Parengtas detalus vakcinacijos nuo COVID-19 sąrašas – Kas vyksta Kaune

Parengtas detalus vakcinacijos nuo COVID-19 sąrašas ką skiepys pirmiausia?

BNS, ELTA 2021/01/05 14:47
Asociatyvi / Kauno klinikų nuotr.

Antradienį spaudos konferencijos metu sveikatos apsaugos ministras Arūnas Dulkys pranešė, kad žadėtą 130 punktų planą dėl COVID-19 pandemijos suvaldymo ketina skelbti dalimis. Ministras taip pat prabilo apie šiuo metu jau parengtą detalų sąrašą, kokia tvarka nuo COVID-19 bus skiepijama visa visuomenė. Lietuvos medikus, pasak ministro, tikimasi paskiepyti per sausį.

Ministras teigė, kad pandemijos valdymo planas buvo pateiktas sveikatos ekspertams, kurie rekomendavo jį skelbti dalimis.

„Mes savo darbą nuo to ir pradėjome su ekspertų taryba, kad jai parodėme savo pirminį planą, kurį jie išanalizavo. Ir būtent pačių ekspertų nuomone, kadangi situacija yra taip sparčiai besikeičianti, kad kur kas geriau tą planą pristatyti dalimis“, – antradienį žurnalistams sakė A. Dulkys.

Anot jo, planą sudaro trys atskiros dalys, kurios pamažu skelbiamos po vieną.

„Viena iš dalių buvo skirta tam, kad būtų suformuota mūsų darbo organizavimo schema, įskaitant ir pačios ekspertų tarybos atsiradimą, kita grandis susijusi su visais procesais – karantino lygiai, testavimas, vakcinavimas ir kiti dalykai, o trečia grupė skirta tolimesniems veiksmams, kurie susiję su efektyviu ateities pandemijos valdymu – šitos krizės įsivertinimas, tam tikras netiesiogine prasme atliktas situacijos auditas, ir tada atitinkamų teisės aktų peržiūra“, – pasakojo ministras.

Jo teigimu, ekspertai planą įvertino teigiamai ir jį ketinama paskelbti dalimis, kai jame nereiks atlikti korekcijų.

„Iš principo, ekspertai visą planą įvertino teigiamai, tačiau jis bus pateikiamas atskirais skyriais, kai mes jį būsim pilnai išdiskutavę ir pilnai paruošę, kad nereiktų korekcijų ir atlieptų aktualijas“, – tvirtino A. Dulkys.

Lapkričio pabaigoje po pokalbio su prezidentu Gitanu Nausėda tuo metu dar kandidatas į ministrus A. Dulkys teigė šalies vadovui pateikęs 130 priemonių, kaip suvaldyti koronaviruso krizę, planą.

A. Dulkys tuo metu žadėjo vėliau priemonių planą viešinti.

Naujienų portalui 15min.lt ministro atstovė spaudai Aistė Šuksta teigė, kad planas ekspertams buvo pristatytas gruodžio 18 dieną, o pirminis plano tikslas – valdyti pandemiją iki vakcinos atvykimo jau buvo pasiektas.

Anot ministro atstovės, planas viešinamas per ekspertų rekomendacijas ir Vyriausybės sprendimus.

Buvęs sveikatos apsaugos ministras, „valstietis“ Aurelijus Veryga savo įpėdinio žadėtą planą vadina „blefu“.

„Blefuojama buvo teigiant, kad yra kitoks pandemijos valdymo planas, kad bus konsoliduojami ekspertai, kad visuomenė bus geriau informuojama ir t.t. Panašu, kad nebuvo ir nėra jokių planų“, – feisbuke antradienį rašė Seimo narys.

Jo teigimu, nauja Vyriausybė, perimdama valdžią, galėjo konkrečiai įvardinti, kad detalaus plano, kaip suvaldyti pandemiją nebuvo, nes nebuvo turima visų duomenų apie realią šalies situaciją.

Aurelijus Veryga / DELFI nuotr.

Medikus paskiepys per sausį

Visus medikus nuo COVID-19 Lietuvoje tikimasi paskiepyti per sausį, sako sveikatos apsaugos ministras A. Dulkys.

„Praktiškai mūsų matymu, kad sausio mėnuo, matyt, galėtų būti tas mėnuo, kada medikų bendruomenė būtų pilnai vakcinuota – ne tik tie, kurie dirba tiesiogiai“, – spaudos konferencijoje antradienį sakė ministras.

Pasak jo, šiuo metu į penkias koordinuojančias ligonines pristatoma pirmadienį ir praėjusią savaitę Lietuvą pasiekusi vakcinų siunta – daugiau kaip 30 tūkst. dozių.

„Kartu su dar praėjusių metų paskirstytos ir paskiepytos vakcinos dozėmis, mes galėsime jau pilnai patenkinti visų sveikatos priežiūros, greitosios medicininės pagalbos, gydytojų, slaugytojų, slaugytojų padėjėjų, kito personalo, savanorių – visų, kovojančių COVID-19 priešakinėse linijose pirmojo skiepo poreikį“, – sakė ministras.

A. Dulkio teigimu, yra gautas Europos Komisijos bei vakcinos gamintojų patvirtinimas kad artimiausius tris mėnesius Lietuvą kas savaitę pasieks po 20 tūkst. 475 vakcinos dozių.

Pirmiausia skiepijami medikai, pažeidžiami pacientai

Pasak A. Dulkio, šiuo metu yra parengtas detalus sąrašas, kokia tvarka bus skiepijama visa visuomenė.

Šiuos prioritetus pristatęs Ekspertų tarybos Asmens sveikatos priežiūros įstaigų grupės vadovas Santaros klinikų Hematologijos, onkologijos ir transfuziologijos centro direktorius Laimonas Griškevičius sakė, jog medikus pirmus skiepyti nuspręsta, nes jie, kilus pandemijai, patiria didžiausią krūvį, jiems susirgus gydymo įstaigoms sunku užtikrinti veiklą.

Toliau prioritetuose – pažeidžiamiausios pacientų grupės: tie, kuriems taikoma dializė, onkologiniai ir kiti, kuriems COVID-19 yra pati pavojingiausia.

Vėliau bus vakcinuoti slaugos ir globos įstaigų pacientai bei kiti pažeidžiami asmenys.

Vakcinacijos planas / SAM nuotr.

„Literatūros duomenimis, jie sudaro trečdalį, kartais iki pusės visų pacientų, kurie patenka į gydymo įstaigas“, – sakė L. Griškevičius.

Sprendžiant, ką vakcinuoti, teko atsižvelgti ir į sudėtingą vakcinų logistiką – „BioNTech“ ir „Pfizer“ preparatas turi būti laikomas itin žemoje temperatūroje, dėl ko vakcinacija gali būti vykdoma tik centralizuotai.

Todėl toliau bus siekiama vakciną paskirstyti taip, kad galėtų būti pradedami vakcinuoti asmenys pagal amžiaus grupes, pradedant vyriausiais bei turinčiais lydinčių ligų.

„Galiausiai bus vakcinuojamos organizuotos struktūros, žinoma, išskiriant ugdymo įstaigas“, – sakė L. Griškevičius.

Gyvybės mokslų centro prof. Aurelija Žvirblienė sakė, jog labai svarbus klausimas planuojant vakcinaciją yra, ar reikėtų skiepyti jau persirgusius asmenis. Naujausi moksliniai tyrimai rodo, jog tikimybė tokiems žmonėms užsikrėsti vėl yra dešimt kartų mažesnė.

„Antikūnų turėjimas prieš virusą ir persirgimo faktas užtikrina ne mažesnę apsaugą nei dabar yra registruota vakcinos“, – sakė ji.

Atsparumą virusui persirgę žmonės išlaiko mažiausiai pusę metų – panašiai kaip ir vakcinos.

„Todėl rekomendacija būtų neskiepyti žmonių, kurie yra persirgę ir kurie turi antikūnų prieš virusą“, – sakė ji.

Kauno klinikose pradėti skiepyti medikai

Nesvarsto išskirtinio politikų ir valstybės vadovų vakcinavimo

Sveikatos apsaugos ministras A. Dulkys tvirtina, kad valdžia kol kas nesvarsto politikų ir valstybės vadovų vakcinavimo nuo COVID-19 kampanijos, taip siekiant visuomenę paskatinti skiepytis. Anot ministro, bent jau artimiausiu metu tikrai bus visuomenės grupių, kurių paskiepijimas bus nepalyginamai svarbesnis nei politikų.

„Matydami dar nedidelius vakcinų kiekius, kurių labai reikia būtent medikų bendruomenei, ir matydami, kad tikrai netrūksta norinčių ir galinčių skiepytis… Tai, prisipažinsiu, kad šią akimirką tikrai mes, politikai, apie save negalvojame ir kažkokių specialių strategijų dėl vadovų (skiepijimo – ELTA) nerengiame“, – antradienį teigė A. Dulkys.

Visgi, pažymėjo ministras, prasidėjus masiniam vakcinavimui, vadovų ir žymių žmonių skiepijimas gali tapti vienu iš Vyriausybės strategijos akcentų.

„Tačiau artėjant masiniam vakcinavimui yra galvojama apie tam tikrą komunikacijos strategiją – koordinuotą Vyriausybės strategiją. Jeigu bus toks matymas, kad šalies vadovų skiepijimas ar kažkokių kitų garbingų orių žmonių skiepijimas gali padėti paskatinti skiepytis – tai, be abejo, mes tai padarysime. Bent jau aš už save galiu garantuoti“, – teigė jis.

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on pinterest
Share on reddit
Share on email
Sponsored Video
Susijusios naujienos
Naujausios žinios
EismAS
112
Laisvalaikis
KULTŪRA
Verslas
Mokslas ir IT
SPORTAS
POLITIKA