Prezidentas žengia savo gerovės valstybės link: priimti vaikų ugdymo pakeitimai – Kas vyksta Kaune

Prezidentas žengia savo gerovės valstybės link: priimti vaikų ugdymo pakeitimai

BNS 2020/11/10 16:10
Asociatyvi / R. Tenio nuotr.

Socialinės rizikos vaikams darželiai bus privalomi, bet visuotinio ankstesnio mokymo nebus, nors tėvai savo sprendimu galės vaikus į mokyklas išleisti metais anksčiau. Parlamentas antradienį priėmė prezidento Gitano Nausėdos inicijuotas Švietimo įstatymo pataisas, kurios nuo kitų metų rugsėjo įtvirtino privalomą ikimokyklinį ugdymą socialinę riziką patiriantiems vaikams.

Šalies vadovas dar siūlė paankstinti mokyklą ir priešmokyklinį ugdymą pradėti nuo penkerių, o pradinį – nuo šešerių metų, su galimybe likti ir prie vėlesnės mokslo pradžios. Seimas šias formuluotes pakeitė, ankstesnį ugdymą įtvirtindamas kaip galimybę.

Prezidentūra sako, kad šalies vadovo inicijuoti Seime priimti pakeitimai duos lygų startą ankstyvajame ugdyme, o tai yra „svarbus žingsnis gerovės valstybės link“.

„Daugelis sisteminių švietimo problemų yra užkoduotos ankstyvame lygmenyje, todėl ypač svarbu anksčiau įtraukti visus vaikus į kokybišką ankstyvąjį ugdymą, o valstybei – prisiimti didesnius įsipareigojimus, kad atskirtį lemiantys švietimo sistemos netolygumai greičiau taptų praeitimi“, – sakoma Prezidentūros pranešime.

Jame pažymima, kad įstatymo pakeitimai suteiks lygiaverčio starto galimybes kiekvienam šalies vaikui, nepriklausomai nuo jo gyvenamosios vietos, šeimos socialinės ir ekonominės padėties.

„Tai taps raktu į sėkmingą ir kokybišką švietimą, vaikui augant sukurs jam sąlygas atskleisti gabumus ir siekti geresnių mokymosi rezultatų. Ankstyvasis ugdymas – tai pagrindas kiekvienam vaikui sklandžiai tobulėti kaip asmenybei ir piliečiui“, – pranešime cituojamas G. Nausėda.

Socialinę riziką patiriantiems vaikams ikimokyklinis ugdymas nuo kitų metų rugsėjo 1 dienos bus privalomas ir vykdomas švietimo, mokslo ir sporto ministro ir socialinės apsaugos ir darbo ministro nustatyta tvarka.

Projekto aiškinamajame rašte teigiama, kad pakeitimai į ankstyvąjį ugdymą įtrauktų papildomai apie 1500 vaikų per metus.

Seimas taip pat sutarė patikslinti nuostatas dėl ikimokyklinio ugdymo nustatant, kad jis tampa visuotinis nuo 2023 metų rugsėjo ketverių metų amžiaus vaikams, nuo 2024 metų rugsėjo – trejų metų amžiaus vaikams, nuo 2025 metų – dvejų metų amžiaus vaikams.

Seimo Švietimo ir mokslo komitetas pažymi, jog visuotinis ugdymas reiškia, kad visoje šalyje turės būti sudarytos sąlygos gauti ikimokyklinį ugdymą to pageidaujantiems, bet jis nebus privalomas, pranešė Seimo Ryšių su visuomene skyrius.

Seimas nusprendė lanksčiau reglamentuoti priešmokyklinio ugdymo pradžią. Pagal priimtas nuostatas nuo 2023 metų priešmokyklinis ugdymas galės būti pradedamas nuo penkerių metų.

Pagal vaiko raidą ir poreikius, bus sudaromos galimybės priešmokyklinio ugdymo programoje praleisti dvejus metus ir pradinį ugdymą pradėti vėliau. Tėvų sprendimu priešmokyklinis ugdymas taip pat galės būti teikiamas vėliau, bet ne vėliau, negu vaikui tais kalendoriniais metais sueina 6 metai.

Prezidentūros pranešime pažymima, kad įstatymo pakeitimu išplečiamos priešmokyklinio ugdymo galimybės, nes nuo 2023 metų švietimo sistema privalės būti pritaikyta ir pasirengusi priimti į priešmokyklinį ugdymą penkerių metų vaikus.

Naujienų agentūros BNS informaciją skelbti, cituoti ar kitaip atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško UAB "BNS" sutikimo draudžiama.
Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on pinterest
Share on reddit
Share on email
Sponsored Video
Susijusios naujienos
Naujausios žinios
EismAS
112
Laisvalaikis
KULTŪRA
Verslas
Mokslas ir IT
SPORTAS
POLITIKA
 1. Konkurso pavadinimas: „Mieliausio augintinio rinkimai“.
 2. Konkurso organizatorius: MB „KAS VYKSTA“.
 3. Konkurso rėmėjas: KG VET ir QUATRO maistas augintiniams.
 4. Konkursas „Mieliausio augintinio rinkimai“ vyksta 2021 05 03 – 2021 05 30
  • Augintinių nuotraukas galite siųsti 2021 05 03 – 2021 05 16
  • Pirminis balsavimas už visus augintinius vyks: 2021 05 16 – 2021 05 23
  • Finalinis balsavimas už daugiausia balsų surinkusius dalyvius (10 augintinių) vyks 2021 05 24 – 2021 05 30
 5. Prizas skiriamas vienam asmeniui, nepriklausomai nuo to, kiek nuotraukų įkels.
 6. Pagrindinių prizų laimėtojai bus paskelbti 2021 m. gegužės mėn. 30 d.
 7. Dešimt dalyvių, surinkę daugiausiai balsų, bus apdovanoti rėmėjo QUATTRO šunų ir kačių maistu.
 8. Prizai:
  • Šunų kategorija:
   • 1 vieta. Šunų maistas – 60 kg.
   • 2 vieta. Šunų maistas – 30 kg.
   • 3 vieta. Šunų maistas – 10 kg.
   • 4 vieta. Šunų maistas – 10 kg.
   • 5 vieta. Šunų maistas – 10 kg.
  • Kačių kategorija:
   • 1 vieta. Kačių maistas – 30 kg.
   • 2 vieta. Kačių maistas – 20 kg.
   • 3 vieta. Kačių maistas – 10 kg.
   • 4 vieta. Kačių maistas – 10 kg.
   • 5 vieta. Kačių maistas – 10 kg.
 9. Specialus prizas įsteigtas MB „KAS VYKSTA“
 10. Dėl prizų atsiėmimo QUATTRO susisieks su konkurso dalyviais jų nurodytais kontaktais.
 11. Konkurso dalyvis norėdamas dalyvauti konkurse turi pateikti šiuos duomenis: Vardas, Pavardė; El. paštas; Kontaktinis telefono numeris; Augintinis: Šuo / katė / kitas.
 12. Konkurse dalyvaujantys dalyviai sutinka, kad būtų talpinamos ir viešai skelbiamos nuotraukos. Konkurse dalyvauja tik augintinių nuotraukos.
 13. Konkurse dalyvaujantys dalyviai sutinka, kad jų atsiųsta video medžiaga su augintiniais būtų naudojama portalo rengiamoje medžiagoje ir viešinama, tačiau konkurso balsavime nedalyvauja.
 14. Už „Mieliausio augintinio rinkimai” galima balsuoti spaudžiant balsavimo mygtuką. Balsų kiekis yra ribojamas. Iš vieno IP adreso leidžiama balsuoti 10 kartų per parą. Nustačius sukčiavimo atvejį, pasiliekama teisė pašalinti dalyvį ir anuliuoti balsus be perspėjimo.
 15. Tais atvejais kai nepavyksta pateikti nuotraukos per balsavimo formą, galima nuotrauką ir aprašymą siųsti el.paštu konkursas@kasvyksta.lt
 16. Jei atsiunčiamos kelios augintinio nuotraukos, redakcija pasilieka teisę balsavimui teikti vieną nuotrauką savo nuožiūra.
 17. Balsuodamas skaitytojas suteikia konkurso organizatoriui teisę tvarkyti IP adresą konkurso laimėtojo nustatymo ir sąžiningo balsavimo užtikrinimo tikslu.
 18. Kilus įtarimui, kad yra sukčiaujama siekiant surinkti kuo daugiau balsų, redakcija pasilieka teisę pašalinti sukčiaujantį dalyvį iš konkurso.
 19. Konkursas skirtas asmenims ne jaunesniems nei 16 metų.
 20. Konkurso dalyviai ir balsuojantys įsipareigoja laikytis konkurso taisyklių.
 21. Konkurso dalyvis supranta, kad anketoje minimų duomenų pateikimas, jų naudojimas ir viešas skelbimas konkurso metu yra būtina dalyvavimo konkurse sąlyga. Konkurso dalyvis sutinka, kad jo pateikti duomenys būtų publikuojami, viešai skelbiami ir kitaip naudojami dalyvavimo konkurse ir jo laimėtojų nustatymo tikslu. Konkurso dalyviai turi teisę bet kuriuo metu susipažinti su tvarkomais jų asmens duomenimis ir reikalauti juos ištaisyti ar sunaikinti. Dalyviui pareikalavus sunaikinti tvarkomus jo asmens duomenis, dalyvis praranda galimybę toliau dalyvauti konkurse.
 22. Konkurso organizatorius arba rėmėjas pasilieka teisę keisti konkurso taisykles iš anksto viešai apie tai portale KAS VYKSTA informavus dalyvius ir balsuojančius už juos.