Savivaldybėms siūlo rinkliavos įkainius nustatyti konkurso būdu – Kas vyksta Kaune

Savivaldybėms siūlo rinkliavos įkainius nustatyti konkurso būdu

BNS / Sniegė Balčiūnaitė 2021/05/16 16:29
Asociatyvi / DELFI nuotr.

Savivaldybėms siūloma leisti vietinės rinkliavos įkainius nustatyti konkurso būdu – taip siekiama išspręsti problemą, kai yra daugiau negu vienas pretendentas į paslaugų teikimo leidimą.

Būtų skelbiamas viešasis konkursas pirmumo teisei vykdyti veiklą, o nugalėtojas būtų nustatytas pagal pasiūlytą didžiausią rinkliavos dydį. Tada savivaldybė pakartotinai nustatytų rinkliavos dydį, atsižvelgdama į konkurso rezultatus.

Tokiu būdu rinkliavos dydžius siūloma nustatyti verslininkams, kurie siekia leidimo prekiauti ar teikti paslaugas, taip pat vykdyti prekybą nuo arba iš laikinųjų prekybos įrenginių, kioskų paviljonų, prekybai pritaikytų automobilių ar priekabų, lauko kavinių. Taip pat rinkliavos įkainiai tokiu pačiu būdu būtų nustatyti už leidimą įrengti išorinę reklamą savivaldybės teritorijoje.

Tokią Rinkliavų įstatymo pataisą Seime registravo 11 įvairių frakcijų atstovų.

Pasak pataisos iniciatorių, pasitaiko atvejų, kai daugiau negu vienas asmuo prašo išduoti leidimą vykdyti prekybą ar įrengti reklamą ir susidaro kebli situacija, kokiu būdu ir kriterijais išaiškinti verslą, kuriam būtų suteikiama pirmumo teisė įsigyti leidimą.

Dabar iš būrio pretendentų nugalėtojus savivaldybės renka įvairiai: rengia loterijas, atsižvelgia į paraiškos pristatymo datą, į pretendentų siūlomas papildomas naudas.

Vienas iš pakeitimų siūlytojų liberalas Eugenijus Gentvilas sako, kad nauja tvarka leistų savivaldybei realiai įvertinti pretendentus, o ne subjektyviai pagal jų „papildomus pasiūlymus ar įsipareigojimus“ – ji būtų skaidresnė, nes verslui tarpusavyje konkuruoti sunkiai pasveriamais kitais kriterijais nebereikėtų.

E. Gentvilas taip pat įsitikinęs, kad nauja tvarka sumažintų nepatenkinto savivaldybės sprendimais verslo siekius teisybės ieškoti teismuose.

Parlamentaro teigimu, savivaldybės turėtų tvirtinti rinkliavos tarifus pagal jau pasirašytas sutartis su verslu, pasiūliusiu konkurse didžiausią kainą.

„Kol sutartis nepasirašyta, konkurso nugalėtojas gali persigalvoti ir sutarties nebepasirašyti, o sutartimi abi pusės sutinka, kad rinkliavos dydis jas tenkina“, – svarstė parlamentaras.

E. Gentvilas pripažįsta, kad įsigaliojus naujai tvarkai, be burtų nepavyks išsiversti, jeigu didžiausią kainą pateiks ne vienas verslininkas.

Savivalda mato ir pliusus, ir minusus

Palangos meras Šarūnas Vaitkus BNS teigė, kad nauja tvarka būtų patogi prekybininkams, o miestui naudinga finansiškai.

„Jeigu būtų pagal didžiausią pasiūlytą kainą, miesto biudžetas išloštų. Tegu konkuruoja tarpusavyje (verslas – BNS) ir tą kainą apspręs rinka. Tos lėšos ateitų į biudžetą, jomis būtų tvarkoma infrastruktūra“, – BNS teigė meras.

Jis pripažino, kad savivaldybė jau yra skelbusi panašius konkursus dėl rinkliavų dydžių, bet buvo apskųsta ir teismas pasakė, kad rinkliava turi būti tik fiksuota. Tačiau meras vis tik įsitikinęs, kad konkurso būdas yra pats geriausias, pasak jo, tokie pirkimai skatinami ir kitose šalyse.

Š. Vaitkus sutinka, kad tai ypač aktualu kurortams, nes kituose miestuose dėl vietų nėra tokios aršios konkurencijos.

Tuo tarpu Kauno savivaldybės Licencijų, leidimų ir paslaugų skyriaus vedėja Sonata Šėlienė pastebėjo, kad teismai visada pasisakydavo, kad vietinė rinkliava „negali būti konkurso objektu“.

„Rinkliava nėra sandoris, jos tvirtinimas po konkurso reiškia individualios, o ne bendros taisyklės nustatymą. Visiems potencialiems mokėtojams vietinės rinkliavos mokėjimo sąlygos turi būti išdėstytos nuostatuose, jų dydis turi būti žinomas iš anksto, o ne paaiškėti pasibaigus konkursui“, – BNS nurodė ji.

Pasak Kauno savivaldybės atstovės, „sunku numatyti“, kaip pataisos galėtų būti įgyvendintos praktikoje.

Vilniaus miesto savivaldybės Verslo organizavimo ir leidimų poskyrio vedėjos Virginos Skirienės teigimu, Seime svarstomi pakeitimai dėl rinkliavų suteiktų savivaldybėms galimybę pagal objektyvų kriterijų atrinkti asmenį, kuriam būtų išduotas leidimas prekiauti viešoje vietoje arba įrengti išorinę reklamą.

„Reikia suteikti savivaldybei svertus skaidriai vykdyti atrankas vykdyti komercines veiklas“, – BNS nurodė ji.

Be kita ko savivaldybės atstovė prieš patvirtinant naujas taisykles siūlo išdiskutuoti jas su savivalda.

„Matome, kad iškyla daug klausimų: neaišku ar tik pagal vieną kriterijų galima bus vykdyti atranką, iš kur žinoti, kad bus daugiau nei vienas pretendentas, pailgėtų sprendimų priėmimo procesas“, – tvirtino V. Skirienė.

Pasak jos, šiuo metu į populiarias ir naujas vietas savivaldybė vykdo atrankas, konkursus ir ne tik pagal piniginį kriterijų.

Dabar rinkliavų dydžius nustato savivaldybės taryba.

Rekomenduojami video
TOP NAUJIENOS
SUSIJUSIOS NAUJIENOS
Naujausios žinios
Rodyti Daugiau ⟶
EISMAS
112
LAISVALAIKIS
KULTŪRA
VERSLAS
MOKSLAS IR IT
SPORTAS
POLITIKA