Egzotinių ir dekoratyvinių gyvūnų gelbėtojai Jatkoniai: svarbiausia – išgelbėti gyvybę, o ne smerkti – Kas vyksta Kaune

Egzotinių ir dekoratyvinių gyvūnų gelbėtojai Jatkoniai: svarbiausia – išgelbėti gyvybę, o ne smerkti

Egzotinių gyvūnų prieglauda
Egzotinių ir dekoratyvinių gyvūnų prieglaudos įkūrėjai Rūta ir Robertas Jatkoniai./ R. Tenio nuotr.

Prieš keturis mėnesius netoli Kauno pradėjo veikti pirmoji šalyje egzotinių ir dekoratyvinių gyvūnų prieglauda „Egzoticsos“, kurią įkūrė Rūta ir Robertas Jatkoniai. Pašnekovai džiaugiasi, kad per kelis veiklos mėnesius iš 70 prieglaudos gyventojų, naujus namus surado beveik 40. „Neteisiame žmonių, kurie palieka augintinius, mums svarbiausia, kad gyvūnas liktų gyvas ir saugus“, – pokalbį pradeda gyvūnų gelbėtojai.

Vyrauja nedideli gyvūnai

Šiuo metu Jatkonių namuose įrengtoje gyvūnų prieglaudoje Prienų rajone gyvena šie globotiniai: 8 šinšilos, 6 dekoratyviniai triušiai, 5 degu peliukai (graužikai), 2 žiurkės, vandens vėžlys, barzdotoji agama, zebrinis amadinas. Kompaniją jiems palaiko būrys savų augintinių.

Į prieglaudą yra galimybė priimti ir kiek daugiau erdvės reikalaujančius gyvūnus. Itin dideliems gyvūnams priglausti šiuo metu nėra tinkamų patalpų.

R. Jatkonienė pasakojo, kad neretai į prieglaudą atkeliauja nesocializuoti ar sveikatos sutrikimų turintys gyvūnai, tačiau jie nėra migdomi, gyvena oriai iki paskutinių dienų.

„Idėja įkurti prieglaudą egzotiniams ir dekoratyviniams gyvūnams kilo vyrui, nes tokios įstaigos Lietuvoje dar nebuvo, o labai reikėjo“, – pasakojo Rūta Jatkonienė.

Su gyvūnų globa ji susijusi beveik 10 metų, anksčiau dirbo gyvūnų prieglaudoje „Lesė“, Kauno skyriuje, o dabar studijuoja gyvūnų priežiūros specialybę Karaliaus Mindaugo profesinio mokymo centre.

Egzotinių gyvūnų prieglauda
Šinšilos./ R. Tenio nuotr.

Randa gatvėje, prie šiukšlių konteinerių

Gyvūnai į prieglaudą atkeliauja iš visos Lietuvos. Kartą iš Vilniaus buvo atgabentas eublefaras gekonas (driežas), kurį praeivė rado tiesiog gatvėje paliktoje dėžutėje. Nuėjus jam nupirkti maisto į netoliese esančią gyvūnų parduotuvę, paaiškėjo, kad darbuotoja šį driežą buvo pardavusi išvakarėse, matyt, dovana kažkas neliko sužavėtas ir paliko tiesiog lauke.

Vieną dekoratyvinį paukštelį žmonės rado tiesiog išmestą su narveliu į šiukšlių konteinerį. „Gerai, kad apie radinį informavo prieglaudą“, – išgelbėta gyvybe džiaugėsi Rūta, pridūrusi, jog prie šiukšlių konteinerių žmonės palieka ir žiurkes narveliuose.

Kiek didesnis gyvūnas buvo rastas pamiškėje – praeiviai pastebėjo judantį maišą, kuriame rangėsi laibauodegis žaltys ir nedelsiant informavo gyvūnų organizaciją.

Egzotinių gyvūnų prieglauda
Barzdotoji agama./ R. Tenio nuotr.

Blaškėsi Kleboniškio miške

Rūta mena, kad Kleboniškio miške teko gelbėti įvairius gyvūnus: vieną kartą vyko gaudyti 6 jūrų kiaulyčių, kitą kartą – šinšilos. Apie vieną besiblaškančią šinšilą 2018 m. jai pranešė pro šalį važiavęs vyras. Nuvykus į vietą ir pamačius kiaurai permirkusį gyvūną Rūta jį įdėjo į transportavimo dėžę ir parsivežė į namus. Šinšilą apžiūrėjus paaiškėjo, kad gyvūną kankina aplipusios musių lervos.

„Vaizdas buvo kraupus… Vyras net išėjo iš kambario, kai traukiau „dzikus“ (musių lervas) iš visų šinšilos kūno dalių. Iš akies teko ištraukti veterinarui, deja, po procedūros gyvūnas liko be akies, ji tiesiog iškrito. Džiugu, kad ši šinšila po pusmetį trūkusio gydymo turi naujus šeimininkus ir saugius namus“, – kalbėjo R. Jatkonienė ir pridūrė, kad po šios gelbėjimo operacijos ir kilo minčių apie gyvūnų pagalbos projektą. Po kelerių metų idėja buvo realizuota – įsteigta egzotinių bei dekoratyvinių gyvūnų prieglauda.

R. Jatkonienė akcentavo, jog žiemą egzotiniai gyvūnai lauke sušąla per pusvalandį, vasarą irgi nedaugelis prisitaiko – dažnai tampa laukinių gyvūnų grobiu, tad miškas tokiems gyvūnams – pražūtingas.

Egzotinių gyvūnų prieglauda
Zebrinis amadinas./ R. Tenio nuotr.

Ne tik tobuli gyvūnai

Dalis prieglaudos „Egzoticsos“ gyvūnų yra sergantys ar patyrę įvairias traumas.

Prieglaudos gyventojas zebrinis amadinas neturi vienos kojos, o kita – paralyžiuota, tad gyvūnui pritaikyta speciali lentynėlė užskristi, kita reikiama įranga.

Į draugiją papuolė ir akla, sulysusi barzdotoji agama, šiuo metu ji atsigavinėja, priauginėja svorio.

Prieglaudoje gyvena ir 6 mėn. amžiaus žiurkė, kurią atidavė, nes kanda.

Raudonausis vėžlys, spėjama, buvo iškritęs iš didelio aukščio ir susiskaldė kiautą. Dabar jis sveikas. „Džiugina rezultatas, kai atkeliauja silpnas gyvūnas ir pamažu sustiprėja, pasveiksta (…) Kad ir kokios būtų sveikatos problemos, mes gyvūnų nemigdome, nebent veterinaras konstatuoja, kad gyvūnas kankinasi. Prieglaudoje gyvūnai gyvena tol, kol atsiranda nauji namai ar ateina laikas mirti natūraliai“, – pabrėžė R. Jatkonienė.

Egzotinių gyvūnų prieglauda
Vandens vėžlys./ R. Tenio nuotr.

Nesmerkia šeimininkų

Prieglaudos įkūrėjai Jatkoniai teigė nesmerkiantys gyvūnus paliekančių šeimininkų, neskaito moralų, jiems svarbiausia – išgelbėti gyvybę.

„Dažniausiai žmonės bijo kreiptis, nes baiminasi būti pasmerkti. To nedarome, mes ne teisėjai. Mūsų tikslas – išgelbėti gyvybę. Kai žmogus paskambina, net neklausiame dėl ko atidavinėja, jei nori, pats pasako“, – sakė R. Jatkonienė

Jatkoniai džiaugėsi, kad į prieglaudą vis dažniau užsuka ir norintieji priglausti gyvūnus.

Per 4 mėn. veiklos iš 70 globotinių, naujus namus surado beveik 40. „Tiesa, būna atvejų, kad nedovanojame gyvūno, nes atsakingai pasidomime, kokiomis sąlygomis žadama auginti. Pirmas klausimas būna su kuo gyvens? Jei paaiškėja, kad su skirtingos lyties gyvūnu – tuomet nesutinkame, nes dauginsis. Paprašau atsiųsti ir narvelio nuotrauką, patikinti, kad turi visą reikiamą įrangą auginimui“, – vardino Rūta.

Egzotinių gyvūnų prieglauda
Dekoratyvinis triušis./ R. Tenio nuotr.

Jeigu būsimas globotinis turi sveikatos problemų, prieš jį atiduodant informuojami nauji šeimininkai, su jais pasirašoma dovanojimo sutartis.

Ragina atiduoti į saugias rankas

Jei nusprendėte nebeauginti egzotinio ar dekoratyvinio gyvūno, Jatkoniai prašo jo neišmesti į gatvę, mišką ir nepalikti likimo valiai. Verčiau susisiekti su prieglauda, kurios savanoriai saugiai paims gyvūnus iš sutartos vietos.

Gyvūnai paimami iš visos Lietuvos, štai neseniai atkeliavo triušis net iš Šventosios.

„Gaila, kad mes ne fėjos, nepamosikuosi su lazdele, kad visiems padėtum“, – atsiduso Rūta.

Šiuo metu Jatkoniai aplink Kauną ieško naujų patalpų ar vienkiemio besiplečiančiai prieglaudai, kurioje skirtingi gyvūnai turėtų atskiras patalpas, būtų ir kambarys vaikų edukacijoms. Ugdysime jaunąją kartą suvokti, kad ir netobuli gyvūnai nori būti mylimi, turėti šeimininkus“, – sakė Rūta.

Siekiant saugiai atiduoti egzotinį/dekoratyvinį gyvūną ar jį pamačius išmestą lauke, skambinti Rūtai: tel. 860436652.

Galima kreiptis ir socialiniame tinle „Facebook“ čia.

Taip pat yra galimybė palaikyti prieglaudą, skiriant 1,2 proc. GPM.

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on email
Rekomenduojami video
SUSIJUSIOS NAUJIENOS
Naujausios žinios
EISMAS
112
LAISVALAIKIS
KULTŪRA
VERSLAS
MOKSLAS IR IT
SPORTAS
POLITIKA