Trečiadienį Lietuvoje paskiepyta daugiausiai žmonių nuo pat vakcinacijos pradžios – Kas vyksta Kaune
KAUNO KALĖDŲ RADIJAS:

Trečiadienį Lietuvoje paskiepyta daugiausiai žmonių nuo pat vakcinacijos pradžios

ELTA, BNS 2021/04/01 09:27
Asociatyvi / DELFI nuotr.

Trečiadienį buvo paskiepyta daugiausiai žmonių per parą, vertinant visą vakcinacijos nuo COVID–19 periodą, teigia premjerė Ingrida Šimonytė. Ji pažymi, kad problemos dėl per lėto vakcinacijos tempo nėra, nes, pasak ministrės pirmininkės, vakcinų rezervas, dabar esantis sandėliuose, yra gautas šiomis dienomis ir greitu metu bus sunaudotas.

„19 tūkst. žmonių, tai yra didžiausias skaičius iki šiol buvęs per vieną dieną atliktų skiepų. Aišku, dalis jų buvo antra dozė, nes yra ką jau reikia perskiepyti, bet maždaug 12 tūkst. žmonių gavo pirmą skiepą ir manau, kad mes tokį tempą bent jau laikysim artimiausiomis dienomis. Tai tikrai tie likučiai, kurie šią savaitę gauti, bus sunaudoti“, – ketvirtadienį „Žinių radijui“ kalbėjo I. Šimonytė.

Premjerė atmeta kritiką dėl sandėliuose neva užsigulėjusių vakcinų dozių, nes pasak jos, didžioji dalis rezerve esančių vakcinų yra gautos šią savaitę, o išlaikant panašius skiepijimo tempus – greitu metu bus sunaudotos.

„130 tūkst. vakcinų dozių yra gauta pirmadienį ir antradienį. Pusė viso to skirtumo, t.y. 60 tūkst. yra gauta vakar. Akivaizdu, kad jos niekaip negalėjo būti techniškai sunaudotos, todėl, kad jas reikia paskirstyti, išvežioti per savivaldybes, vakcinavimo centrus“, – teigė I. Šimonytė.

Balandžio mėnesį, premjerės teigimu, bus gaunama apie 100 tūkst. vakcinų per savaitę, kai šiuo metu gaunama 44 tūkst., o tai leis užtikrinti stabilesnį gyventojų vakcinavimą savivaldybėse, nes, pasak I. Šimonytės, vakcinų tiekimo nestabilumas buvo viena iš pagrindinių kliūčių užtikrinant greitą skiepijimo procesą.

„Mūsų tiekimas buvo ir mažas, ir gana nestabilus per šiuos pirmus tris mėnesius (…) dėl to ir tas žmonių registravimas skiepui nėra toks paprastas dalykas, todėl kad savivaldybės prisibijo, kad gali negauti, pavyzdžiui, savaitės pradžioje, tų kiekių, kurių tikisi. Deja, yra buvę atvejų, kai negavo. Todėl, kad tiesiog vėlavo atvežimai į Lietuvą“,– tvirtino premjerė, pažymėdama, kad vyresnių, nei 65 metų žmonių grupėje jau paskiepyta 44 proc. gyventojų.

Statistikos departamento ketvirtadienio duomenimis, šalyje per praėjusią parą pirma skiepo doze vakcinuoti 12147 žmonės, antra – 6654 žmonės.

Vakcinacija nuo COVID-19 / DELFI nuotr.

Vakcinacija vyks keliomis kryptimis

Paskiepijus lėtinėmis ligomis sergančius jaunesnius nei 65-erių metų žmones, vakcinaciją planuojama vykdyti keliomis kryptimis, todėl gyvybiškai svarbias funkcijas vykdančių darbuotojų prioritetas bus mažiau svarbus, sako premjerė I. Šimonytė.

„Visos tos labai svarbios profesijos, jos yra po gretutinių ligų pacientų, bet aš pritariu kritikai ir tai nuotaikai ir manau, kad mums turbūt apskritai, kai mes jau paskiepysime gretutinių ligų turinčius žmones, mums apskritai bus labai mažai svarbu, kuri profesija yra svarbesnė už kurią ir kuri labiau visuomenei kritinė negu kita“, – Žinių radijui ketvirtadienį sakė ministrė pirmininkė.

Pasak jos, tai galėtų būti gegužės antrojoje pusėje, kai Lietuva gaus didelius kiekius vakcinų ir svarbiausia bus spėti jomis efektyviai skiepyti, todėl vakcinaciją ruošiamasi vykdyti keletu krypčių vienu metu.

„Todėl aš manau, kad vakcinavimas vyks keletu bėgių: vieni bėgiai bus pagal amžiaus grupes žemyn einant per jaunesnes kategorijas, kitas bėgis bus dideli kolektyvai, kur galima bus, pavyzdžiui, atvažiuoti į didelę įmonę ir vienu metu paskiepyti daug žmonių, kurie dirba didelėje įmonėje tam, kad tas uždengimas būtų didesnis“, – kalbėjo I. Šimonytė.

Ji sakė tai aptarusi ir su sveikatos apsaugos ministru Arūnu Dulkiu.

Didžiausi vakcinų kiekiai Lietuvą, pasak premjerės, turėtų pasiekti gegužę, tačiau jau balandį tikimasi stabilaus ir gausesnio jų tiekimo.

„Manau, kad tas iššūkis bus mums turbūt pats didžiausias gegužės mėnesį, kai vien „Pfizerio“ mes gausime kiekvieną savaitę virš 100 tūkst. dozių. Palyginimui, dabar mes gauname 44 (tūkstančius-BNS) ir aš manau, kad jau yra neblogai“, – kalbėjo ministrė pirmininkė.

I. Šimonytės teigimu, iki šiol vakcinacijos proceso planavimą apsunkino kintantys grafikai bei nestabilus tiekimas. Planuojama, kad artimiausiu metu šių problemų neliks ir vakcinuoti bus galima didesniais tempais.

„Baladžio mėnesį galima vertinti, kad tie tiekimai bus maždaug po 100 tūkst. dozių kiekvieną savaitę ir dabar jau tą darbą susiplanuoti bus paprasčiau“, – kalbėjo ji.

Pagal šiuo metu patvirtintą tvarką, paskiepijus lėtinių ligų turinčius žmones, turėtų būti įvairias svarbias funkcijas vykdantys asmenys: pareigūnai, teisėsaugos institucijų, parduotuvių ir kitų sričių darbuotojai, dirbantys kontaktiniu būdu. Kai kur šių grupių atstovai jau buvo pradėti skiepyti.

Vakcinacija nuo COVID-19 / DELFI nuotr.

Prezidentūra plano neatsisako

Vakcinų kiekiai, kuriuos Lietuva gaus antrąjį ketvirtį, yra pakankami paskiepyti 70 proc. suaugusių žmonių, todėl objektyvių priežasčių neįgyvendinti šio tikslo nėra, sako prezidento patarėjas Simonas Krėpšta.

„Tas tikslas yra ambicingas, bet jį kelia ir Europos Sąjunga ir kitos Europos Sąjungos valstybės, Europos Komisija ir tikrai prezidentas mano, kad to tikslo pasiekti per vasarą tikrai įmanoma, nes mes matome, kad gaunamų vakcinų kiekis bus pakankamas tam tikslui pasiekti“, – LRT radijui ketvirtadienį sakė prezidento patarėjas.

„Tai jeigu mes to tikslo nepasieksime, čia jau bus nacionaliniai iššūkiai: nesugebėjimas tų vakcinų panaudoti, pakviesti žmones, juos įtikinti ir tai be abejo būtų tikrai didelis minusas mūsų socialiniam ir ekonominiam gyvenimui“, – pridūrė jis.

Nors masinė gyventojų vakcinacija šiuo metu planuojama birželį, S. Krėpšta pastebėjo, kad vien skiepijant prioritetines grupes turėtų būti paskiepyta ženkli šalies gyventojų dalis.

„Žvelgiant į šiuo metu Sveikatos apsaugos ministerijos patvirtintą prioritetų sąrašą – tiksliai aš neskaičiavau, bet galima įtarti, kad perėjus per visus tuos prioritetus – žmonės, turintys lėtines ligas, senjorai, mokytojai, policininkai, kariškiai – tai turbūt bus koks pusė Lietuvos. Ir jeigu mes sakome, kad prie masinio vakcinavimo pereisime tik tada, kai paskiepiję pusę Lietuvos, tai gal ir bus birželis“, – kalbėjo prezidento patarėjas.

Jo turimais duomenimis, Lietuvą per antrąjį šių metų ketvirtį turėtų pasiekti daugiau kaip 2 mln. vakcinos dozių.

„Antrojo ketvirčio pabaigoje, jeigu sugebėsime panaudoti visas vakcinas, iš tikrųjų būsime tikrai labai netoli to tikslo ir pasiekti 70 proc. suaugusių vakcinuotų žmonių per vasarą yra ambicingas, bet tikrai pasiekiamas tikslas“, – pabrėžė jis.

Statistikos departamento ketvirtadienio duomenimis, šalyje bent viena vakcinos doze paskiepyta 349,6 tūkst. žmonių, abiem dozėmis – 165,7 tūkst.

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on email
Rekomenduojami video
SUSIJUSIOS NAUJIENOS
Naujausios žinios
EISMAS
112
LAISVALAIKIS
KULTŪRA
VERSLAS
MOKSLAS IR IT
SPORTAS
POLITIKA