokalbiams, pabuvimui ramioje aplinkoje susirinktų kuo daugiau šiuo metu Kaune jau gyvenančių ukrainiečių“, – žurnalistams ketvirtadienį sakė „Kaunas 2022“ vadovė Virginija Vitkienė.

Padės užmegzti kontaktus

Ketvirtajame ir penktajame pašto aukštuose šiuo metu verda darbai – juos bus siekiama pritaikyti įvairių menininkų kūrybinėms dirbtuvėms.

Patalpų išplanavimo ar kitų drastiškų pakeitimų dėl pastato paveldinio statuso daryti negalima, tačiau šiuo metu septynerius metus nenaudotuose aukštuose daroma tvarka, valomos dulkės.

V. Vitkienė viliasi, kad čia ukrainiečiai galės pabendrauti tarpusavyje ir susipažinti su vietos žmonėmis.

„Čia bus suteiktos galimybės ir arbatos, kavos išsivirti, prieigą prie interneto turėti – tiesiog saugią erdvę pokalbiams, susijungimams internetu“, – sakė „Kaunas 2022“ vadovė.

Pasak jos, kol kas komandai pavyko užmegzti ryšius su vos keliais menininkais iš Ukrainos, be to, šiems žmonėms kol kas svarbiausia yra įsikurti, išspręsti kitas problemas.

„Yra menininkų, beklausiančių, kaip galėtų Kaune įsilieti į kultūros veiklas. Manau, kad pagrindinius kontaktus pradėsime megzti ir paliksime atsakingus žmones ir prieinamas platformas, kur galės jie registruotis ir gauti atsakymus ir ateiti tiesiai čia surasti kažkokį sprendimą ir kontaktą“, – kalbėjo V. Vitkienė.

Jos teigimu, „Kaunas 2022“ ir iki tol veikė kaip „kontaktų kalvė“, tad sieks šią misiją tęsti ir dabar bei padėti ukrainiečiams rasti savo vietą.

Svarbu realizuoti save ir padėti artimiesiems

V. Vitkienės teigimu, kol kas jos komanda turi žinių apie muzikantus, taip pat teatro fotografus. Šiems bus siūloma pašto erdvėse įsirengti studijas.

Ketvirtadienį rengiamame koncerte pasirodė į Lietuvą atvykusių smuikininkų ukrainiečių trio. Vilniuje apsistojusi Natalia Radkova pasakojo, jog kolektyvas susibūrė Lietuvoje, jai ieškant, kas dar iš kolegų atvyko į šią šalį.

„Parašiau bičiuliams, kas esate Lietuvoje, kas gali susitikti ir pagroti kartu. Visi jie – Nikita, Olia, dirba Kijevo orkestruose. Nusprendėme sukurti trio ir sugroti Ukrainos melodijas ir Ukrainos kompozitorių kūrinius“, – kalbėjo smuikininkė.

N. Radkova sako, jog Lietuvoje norėtų tęsti muzikinę veiklą ir džiaugėsi, kad turės galimybę groti Nacionalinės filharmonijos orkestre.

„Tai – kaip dovana“, – sakė muzikantė.

Prieš dvi dienas iš Kyjivo atvykusi Olga Kondratyeva apsistojo Klaipėdoje. Ji jau kreipėsi į muzikinį teatrą uostamiestyje ir džiaugėsi, jog gavo galimybę įsidarbinti.

„Ukrainoje liko mano vyras, tėvai, sūnėnas. Yra likusių be darbo, kitiems gresia likti bedarbiais. Man reikia finansiškai padėti saviems ir kitiems, sergantiems, kurie gal ir vaistų negali įsigyti. Svarbu rasti tą finansinę paramą, kad galėčiau padėti ir sau, ir kitiems“, – kalbėjo moteris.

Taip pat Vilniuje apsistojęs smuikininkas Nikita Nekh dėkojo lietuviams už netikėtai šiltą priėmimą.

„Norėtųsi meninėje srityje save išreikšti, rasti darbą, užsidirbti pragyvenimui, palaikyti Ukrainą ir savo šeimą“, – sakė jis.

Ukrainoje liko didžioji dalis jo šeimos.

„Išgyvename dėl jų, dėl draugų“, – teigė smuikininkas.

Kviečia skirti paramą

Ketvirtadienį koncertu ir nevyriausybinių organizacijų muge pažymėtas erdvės „CulturEUkraine“ atidarymas.

„Šis renginys susidės iš dviejų dalių: viena dalis bus organizacijų mugė: po vienu stogu susirinks organizacijos, kurios ir šiaip rūpinasi ir teikia paramą Ukrainai“, – prieš renginį sakė „Kaunas 2022“ rėmimų kuratorė Irutė Tumaitė.

Mugėje centrinio pašto rūmuose dalyvavo Lietuvos Raudonojo Kryžiaus, „Gelbėkit vaikus“, Maltos Ordino pagalbos tarnybos, Lietuvos Šaulių Sąjungos ir kitų organizacijų, rengiančių meninės terapijos užsiėmimus, atstovai.

Renginio metu buvo pateikiama aktuali informacija apie galimybes prisidėti prie paramos Ukrainai bei sužinoti, kur ir kokių pagalbos priemonių gali tikėtis į šalį atvyksiantys karo pabėgėliai.

Pašto prieigose nuo 18 valandos vyko Lietuvos ir Ukrainos atlikėjų koncertas.

„Atidarymą norisi padaryti džiaugsmingai ir įvesti pozityvios dvasios“, – sakė kuratorė.

Jame pasirodys ir ukrainiečiai smuikininkai, atliksiantys savo šalies kompozitorių kūrinius.

Ukrainiečiams skirtos erdvės kūrėjai sako, jog jo įrengimui reikalingi daiktai yra renkami kaip labdara. Šiuo metu prisidėti prie jo galima techninėmis priemonėmis, tokiomis kaip kompiuteriai, projektoriai, planšetės piešimui ir kiti.

Prie šios erdvės įrengimo buvo galima prisidėti ir renginio metu įsigyjant bliuzonus su ukrainiečių vaikų piešiniais.

Rekomenduojami video
TOP NAUJIENOS
SUSIJUSIOS NAUJIENOS
Naujausios žinios
Rodyti Daugiau ⟶
EISMAS
112
LAISVALAIKIS
KULTŪRA
VERSLAS
MOKSLAS IR IT
SPORTAS
POLITIKA