Sudėtingų nepageidaujamų reakcijų į COVID-19 vakciną Lietuvoje kol kas nėra nustatyta, sako Valstybinės vaistų kontrolės tarnybos (VVKT) specialistai.
Pasak tarnybos Farmakologinio budrumo ir apsinuodijimų informacijos skyriaus vyresniosios patarėjos Rugilės Pilvinienės, kol kas yra gauti šeši pranešimai apie penkias įtariamas nepageidaujamas reakcijas į vakciną, visos jos jau praėjo.
„Iš esmės visos tos penkios įtariamos nepageidaujamos reakcijos, kurias mes gavome, buvo kategorizuotos, klasifikuotos kaip nesunkios“, – BNS sakė ji.
Anot R. Pilvinienės, keli paskiepyti žmonės pranešė jautę galvos ar raumenų skausmus, fiksuota padidėjusi temperatūra. Du žmonės greta šių simptomų taip pat jautė nežymų skausmą dūrio vietoje, vienas žmogus teigė jautęs nedidelį skausmą ir spaudimą skiepo vietoje, lengvą niežulį.
Jos teigimu, apie manomas nepageidaujamas reakcijas pranešė tiek vyrai, tiek moterys, jiems yra nuo 27 iki 44 metų.
„Faktiškai jau eigoje pranešta, kad jau jos (nepageidaujamos reakcijos – BNS) yra pranykusios, visi yra pasveikę (…) nei vienas iš pranešusių nenurodė, kad būtų reikėję gydytis ligoninėje ar kreiptis į gydytoją“, – teigė VVKT specialistė.
Apie įtariamas nepageidaujamas reakcijas į vaistus tarnybai gali pranešti tiek jas patyrę žmonės, tiek sveikatos priežiūros įstaigos. Pagal galiojančią tvarką, įstaigos apie įtariamas nepageidaujamas reakcijas VVKT privalo pranešti per 15 dienų nuo jų pastebėjimo.
Pirmoji vakcinų siunta su 9 750 dozių užpraeitą savaitgalį išdalinta penkioms pagrindinėms šalies ligoninėms – pradėtas medikų vakcinavimas, šios vakcinos dozės išnaudotos praėjusios savaitės viduryje. Imunitetui susiformuoti vienam asmeniui reikia dviejų vakcinos dozių trijų savaičių intervalu. „BioNTech“ ir „Pfizer“ vakcina yra pirmoji ir kol kas vienintelė, kurią leista naudoti Europos Sąjungoje.
Skiepijimo eiliškume aiškumo gali būti daugiau
Prezidento vyriausiasis patarėjas Simonas Krėpšta sako, kad sveikatos apsaugos ministro Arūno Dulkio įsakymu patvirtintas skiepijimo nuo COVID-19 eiliškumas remiasi ekspertų rekomendacijomis ir kitų šalių praktika, tačiau jame aiškumo gali būti daugiau.
„Šis eiliškumas remiasi ekspertų nuomone, kitų šalių praktika. Ką būtų galima papildomai padaryti, teikiant informaciją apie vakcinas, – kitose šalyse yra labai aiškiai pateikti skaičiai prie kiekvienos asmenų grupės visame eiliškume“, – žurnalistams trečiadienį po susitikimo su sveikatos ekspertais sakė S. Krėpšta.
„Tada galima geriau įvertinti, kokiu greičiu bus vykdomas skiepijimas, taip pat pateikiant ir planuojamas gauti vakcinas per ateinančius mėnesius, tai papildomo aiškumo visada gali būti daugiau“, – pridūrė jis.
Pagal ministro patvirtintą eiliškumą, pirmiausia nuo COVID-19 bus skiepijami medikai, tiesiogiai dirbantys su koronavirusu sergančiais pacientais, vėliau numatyta skiepyti ir su kitais susirgimais dirbančius medikus.
Tada eilė ateis didžiausios rizikos pacientams, vėliau – kitiems sveikatos priežiūros įstaigų darbuotojams, prisidedantiems prie COVID-19 gydymo bei ne trumpiau kaip 16 valandų per dvi savaites ligoninėse savanoriaujantiems žmonėms.
Toliau numatyta skiepyti Krašto apsaugos ir Teisingumo ministerijoms pavaldžių gydymo įstaigų darbuotojus bei darbuotojus, turinčius sąlytį su pacientais. Po jų eilėje – mobiliųjų punktų ir karščiavimo klinikų darbuotojai.
Tuomet numatoma skiepyti pacientus, kuriems teikiamos palaikomojo gydymo ir slaugos paslaugos bei šias paslaugas teikiančius darbuotojus, po to – socialinės globos įstaigų gyventojus ir darbuotojus bei asmenis, teikiančius šias paslaugas namuose.
Paskiepijus šias grupes, toliau būtų vakcinuojami laboratorijų darbuotojai, atliekantys COVID-19 tyrimus, įskaitant ėminių paėmimą, tuomet – COVID-19 epidemiologinę diagnostiką atliekantys specialistai, kuriems reikia vykti į ligos židinius.
Paskiepijus visas šias grupes, numatoma skiepyti ir likusius sveikatos priežiūros darbuotojus, kurie nepatenka į kitas kategorijas. Po to būtų skiepijami vaistinių darbuotojai.
Atlikus gydymo įstaigų darbuotojų vakcinaciją, toliau prioritetas numatomas vyriausiems gyventojams: pirmiausia bus skiepijami tie žmonės, kuriems yra 80 ir daugiau metų. Mažėjančio prioriteto tvarka planuojama paskiepyti visus, kam daugiau kaip 65-eri.
Toliau būtų skiepijami švietimo įstaigų darbuotojai ir asmenys, dirbantys su ikimokyklinio, priešmokyklinio ir pradinio ugdymo vaikais bei specialiųjų poreikių turinčiais vaikais.
Tuomet planuojama skiepyti ir tuos žmones, kurie yra jaunesni nei 65-erių, tačiau turi bent vieną rizikos veiksnį, prioritetą teikiant tiems, kurie turi daugiau nei vieną iš jų.
Paskiepijus šios grupės asmenis, toliau planuojama skiepyti visuomenei svarbias funkcijas vykdančius darbuotojus, palaikančius viešąją tvarką, vykdančius priešgaisrinės apsaugos ir gelbėjimo darbus, taip pat muitinės, sienos apsaugos darbuotojai, kariai, laisvės atėmimo vietų, švietimo įstaigų, energetikos, maisto pramonės darbuotojai.
Paskiepijus visas šias grupes, būtų pradedami skiepyti ir visi likusieji gyventojai, pradedant nuo tų, kurie yra vyresnio amžiaus.
A. Dulkys antradienį sakė, jog visus medikus planuojama paskiepyti per sausį, o visą populiaciją tikimasi paskiepyti per 2021 metus, tačiau tai priklausys nuo to, kiek vakcinų bus patvirtinta ir kaip greitai pavyks jas gauti.