Akių gydytoja atskleidžia, kodėl reguliari profilaktinė akių patikra svarbi vaikams bei suaugusiems – Kas vyksta Kaune

Akių gydytoja atskleidžia, kodėl reguliari profilaktinė akių patikra svarbi vaikams bei suaugusiems

„Optometrijos centras“ / Organizatorių nuotr.

Neretai įsivaizduojame, jog akių patikros poreikis iškyla tik pastebėjus regos pakitimus, o vienintelė svarbi atlikti užduotis – patikrinti regėjimą. Oftalmologų darbo praktika rodo, jog labai dažnai šis klaidingas akių priežiūros supratimas veda prie laiku nepastebėtų, o ateityje jau sunkiai gydomų vaikų ir suaugusiųjų akių ligų. „Optometrijos centro“ akių gydytoja Aistė Jasinskienė įspėja – skirtingo amžiaus vaikams išsami profilaktinė akių patikra reikalinga kasmet, o suaugusiesiems nuo 40 metų amžiaus – kas dvejus metus.

„Pastebime, jog gana didelė dalis žmonių į gydytoją oftalmologą kreipiasi tik pastebėję regos pokyčius, o matymo patikrinimą bei akinių parinkimą vertina kaip visapusišką akių patikrą. Visgi toks požiūris nėra teisingas. Tam tikros ligos, pavyzdžiui, vyresniame amžiuje dažnai pasireiškianti glaukoma, bloginti matymą ima tik labai pažengusioje stadijoje, tad ją nustačius įvykę pakitimai akyje gali būti jau negrįžtami. Akių ligų yra kur kas daugiau, tad planinė ir, labai svarbu, nuodugni akių patikra yra būtina tiek vaikams, tiek suaugusiesiems“, – informuoja „Optometrijos centro“ akių gydytoja A. Jasinskienė.

Oftalmologės teigimu, ypatingą svarbą planinė ir nuodugni profilaktinė akių patikra turi ikimokyklinio ir mokyklinio amžiaus vaikų raidai.

„Vaikams profilaktinis regos patikrinimas yra svarbus siekiant laiku nustatyti ir koreguoti regos sutrikimus. Ikimokyklinio amžiaus vaikams visa regėjimo sistema – tiek akys, tiek regimoji sritis smegenyse – intensyviai vystosi. Jei dėl refrakcijos ydos, žvairumo ar kitų priežasčių vaiko rega suprastėja, regimieji centrai smegenyse nebėra pakankamai stimuliuojami, taip apribojant jų vystymąsi.

Pavėlavus nustatyti regos sutrikimą vaikui vystosi ambliopija („akis tinginė“) ir tokiu atveju matymo atstatymo galimybės gali būti labai ribotos. Na, o bloga rega neretai tampa ir vaikams mokykloje kylančių mokymosi sunkumų priežastimi“, – galimas rizikas atskleidžia „Optometrijos centro“ oftalmologė.

Vienerių, trejų, penkerių-šešerių bei mokyklinio amžiaus vaikams gydytoja rekomenduoja profilaktiškai akis tikrinti kasmet. Tuo tarpu suaugusiesiems, perkopusiems 40 metų amžiaus ribą – kas dvejus metus.

„Ne mažiau profilaktinė patikra svarbi ir suaugusiesiems, nes su amžiumi tam tikrų akių ligų rizika, pavyzdžiui, glaukomos ar geltonosios dėmės regeneracijos, reikšmingai didėja. Ankstyvose stadijose šios ligos įprastai neturi jokių simptomų, o laiku nepradėjus gydymo įvyksta negrįžtami regos pokyčiai, galintys lemti ir visišką regos praradimą.

Laiku nustačius ligą ir skyrus tinkamą gydymą, jos progresavimą galima sustabdyti, taip išvengiant regos praradimo rizikos. Tiesa, pažeisti akis gali ir tam tikros kitos lėtinės ligos, pavyzdžiui – cukrinis diabetas. Sergant jomis planinės, nuodugnios patikros taip pat yra labai svarbios“, – teigia A. Jasinskienė.

Akių patikra / Organizatorių nuotr/

Gydytoja įspėja, kad reguliari akių patikra būtina ir 35 metų amžiaus ribą peržengusiems žmonės, kurių šeimos nariams buvo nustatytos aklumo riziką keliančios ligos. Taip pat atlikti nuodugnią reguliarią akių patikrą nepriklausomai nuo amžiaus turėtų ir tie žmonės, kuriems diagnozuota aukšto laipsnio trumparegystė.

Kaip atlikti tinkamą akių patikrą?

„Optometrijos centro“ gydytoja oftalmologė primena, jog padėti apsaugoti akis nuo regos prastėjimo gali keletas paprastų taisyklių. Pirma, laikytis darbo prie kompiuterio ekrano rekomendacijų. Pagrindinės jų – kas 45 minutes padaryti bent 10 minučių poilsio pertrauką nuo ekrano, arba kas 20 minučių skirti 20 sekundžių pažiūrėjimui į tolį.

Antra, pagal gydytojo rekomendacijas naudoti paskirtus akinius. Ypač ši rekomendacija svarbi vaikams. Galiausiai, A. Jasinskienė primena, jog labai svarbu vengti ir pagrindinių rizikos veiksnių, prisidedančių prie amžinių akies ligų atsiradimo bei progresavimo. Pagrindiniai jų – UV spinduliai bei rūkymas.

Gydytojos teigimu, rūpinantis savo ar vaiko rega, nepakanka atlikti tik matymo į tolį ar iš arti patikros.

„Vien matymo patikrinimas ne visada leidžia įtarti esančią akių ligą. Ligų diagnostikai bei jų sekimui reikalinga speciali aparatūra, kurios tyrimų rezultatą įvertintų patyręs akių gydytojas.

Pavyzdžiui, visuose „Optometrijos centro“ salonuose naudojame tik žymių gamintojų, tokių kaip „Nidek“ ir „Topcon“ įrangą, leidžiančią tiksliai nustatyti refrakcijos sutrikimus, parinkti akinius, išmatuoti akispūdį nekontaktiniu būdu, įvertinti ragenos gaubtumą bei paviršiaus netolygumus, apžiūrėti akių dugną bei jį nufotografuoti, įvertinti akipločio (matymo lauko) pokyčius sergant ne tik akių, bet ir neurologinėmis ligoms, išmatuoti akies ašies ilgį trumparegystės progresavimui stebėti“, – teisingą akių patikros procesą pristato gydytoja-oftalmologė.

„Optometrijos centras“ / Organizatorių nuotr.

A. Jasinskienė informuoja, jog išsami akių patikra „Optometrijos centro“ optikose užtrunka nuo 30 iki 60 minučių. Jos metu kompetentingo akių gydytojo bei rinkoje pažangiausios įrangos pagalba tikrinama rega, parenkami akiniai, matuojamas akispūdis, atliekama detali akies paviršiaus, gilesnių optinių terpių bei tinklainės apžiūra.

Jei gydytojas pastebi poreikį, atliekami papildomi tyrimai: akių dugno fotografija, akipločio tyrimas, ragenos gaubtumo vertinimas, akies dydžio matavimas. Na, o mažųjų refrakcijai nustatyti „Optometrijos centro“ salonuose naudojamas specialus kūdikių refraktometras, matavimus leidžiantis atlikti per atstumą.

Išsamios patikros „Optometrijos centro“ optikose metu gali būti diagnozuojamos akies paviršiaus ligos, pavyzdžiui, sausumas, uždegimai, su kontaktinių lęšių nešiojimu susiję pakitimai, keratokonusas. Taip pat, lęšiuko drumstumas, kitaip vadinamas katarakta, glaukoma, įvairios tinklainės ligos, tokios kaip geltonosios dėmės degeneracija, periferinės tinklainės degeneracijos.

„Akių patikra atliekama greitai ir neskausmingai, o klientų patogumui ją atlikti galima visuose „Optometrijos centro“ salonuose, įsikūrusiose patogiose ir lengvai pasiekiamose vietose. Patikros atliekamos ir savaitgaliais, o užsiregistruoti į jas gali visi norintys – internetu arba telefonu“, – informuoja akių gydytoja.

Norintys atlikti nuodugnią akių patikrą sau arba vaikui „Optometrijos centro“ optikoje, gali rinktis iš keliolikos skirtingų salonų Vilniuje, Kaune, Klaipėdoje, Šiauliuose ar Druskininkuose. Kaune „Optometrijos centro“ salonus galima rasti prekybos ir laisvalaikio centre „Mega“ (Islandijos pl. 32), prekybos ir pramogų centre „Akropolis“ (Karaliaus Mindaugo pr. 49) bei adresu Laisvės al. 57, o nuodugnias akių patikras atlikti „Mega“ ir Laisvės al. 57 esančiose optikose.

Užsiregistruoti akių patikrai galima internetinėje svetainėje arba susisiekus su pasirinkta „Optometrijos centro“ optika telefonu.

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on pinterest
Share on reddit
Share on email
Sponsored Video
Susijusios naujienos
Naujausios žinios
EismAS
112
Laisvalaikis
KULTŪRA
Verslas
Mokslas ir IT
SPORTAS
POLITIKA
  1. Konkurso pavadinimas: „Mieliausio augintinio rinkimai“.
  2. Konkurso organizatorius: MB „KAS VYKSTA“.
  3. Konkurso rėmėjas: KG VET ir QUATRO maistas augintiniams.
  4. Konkursas „Mieliausio augintinio rinkimai“ vyksta 2021 05 03 – 2021 05 30
    • Augintinių nuotraukas galite siųsti 2021 05 03 – 2021 05 16
    • Pirminis balsavimas už visus augintinius vyks: 2021 05 16 – 2021 05 23
    • Finalinis balsavimas už daugiausia balsų surinkusius dalyvius (10 augintinių) vyks 2021 05 24 – 2021 05 30
  5. Prizas skiriamas vienam asmeniui, nepriklausomai nuo to, kiek nuotraukų įkels.
  6. Pagrindinių prizų laimėtojai bus paskelbti 2021 m. gegužės mėn. 30 d.
  7. Dešimt dalyvių, surinkę daugiausiai balsų, bus apdovanoti rėmėjo QUATTRO šunų ir kačių maistu.
  8. Prizai:
    • Šunų kategorija:
      • 1 vieta. Šunų maistas – 60 kg.
      • 2 vieta. Šunų maistas – 30 kg.
      • 3 vieta. Šunų maistas – 10 kg.
      • 4 vieta. Šunų maistas – 10 kg.
      • 5 vieta. Šunų maistas – 10 kg.
    • Kačių kategorija:
      • 1 vieta. Kačių maistas – 30 kg.
      • 2 vieta. Kačių maistas – 20 kg.
      • 3 vieta. Kačių maistas – 10 kg.
      • 4 vieta. Kačių maistas – 10 kg.
      • 5 vieta. Kačių maistas – 10 kg.
  9. Specialus prizas įsteigtas MB „KAS VYKSTA“
  10. Dėl prizų atsiėmimo QUATTRO susisieks su konkurso dalyviais jų nurodytais kontaktais.
  11. Konkurso dalyvis norėdamas dalyvauti konkurse turi pateikti šiuos duomenis: Vardas, Pavardė; El. paštas; Kontaktinis telefono numeris; Augintinis: Šuo / katė / kitas.
  12. Konkurse dalyvaujantys dalyviai sutinka, kad būtų talpinamos ir viešai skelbiamos nuotraukos. Konkurse dalyvauja tik augintinių nuotraukos.
  13. Konkurse dalyvaujantys dalyviai sutinka, kad jų atsiųsta video medžiaga su augintiniais būtų naudojama portalo rengiamoje medžiagoje ir viešinama, tačiau konkurso balsavime nedalyvauja.
  14. Už „Mieliausio augintinio rinkimai” galima balsuoti spaudžiant balsavimo mygtuką. Balsų kiekis yra ribojamas. Iš vieno IP adreso leidžiama balsuoti 10 kartų per parą. Nustačius sukčiavimo atvejį, pasiliekama teisė pašalinti dalyvį ir anuliuoti balsus be perspėjimo.
  15. Tais atvejais kai nepavyksta pateikti nuotraukos per balsavimo formą, galima nuotrauką ir aprašymą siųsti el.paštu konkursas@kasvyksta.lt
  16. Jei atsiunčiamos kelios augintinio nuotraukos, redakcija pasilieka teisę balsavimui teikti vieną nuotrauką savo nuožiūra.
  17. Balsuodamas skaitytojas suteikia konkurso organizatoriui teisę tvarkyti IP adresą konkurso laimėtojo nustatymo ir sąžiningo balsavimo užtikrinimo tikslu.
  18. Kilus įtarimui, kad yra sukčiaujama siekiant surinkti kuo daugiau balsų, redakcija pasilieka teisę pašalinti sukčiaujantį dalyvį iš konkurso.
  19. Konkursas skirtas asmenims ne jaunesniems nei 16 metų.
  20. Konkurso dalyviai ir balsuojantys įsipareigoja laikytis konkurso taisyklių.
  21. Konkurso dalyvis supranta, kad anketoje minimų duomenų pateikimas, jų naudojimas ir viešas skelbimas konkurso metu yra būtina dalyvavimo konkurse sąlyga. Konkurso dalyvis sutinka, kad jo pateikti duomenys būtų publikuojami, viešai skelbiami ir kitaip naudojami dalyvavimo konkurse ir jo laimėtojų nustatymo tikslu. Konkurso dalyviai turi teisę bet kuriuo metu susipažinti su tvarkomais jų asmens duomenimis ir reikalauti juos ištaisyti ar sunaikinti. Dalyviui pareikalavus sunaikinti tvarkomus jo asmens duomenis, dalyvis praranda galimybę toliau dalyvauti konkurse.
  22. Konkurso organizatorius arba rėmėjas pasilieka teisę keisti konkurso taisykles iš anksto viešai apie tai portale KAS VYKSTA informavus dalyvius ir balsuojančius už juos.