Vilkijos A. ir J. Juškų muziejus taps dar labiau prieinamas visuomenei - Kas vyksta Kaune

Vilkijos A. ir J. Juškų muziejus taps dar labiau prieinamas visuomenei

Kauno rajono savivaldybės nuotr.

Pastaruoju metu viešojoje erdvėje pasirodė tikrovės neatitinkančios informacijos apie Kauno rajono savivaldybės muziejaus filialą Vilkijos Antano ir Jono Juškų etninės kultūros muziejų. Tam, kad visuomenė nebūtų klaidinama ir priešinama, savivaldybė pasirengusi muziejui skirti dar daugiau dėmesio.

Kaip rašoma Kauno rajono savivaldybės pranešime žiniasklaidai, informacija, kad A. ir J. Juškų muziejų ruošiamasi sunaikinti, o jo kūrėjus Arūną ir Vidą Sniečkus išmesti į gatvę, jau ne pirmą kartą sklinda iš atsakingas pareigas užimančių politikų lūpų.

Kauno rajono pasididžiavimas – A. ir J. Juškų muziejus – buvusioje Vilkijos parapijos klebonijoje visuomenininkų iniciatyva buvo pradėtas kurti dar sovietmečiu, o 1990 metais jo steigėju tapo Kauno rajono savivaldybė.

Arūno Sniečkaus ir jo žmonos Vidos pastangomis muziejuje sukaupta šimtai eksponatų. Bene vertingiausi – A. Juškos rankraščiai, šio tautosakininko užrašytos liaudies dainos, padavimai. „Juškynėje“ vyksta tarptautiniai dūdmaišininkų festivaliai, švenčiamos kalendorinės šventės, rengiamos etnografinės vakaronės, plenerai.

Sovietmečiu pastatas buvo avarinės būklės. Kauno rajono savivaldybė į A. ir J. Juškų muziejų jau yra investavusi maždaug 90 tūkst. eurų: buvo pakeistas stogas, elektros instaliacija, apšvietimas, įrengta gaisrinės saugos sistemą, atlikti kiti darbai.

Lomoje stovintis maždaug 300 metų medinis namas jautrus drėgmei, todėl muziejininkams jį tenka pašildyti net vasarą.

Prieš keletą metų kartus su A. Sniečkumi buvo aptarti tolimesni muziejaus tvarkymo planai. Šių metų gegužę suplanuotas šiluminio mazgo ir sanitarinių patalpų remontas. Projekto įgyvendinimo laikotarpiu bus pertvarkomi vandentiekio mazgai ir keičiamas vamzdynas, todėl pastate kurį laiką bus nutrauktas vandens tiekimas ir nuotekų šalinimas. Lankytojams lauke bus pastatyti mobilieji biotualetai.

2022 m. planuojami medinio priestato (gonkų) ir pietvakarinio prieangio remonto darbai.

Kauno rajono savivaldybė yra įsteigusi rinkinių saugotojo ir muziejininkės etatus, kuriuos užima A. Sniečkus ir jo žmona Vida. Šeima muziejuje ne tik dirba, bet ir gyvena, nors tai nėra jų privatus būstas.

Lietuvos Respublikos teisės aktai tokios galimybės nenumato, todėl Kauno rajono savivaldybė šį klausimą kėlė ir anksčiau, tačiau nei Seimas, nei Vyriausybė konkrečių sprendimų iki šiol nepriėmė. Situaciją žinojo tuometinis kultūros ministras, Seimo nariai, Etninės kultūros taryba.

Dar 2019 m. savivaldybė Sniečkų šeimai pasiūlė persikelti į atnaujintą municipalinį butą Vilkijoje, Čekiškės gatvėje, tačiau A. Sniečkus 2019.05.21 d. raštu atsisakė šio siūlymo ir pažadėjo per dvejus metus persikelti į suremontuotą tėvų namą.

Jau tada viešojoje erdvėje pasirodė tikrovės neatitinkanti informacija, neva A. ir J. Juškų muziejus bus naikinamas, o jo kūrėjai metami į gatvę. Kai kurie politikai ėmė raginti gyventojus pasirašyti elektroninę peticiją, rengti protesto akcijas.

„Apmaudu, kad situacija politizuojama ir toliau. Labai vertiname Arūno ir Vidos Sniečkų ilgametes pastangas kurti gyvą muziejų, kuris yra unikalus. Sieksime, kad jis būtų išsaugotas toks, koks yra, tik patogesnis, saugesnis ir dar labiau atviras visuomenei. O teisinę koliziją dėl galimybės gyventi muziejuje galėtų išspręsti institucijos, kurioms yra suteikti tokie įgaliojimai – tai LR Seimas ir Vyriausybė”, – teigė Zigmas Kalesinskas, Kauno rajono savivaldybės muziejaus direktorius.

Rekomenduojami video
TOP NAUJIENOS
SUSIJUSIOS NAUJIENOS
Naujausios žinios
EISMAS
112
LAISVALAIKIS
KULTŪRA
VERSLAS
MOKSLAS IR IT
SPORTAS
POLITIKA