Prezidentas žengia savo gerovės valstybės link: priimti vaikų ugdymo pakeitimai - Kas vyksta Kaune

Prezidentas žengia savo gerovės valstybės link: priimti vaikų ugdymo pakeitimai

BNS 2020/11/10 16:10
Asociatyvi / R. Tenio nuotr.

Socialinės rizikos vaikams darželiai bus privalomi, bet visuotinio ankstesnio mokymo nebus, nors tėvai savo sprendimu galės vaikus į mokyklas išleisti metais anksčiau. Parlamentas antradienį priėmė prezidento Gitano Nausėdos inicijuotas Švietimo įstatymo pataisas, kurios nuo kitų metų rugsėjo įtvirtino privalomą ikimokyklinį ugdymą socialinę riziką patiriantiems vaikams.

Šalies vadovas dar siūlė paankstinti mokyklą ir priešmokyklinį ugdymą pradėti nuo penkerių, o pradinį – nuo šešerių metų, su galimybe likti ir prie vėlesnės mokslo pradžios. Seimas šias formuluotes pakeitė, ankstesnį ugdymą įtvirtindamas kaip galimybę.

Prezidentūra sako, kad šalies vadovo inicijuoti Seime priimti pakeitimai duos lygų startą ankstyvajame ugdyme, o tai yra „svarbus žingsnis gerovės valstybės link“.

„Daugelis sisteminių švietimo problemų yra užkoduotos ankstyvame lygmenyje, todėl ypač svarbu anksčiau įtraukti visus vaikus į kokybišką ankstyvąjį ugdymą, o valstybei – prisiimti didesnius įsipareigojimus, kad atskirtį lemiantys švietimo sistemos netolygumai greičiau taptų praeitimi“, – sakoma Prezidentūros pranešime.

Jame pažymima, kad įstatymo pakeitimai suteiks lygiaverčio starto galimybes kiekvienam šalies vaikui, nepriklausomai nuo jo gyvenamosios vietos, šeimos socialinės ir ekonominės padėties.

„Tai taps raktu į sėkmingą ir kokybišką švietimą, vaikui augant sukurs jam sąlygas atskleisti gabumus ir siekti geresnių mokymosi rezultatų. Ankstyvasis ugdymas – tai pagrindas kiekvienam vaikui sklandžiai tobulėti kaip asmenybei ir piliečiui“, – pranešime cituojamas G. Nausėda.

Socialinę riziką patiriantiems vaikams ikimokyklinis ugdymas nuo kitų metų rugsėjo 1 dienos bus privalomas ir vykdomas švietimo, mokslo ir sporto ministro ir socialinės apsaugos ir darbo ministro nustatyta tvarka.

Projekto aiškinamajame rašte teigiama, kad pakeitimai į ankstyvąjį ugdymą įtrauktų papildomai apie 1500 vaikų per metus.

Seimas taip pat sutarė patikslinti nuostatas dėl ikimokyklinio ugdymo nustatant, kad jis tampa visuotinis nuo 2023 metų rugsėjo ketverių metų amžiaus vaikams, nuo 2024 metų rugsėjo – trejų metų amžiaus vaikams, nuo 2025 metų – dvejų metų amžiaus vaikams.

Seimo Švietimo ir mokslo komitetas pažymi, jog visuotinis ugdymas reiškia, kad visoje šalyje turės būti sudarytos sąlygos gauti ikimokyklinį ugdymą to pageidaujantiems, bet jis nebus privalomas, pranešė Seimo Ryšių su visuomene skyrius.

Seimas nusprendė lanksčiau reglamentuoti priešmokyklinio ugdymo pradžią. Pagal priimtas nuostatas nuo 2023 metų priešmokyklinis ugdymas galės būti pradedamas nuo penkerių metų.

Pagal vaiko raidą ir poreikius, bus sudaromos galimybės priešmokyklinio ugdymo programoje praleisti dvejus metus ir pradinį ugdymą pradėti vėliau. Tėvų sprendimu priešmokyklinis ugdymas taip pat galės būti teikiamas vėliau, bet ne vėliau, negu vaikui tais kalendoriniais metais sueina 6 metai.

Prezidentūros pranešime pažymima, kad įstatymo pakeitimu išplečiamos priešmokyklinio ugdymo galimybės, nes nuo 2023 metų švietimo sistema privalės būti pritaikyta ir pasirengusi priimti į priešmokyklinį ugdymą penkerių metų vaikus.

Rekomenduojami video
TOP NAUJIENOS
SUSIJUSIOS NAUJIENOS
Naujausios žinios
EISMAS
112
LAISVALAIKIS
KULTŪRA
VERSLAS
MOKSLAS IR IT
SPORTAS
POLITIKA