Smurto aukos vaistinėse pagalbos sulauks ištarus specialų raktažodį

Asociatyvi / Delfi nuotr.

Nuolat viešose vietose dėvimos apsauginės veido priemonės svarbios siekiant saugotis siaučiančios COVID-19 pandemijos, tačiau smurto artimoje aplinkoje aukos po jomis lieka nepastebimos. Karantino metu smurto artimoje aplinkoje atvejų skaičius išauga drastiškai, smurto aukos labai dažnai net neturi galimybės kreiptis pagalbos. Daivos Žeimytės-Bilienės ir Mindaugo Biliaus fondas „Žmogaus namai“, Lietuvos policija ir vaistinių tinklas „Eurovaistinė“ imasi iniciatyvos „Kaukė–19“.

Daiva Žeimytė-Bilienė sako šią idėją pirmiausiai pamačiusi įgyvendinant Ispanijos saloje Gran Kanarijoje esančiose vaistinėse. Ten ši iniciatyva gimė pavasarį, per pirmąjį karantiną. Tuo metu smurto artimoje aplinkoje atvejų skaičius smarkiai šoktelėjo visame pasaulyje, taip pat ir Lietuvoje, rašoma „Eurovaistinės“ pranešime žiniasklaidai.

„Kaukė–19“ – Kanarų salų aktyvistų iniciatyva, jos autoriai – Kanarų Lygybės institutas. Idėja išplito visame pasaulyje – „Kaukė–19“ iniciatyva įgyvendinta ne tik Ispanijoje, bet ir Italijoje, Vokietijoje, Norvegijoje, Jungtinėje Karalystėje, Afrikoje ir Pietų Amerikoje. Ši idėja nuo lapkričio pradedama įgyvendinti ir Lietuvoje. Jos metu į bet kurią „Eurovaistinę“ atėjusioms moterims ir pasakiusioms raktinį žodį „Kaukė–19“ vaistininkai pasirūpins, kad joms būtų suteikta reikalinga pagalba. Pagal specialistų parengtas rekomendacijas vaistininkai informuos atitinkamas institucijas ir pasirūpindami jų privatumu suteiks pagalbą.

„Iš Bendrojo pagalbos centro gavome labai aiškią instrukciją, kaip vaistininkas turėtų elgtis, jeigu į jį kreipsis smurto auka. Tereikia išdrįsti kreiptis pagalbos. Kodėl vaistininkas tampa tarpininku tarp smurto aukos ir pagalbos tarnybų? Labai dažnai smurto aukoms būna apribota laisvė, neretai ir jų telefonai būna sugadinami. Smurtautojų aukoms neretai būna sudėtinga išeiti į viešumą, tai reiškia įtikinti smurtautoją, jog reikia į vaistinę vaistų, ko gero, yra kiek lengviau, nei, pavyzdžiui, pasakyti, kad nori susitikti su drauge. Vaistininkas tokioje situacijoje gali tapti gelbėjimosi šiaudu. Užsidarysime antrajam karantinui, smurto artimoje aplinkoje atvejų vėl gali daugėti, kaip buvo per pirmąjį karantiną, pavasarį“, – sako šią idėją įgyvendinti Lietuvoje pasiūliusi Daiva Žeimytė-Bilienė.

„Eurovaistinės“ valdybos pirmininkė Ingrida Damulienė sako, kad tokios iniciatyvos labai prasmingos, svarbu, kad pagalbos sulauktų visi, kam ji reikalinga.

„Į vaistinę gyventojai užsuka vis dažniau. Negalėdami susisiekti su šeimos gydytojais, dažnas į savo miesto vaistinę ateina tiesiog pasitarti su sveikatos priežiūros specialistu. Čia reikalingos pagalbos randa ir jauni tėvai, ir savo savijauta besirūpinantys paaugliai, ir išlikti sveikos bei gražios siekiančios moterys. Mes dirbame net tuomet, kai kitos įstaigos būna uždarytos. Kaip galima labiau apsaugoti nuo viruso mūsų vaistininkai bendrauja su visais net ir karantino metu. Todėl tikime, kad nuo šeštadienio prasidėjus antrajam karantinui žmonėms, kuriems reikalinga pagalba, galėsime būti naudingi. Saugokime save ir aplinkinius vardan visų sveikatos“, – sako I. Damulienė.

Kalbėdama apie tai, kaip praktiškai padedama smurtą artimoje aplinkoje patiriantiems asmenims, Vilniaus miesto krizių centro direktorė Kristina Ankėnaitė-Balčiūnienė sako, kad jeigu ateis toks asmuo į vaistinę ir bus iškviesti policijos pareigūnai, asmuo gali būti atvežtas į Krizių centrą arba pats asmuo gali kreiptis tiesiogiai.

„Centre galime užsitikrinti saugią aplinką, tai svarbu, kad žmogus susivoktų ir priimtų tam tikrus sprendimus. Pirmas septynias paras laikinos nakvynės paslauga yra nemokama, apgyvendinimo paslaugos 30 kalendorinių dienų yra nemokamos. Nuo 31 kalendorinės dienos, mokestis sudaro 20 proc. remiamų pajamų, suaugusiems jos siekia 25 eurus per mėnesį“, – patirtimi dalinasi K. Ankėnaitė-Balčiūnienė.

Lietuvos policijos generalinis komisaras Renatas Požėla teigia, kad kas mėnesį sulaukiama iki 5000 skambučių dėl smurto artimoje aplinkoje ir sveikina iniciatyvą.

„Turime didžiulius skaičius, nužudymų skaičius, didžiulę latentiką. Kaip šiandien prisimenu atvejį nutikusį pirmosios bangos metu – jaunos moters nužudymas, ji žuvo nuo artimo žmogaus rankos. Kaimynai matydavo ją su smurto žymėmis, tačiau nesiryžo įspėti policijos, pati auka irgi nesiryžo kreiptis pagalbos. Kiekvieną mėnesį sulaukiame iki 5000 pranešimų dėl galimo smurto artimoje aplinkoje. Problema išlieka tokia pati – alkoholis. Dažnai smurtaujama tada, kai mokamos pašalpos, ilgieji savaitgaliai ir, deja, pranešimų pikas šiemet buvo balandį“, – sako R. Požėla.

„Eurovaistinės“ komunikacijos vadovė Laura Bielskė sako, kad ši pagalba jau nuo lapkričio pradžios suteikiama kiekvienoje iš 274 veikiančių įmonės vaistinių.

„Jeigu reikalinga pagalba, atėjus į vaistinę asmuo vaistininkui pasako kodą „Kaukė-19“ ir jis čia pat vaistininko yra arba palydimas į atskirą patalpą (jeigu tai didesnė patalpa), arba pavedėjamas atokiau, kad būtų paskambinta pagalbos telefonu 112 ir kartu sulaukiame pareigūnų, kuriems perduodame pagalbos ieškantį žmogų“, – detalizuoja L. Bielskė.

Visi šios iniciatyvos rėmėjai kviečia moteris nebijoti ir kreiptis pagalbos, taip apsaugant ne tik sveikatą, bet ir galimai gyvybę.

Rekomenduojami video
TOP NAUJIENOS
SUSIJUSIOS NAUJIENOS
Naujausios žinios
EISMAS
112
LAISVALAIKIS
KULTŪRA
VERSLAS
MOKSLAS IR IT
SPORTAS
POLITIKA