Naujame name mažamečiui tenka pliuškentis tarp drumzlių: situacija negerėja jau pusmetį - Kas vyksta Kaune

Naujame name mažamečiui tenka pliuškentis tarp drumzlių: situacija negerėja jau pusmetį

Į naujienų portalą „Kas vyksta Kaune“ kreipėsi kauniečiai, anot kurių, atsikėlus į naujos statybos daugiabutį Nemuno gatvėje, jau beveik metus laiko jiems su šeima ir mažamečiu vaiku tenka susidurti su vandens problemomis. Vanduo bėga su neaiškiomis apnašomis, lieka nuosėdos vonioje ir kavos puodeliuose. Ištirtas vanduo neatitinka higienos reikalavimų, o jau keli mėnesiai niekas nieko nedaro ir situacija negerėja.

Į redakciją Nemuno gatvėje gyvenantis kaunietis kreipėsi dar vasario mėnesį ir jau tada su vandens problemomis gyveno ilgą laiką.

„Kreipiamės iš Nemuno g. 19 esančio namo. Paskutinius pusę metų po maudynių vonioje lieka labai daug juodų į smėlį panašių nuosėdų. Kelis kartus gavome paaiškinimą, kad dėl remonto vanduo gali turėti nuosėdų, bet tęsiasi jau labai ilgai ir nepanašu, kad vis dar dėl darbų galėtų taip būti. Auginame 2 metų vaiką, kuris kasdien eina maudytis ir toks vanduo su šitokiu kiekiu nuosėdų kelia labai daug klausimų. Įvykis pirmą kartą užfiksuotas 2020 spalio 17 d.“, – tuomet rašė kaunietis.

Nuosėdos vandenyje kauniečius kankina jau kelis mėnesius / skaitytojo Daumanto nuotr.

Tvarkė, bet vandens kokybė išliko prasta

Kaip pasakojo skaitytojas, nors bendrovė vasarį pažadėjo, kad vandens kokybė bus sutvarkyta, jis pastebėjo, kad iš tiesų niekas į gerąją pusę nepajudėjo.

„Kalbėjomės su Rimantu Pečiuliu – jis minėjo, kad bus atliekami mūsų vandens mazgo valymo darbai. Norėčiau pasidžiaugti rezultatais, bet negaliu. Maudantis vandens kokybė vis dar dramatiškai bloga. Aš neįsivaizduoju, kas ten pas mus mazge vyksta, bet situacija yra labai negera. Atminkit, kad šitą vandeni mes ir geriame“, – apmaudo neslėpė jis.

Taipogi, anot vyro, nors buvo sakoma, kad valymas vyko, jis realių darbų nematė.

„Kiek kalbėjomės su Rimantu, jog buvo išvalyti šuliniai prie mūsų namo, nelabai įsivaizduoju, kas buvo daroma – nes mes nematėme automobilio, kuris būtų valęs kažką ir vandens kokybe vis dar palieka labai daug nuosėdų. Taip pat norėčiau atkreipti dėmesį, kad ne tik nuosėdų problema, bet ir pati vandens spalva. Kadangi mūsų vonia balta, tai pripylus jau puse jos, vanduo rudas ir nešvarus. Kiek žinau Rimantas turėjo mėginius vežti į laboratoriją, kuri per 3 dienas duoda atsakymą“, – teigė skaitytojas

Tiesa, praėjus beveik mėnesiui, tyrimų rezultatų kaunietis taip ir nesulaukė.

„Vis dar laukiame naujienų iš Rimanto Pečiulio, kuris prieš geras tris savaites mūsų vandens mėginius atidavė į laboratoriją dėl kultūrų mėginio. Buvo minėta, kad rezultatai užtrunka apie 3 dienas. Iki šiol vis dar nesulaukiame rezultatu“, – komentavo jis

Dar praėjus mėnesiui, skaitytojas pradėjo jausti, kad jo problemos tapo ignoruojamos.

„Kaip suprantu mūsų laiškai gulasi į archyvus… Iš „Kauno Vandenys“ nesulaukiame žinių apie vandens kokybės tyrimo rezultatus, kuriuos turėjo atlikti p. Rimantas Pečiulis. Bandėme su juo susisiekti telefonu – skambučiai atmetami. Į laiškus taip pat neatsakoma“, – piktivosi vyras.

Nuosėdos kauniečių vonioje / skaitytojo Daumanto nuotr.

Atsakas iš „Kauno vandenų“

Balandžio vidurį kauniečiui bendrovė nurodė, kad jos Eksploatacijos tarnyba, gavusi pretenziją dėl geriamojo vandens kokybės Nemuno g., vykdo sistemingus šios gatvės vandentiekio linijos plovimo darbus. Vandentiekio linija plaunama kas 2 – 3 dienos. Du kartus per savaitę imami vandens mėginiai. Atlikus vandens mėginių tyrimus buvo pastebėtas geležies ir mangano koncentracijos padidėjimas. Taip pat pridurta, kad įmonė ir toliau sistemingai plaus šios gatvės vandentiekio tinklus ir ims vandens mėginius, kol vandens kokybė atitiks higienos normos reikalavimus.

„Kas vyksta Kaune“ nusprendė savarankiškai pasidomėti situacija. Į klausimus atsako „Kauno vandenys“ viešųjų ryšių specialistas Andrius Nenėnas.

Paklausus ar dėl padidėjusio geležies ir mangano koncentracijos vanduo yra tinkamas gerti, specialistas patikino, kad vanduo nekenkia sveikatai ir gali būti geriamas.

„Pagal Pasaulio sveikatos organizacijos įvertinimą dėl geležies ir mangano poveikio žmonių sveikatai, dokumente „Geriamojo vandens kokybės rekomendacijos“, žmogaus organizmui pavojaus sveikatai nėra, jei geležies rodiklis viršija normą iki 10 kartų, o mangano iki 8 kartų. Balandžio 27 d. vandens tyrimo iš Nemuno g. 19 įvado – mangano koncentracijos kiekis buvo 3 kartus didesnis už normą, geležies – 3 kartus mažesnis. Tačiau, kaip matome, abiejų mikroelementų kiekis minėtų PSO rekomendacijų neviršija ir tai reiškia, kad sveikatai pavojaus nėra.

Tiek mangano, tiek geležies, tiek kitų mikroelementų – kalcio, kalio, magnio, kilmė yra gamtinė ir vandenyje jų atsiranda natūraliai. Toks vanduo mikrobiologiškai neužterštas. Jame nėra nei nitritų, nei nitratų ir vanduo tinkamas gerti“, – ramino atstovas.

Jis taip pat paminėjo, kad juodas vanduo su nuosėdomis yra laikinas. Esą tai gali nutikti dėl įvairių priežasčių, įskaitant ir vandens infrastruktūros darbų.

„Šį ir kitus skaitytojus norėtume patikinti, kad tiesiai iš vandenvietės geriamasis vanduo su nuosėdomis niekada neišteka. Vanduo, filtruodamasis smėlio ir žvyro nuogulomis, per 3-12 mėnesių apsivalo mechaniškai ir bakteriologiškai ir tik tuomet patenka į gręžinių filtrus, kur siurblių pagalba tiekiamas vartotojams.

Vandens drumstumas atsiranda laikinai, jau vamzdynų atšakose mieste. Dažniausiai po linijų remonto darbų, naujų vartotojų prijungimo, kai kuriais atvejais itin padidėjus geriamojo vandens suvartojimui. Dėl šių priežasčių kartais pasikeičia vandens tekėjimo greitis ar kryptis ir jame sukyla per daugelį metų ant vamzdžių sienelių nusėdusios geležies bei mangano nuosėdos“, – teigė jis.

„Šiuo metu, remontuojant pilies žiedą, Kauno vandenys taip pat atnaujina magistralinius tinklus, remontuoja linijas, todėl drumstumas Centre ir Senamiestyje, taip pat ir Nemuno g. 19, galėjo būti pastebimas dėl to. Tačiau nepatogumai laikini, kasdien, gavusi pranešimų iš gyventojų, taip pat profilaktiškai, bendrovė atlieka linijų plovimo darbus ir susidrumstęs vanduo išleidžiamas per priešgaisrinius hidrantus“, – sakė jis.

Paminėjus, kad skaitytojas kelis kartus rašė pretenzijas, bet rezultatų nemato jau maždaug 4 mėnesius, A. Nenėnas pabrėžė, kad situacija yra žinoma, o tarnybos imasi veiksmų sutvarkyti vandens kokybę.

„Į Nemuno g. 19 gyventojo, kuris į bendrovę kreipėsi raštu, Eksploatacijos skyriaus viršininkas atsakė. Siekiant išplauti vamzdynus, nuo vasario 1 d. iki gegužės 20 d. tinklų plovimo brigada Nemuno g. vykdė 12 plovimų. Tai atsispindi ir bendrovės bei Kauno miesto savivaldybės interneto svetainėse kasdien skelbiamame „Kauno vandenų“ darbų sąraše. Daugeliu atvejų buvo imami mėginiai ir laboratorijos vedėjos teigimu, kokybė palaipsniui gerėja“, – tikino A. Nenėnas.

„Jei gyventojas nematė Kauno vandenų atstovų, nebūtinai reiškia, kad jų šalia nebuvo. Plaunant liniją per hidrantą, susisiekti su gyventojais bendrovės darbuotojams nebūtina. Dėl dabartinės netoli Nemuno g. 19 esančios hidranto vietos, dalis nuosėdų tinkluose galėjo neišsiplauti ir problema kartais pasikartoja. Kad plovimai būtų efektyvesni ir per daugelį metų susikaupusios nuosėdos būtų išplautos, būtent šiuo tiksliu – užtikrinti kokybišką geriamąjį vandenų Nemuno g. 19 namui – per mėnesį Kauno vandenys tam numatė pastatyti specialų išvadą/priešgaisrinį hidrantą. Šiuo metu atliekami paruošiamieji darbai“, – pasakojo apie planuojamus darbus jis.

„Siekiant gerinti geriamojo vandens kokybę Centro, Aleksoto, Šančių ir kt aplinkinių rajonų gyventojams esmės – 2020 m. baigti pastatyti ir jau funkcionuoja Vičiūnų vandens gerinimo įrenginiai. Visas gręžinių siurbliais pakeltas geriamasis vanduo nukreipiamas tik per juos. Tiesa, procesui įsivažiuoti ir manganui bei geležiai iš vamzdynų mieste išplauti, reikalingas atitinkamas 3-6 mėn. laikotarpis“, – pabrėžė vyras.

Rekomenduojami video
TOP NAUJIENOS
SUSIJUSIOS NAUJIENOS
Naujausios žinios
EISMAS
112
LAISVALAIKIS
KULTŪRA
VERSLAS
MOKSLAS IR IT
SPORTAS
POLITIKA