Susipažinkite: kokius politikus rinks kauniečiai į Seimą jau šį sekmadienį – Kas vyksta Kaune

Susipažinkite: kokius politikus rinks kauniečiai į Seimą jau šį sekmadienį

Naujienų portalas „Kas vyksta Kaune“ baigė Seimo rinkimams skirtų publikacijų ciklą ir dar kartą primena, už kuriuos kandidatus Kauno miesto bei rajono vienmandatėse apygardose rinkėjai galės atiduoti savo balsą jau šį sekmadienį, spalio 11 d. Portalo žurnalistų atliktas eksperimentas parodė, kad nemaža jų dalis – kauniečiams sunkiai atpažįstama, todėl greičiausiai ir Kaune nebus išrinkta daug naujų veidų, o dalis miestiečių rinkimus ignoruos.

Naujausios visuomenės nuomonės ir rinkos tyrimų bendrovės „Spinter tyrimai“ rugsėjo 18-27 dienomis, naujienų portalo DELFI užsakymu, atliktos visuomenės nuomonės apklausos duomenimis partijų reitingų lentelės lydere išlieka Tėvynės sąjungos – Lietuvos krikščionių demokratų (TS-LKD) partija, už kurią rugsėjį rinkimuose į Seimą būtų balsavę 19,2 proc., antroje vietoje su 14,6 proc. rikiuojasi Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjunga (LVŽS), trečioje – Lietuvos socialdemokratai, už kuriuos rugsėjį nusiteikę balsuoti 9 proc. apklaustų respondentų.

Vytauto Didžiojo universiteto docentas, politologas Bernaras Ivanovas „Kas vyksta Kaune“ sakė, kad šiuo metu Seime daugumą turinti Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjunga (LVŽS) Kauną ir šiuose rinkimuose į Seimą tikisi „išjoti“ ant Kauno mero Visvaldo Matijošaičio palaikymo žirgo.

„Praeituose rinkimuose V. Matijošaičio palaikymas, kurį jis demonstravo įvairioje agitacinėje medžiagoje, jiems labai padėjo, greičiausiai jie tikisi, kad suveiks ir antrąjį kartą. Tiesa, reikia pripažinti, kad šiems rinkimams gerokai labiau pasiruošė ir pagrindiniai jų oponentai – Tėvynės sąjunga – Lietuvos krikščionys demokratai (TS-LKD)“, – teigia politologas.

Šilainių vienmandatė apygarda

Šilainių gyventojams parodžius vienmandatės rinkimų apygardos kandidatų nuotraukas ir paklausus, kuriuos iš jų atpažįsta, smiliai dažniausiai smigo į Krikščionių sąjungos vadovo Rimanto Jono Dagio, Lietuvos Respublikos liberalų sąjūdžio atstovo Rimanto Mikaičio bei TS-LKD atstovės Jurgitos Šiugždinienės atvaizdus.

Politologo vertinimu, net keliose apygardose TS-LKD konkurencijai su „valstiečiais“ kelia kandidatus, į kuriuos sudėta daug vilčių. Viena tokių ir šansų laimėti turinti Šilainių vienmandatėje apygardoje – praeituose Kauno mero rinkimuose dalyvavusi TS-LKD atstovė, miesto tarybos nare išrinkta J. Šiugždinienė.

Savanorių vienmandatė apygarda

„Kas vyksta Kaune“ eksperimento metu paaiškėjo, kad Dainavos mikrorajono gyventojams labiausiai matyti pasirodė LVŽS atstovas Lauras Stacevičius ir Nacionalinį susivienijimą atstovaujantis Stanislovas Buškevičius.

Vis dėlto apklausos rodo, kad S. Buškevičiaus atstovaujama politinė jėga turi vos kelių procentų palaikymą, o laimėti vienmadatėje apygardoje be partijos užnugario – misija ne iš lengvųjų. Tuo tarpu L. Stacevičius puikuojasi tarp aukščiausiai šiuo metu reitinguose vertinamų partijų iškeltų kandidatų Savanorių apygardoje.

Petrašiūnų-Gričiupio vienmandatė apygarda

Kaip rodo naujienų portalo atlikta apklausa, tarp norinčiųjų patekti į būsimą Seimą rinkėjai Petrašiūnų-Gričiupio vienmandatėje apygardoje labiausiai atpažįsta TS-LKD atstovą Kazį Starkevičių. Iš 11 kandidatų nuotraukų kauniečiai atpažino ir LVŽS atstovą Gediminą Vasiliauską. Žinomumu politikams nenusileido ir garsus šokėjas, Laisvės partijos atstovas, Saulius Skambinas.

Politologas B. Ivanovas nesistebi, kad partijos siekia į savo gretas pritraukti žinomų ir populiarių veidų. Visgi, politologo vertinimu, kol prie balsadėžių Lietuvoje ateina vyresnio amžiaus rinkėjai, daugiau pranašumų laimėti turi politikos senbuviai, o K. Starkevičius – vienas tokių. „Jei balsuoti ateitų daugiau jaunų žmonių, vyktų elektroninis balsavimas, tuomet būtų ir kitokie rezultatai“, – įsitikinęs politologas.

Centro-Žaliakalnio vienmandatė apygarda

Centro-Žaliakalnio apygardoje konservatorių bastionu nuo seno laikomoje apygardoje TS-LKD partija kelia savo pirmininko Gabrieliaus Landsbergio kandidatūrą, tačiau norinčiųjų su juo konkuruoti – netrūksta. Žaliakalnio gyventojai be jo gana lengvai atpažįsta skandalų persekiojamą, Lietuvos lenkų rinkimų akcijos – Krikščioniškų šeimų sąjungos atstovą, dabartinį Susisiekimo ministrą, Jaroslavą Narkevičių, nors už jį balsuoti ir neketina.

Tiesa, politologas lenkų tautinei mažumai atstovaujančio J. Narkevičiaus kandidatavimą bene patriotiškiausioje Lietuvos apygardoje tiesiai šviesiai vadina trolinimu. „Dabartiniams valdantiesiems būdingas toks elgesys – jie trolina visuomenę, savo oponentus. Juk visi puikiai supranta, kieno tai kandidatas ir, kas jį gali rinkti. Bet pirštinė mesta ir, žinoma, tai erzina“, – sako B. Ivanovas.

Be kita ko, iš gausaus būrio kandidatų į Seimą pastebėtas liko ir praeityje garsus krepšininkas, krepšinio treneris Valdemaras Chomičius, kurį šioje apygardoje kelia partija „Lietuva – visų“.

Paklaustas, ar galėtų TS-LKD lyderiui G. Landsbergiui šioje apygardoje sudaryti rimtesnę konkurenciją lenkų atstovas J. Narkevičius, politologas B. Ivanovas atkerta: „Tada greičiau jau Chomičius“.

Aleksoto-Vilijampolės vienmandatė apygarda

Gatvėje sutiktiems Vilijampolės gyventojams parodžius 11-os jų apygardoje į Seimą kandidatuojančių politikų atvaizdus, bene dažniausiai žmonės atpažino TS-LKD atstovą Vytautą Juozapaitį, Darbo partijai priklausantį Mindaugą Puidoką, kai kurie yra matę ir Lietuvos socialdemokratų darbo partijos atstovą Vygaudą Molį bei su Krikščionių sąjunga einantį Egidijų Vareikį.

Paklaustas apie kandidatus Aleksoto-Vilijampolės apygardoje politologas B.Ivanovas pripažįsta, kad šį kartą TS-LKD čia kelia žinomą asmenybę – V. Juozapaitį. B. Ivanovas šioje apygardoje linkęs labiau išskirti Darbo partijos kandidatą M. Puidoką, kuris į praeinančios kadencijos Seimą atkeliavo su LŽVS ir vėliau iš jos pasitraukė dėl nesutarimų su partijos lyderiu R. Karbauskiu.

„Puidoko stiprybė, kad yra matytas rinkėjams, pasižymėjęs viešojoje erdvėje. Kita tema, kad tokio tipo politikai kaip Gražulis, Šustauskas, net ir Radžvilas yra nueinantys nuo scenos“, – sako politologas.

Kalniečių vienmandatė apygarda

Kovoje dėl Seimo mandato Kalniečiuose susigrums trys stiprios asmenybės. Atliekant apklausą, Kalniečių mikrorajono gyventojai dažniausiai pirštu dūrė į vieną veidą – TTS-LKD atstovą Arvydą Anušauską. Keli gyventojai atkreipė dėmesį ir į Liberalų sąjūdžio kandidatą Simoną Kairį bei Lietuvos socialdemokratų sąjungos atstovę Orintą Leiputę.

Politologas B. Ivanovas sutinka, kad A. Anušauskas – tai jau sunkioji TS-LKD artilerija – politikas turi žinomumą, dažnai pasisako visuomenės saugumo temomis, jo asmeninis gyvenimas taip pat yra patekęs į visuomenės dėmesio lauką. „Tai politikas, kuriam netrūksta žinomumo. Tačiau ir A. Papirtienė gana gerai matoma, ypač socialinėse medijose“, – pastebi politologas.

Panemunės vienmandatė apygarda

Tarp 10 vienmandatės Panemunės apygardos kandidatų į Seimą, kauniečių manymu, išsiskyrė tik keli matyti veidai, vienas jų ir labiausiai atpažįstamas – LVŽS atstovas, dabartinis Sveikatos ministras, Aurelijus Veryga. Tarp miestiečiams matytų veidų ir TS-LKD atstovė Gintarė Skaistė taip pat Drąsos kelio atstovas Jonas Varkala.

Politologo B. Ivanovo manymu, nepaisant pastaruoju metu smukusio reitingo, A. Veryga turi geriausius šansus laimėti vienmandatėje Panemunės rinkimų apygardoje. „Aišku, tas labai nepastovus, nestabilus kovidinis reikalas gali atnešti siurprizų. Tačiau įvertinus faktą, kad A. Veryga vasarą buvo vienas populiariausių, turbūt, jo šansai pakankamai dideli“, – svarstė B. Ivanovas.

Jis teigė paliekantis prognozę sveikatos apsaugos ministro naudai, nors TS-LKD šioje apygardoje keliama G. Skaistė – Kaune irgi žinoma politikė.

Garliavos vienmandatė apygarda

Vytauto gatvėje sutikti garliaviškiai atpažino TS-LKD iškeltą, šiuo metu rajono savivaldybės taryboje esantį Justiną Urbanavičių, su Lietuvos žaliųjų partija kandidatuojantį Remigijų Lapinską, į Seimą 2016 m. išrinktą LVŽS atstovą Kęstutį Bacvinką ir Lietuvos socialdemokratų partijos kandidatą Paulių Visocką.

Politologo manymu, 2016-aisiais Garliavoje laimėjęs K. Bacvinka su J. Urbanavičiumi – vienas kito verti priešininkai, o rezultatą šioje apygardoje spėti sunku, nes tai nėra eteryje pastoviai besirodantys politikai.

„Nors pačios Garliavos bendruomenė, galbūt, geriau supranta situaciją. (…) Kadangi K. Bacvinka šioje apygardoje jau laimėjo 2016 m. Seimo rinkimuose, šansai jam didesni, nes pramintu taku visuomet lengviau eiti“, – svarstė B. Ivanovas.

Raudondvario vienmandatė apygarda

Pagrindinėje Raudondvario J. Naujalio gatvėje „Kas vyksta Kaune“ užkalbinti gyventojai atpažino ne vieną šioje apygardoje į Seimą kandidatuojantį politiką: Lietuvos socialdemokratų partijos iškeltą Ramintą Popovienę, su Lietuvos Respublikos liberalų sąjūdžiu laimę mėginantį Viktorą Pranckietį, nepriklausomą kandidatą Mantą Adomėną, čia pat gyvenančią Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjungos (LVŽS) narę Laimą Mogenienę, nors ne visų pavardes įvardijo teisingai.

Politologo Bernaro Ivanovo nuomone, V. Pranckietis, nors ir pasidarė liberalas, turi labai gerus šansus šioje apygardoje: „Ten jo tėvonija, ten šalia jo akademija. Mano nuomone, jis Raudondvario apygardoje laimės. V. Pranckietis bent vieną mandatą liberalams atneš. (…) Seimo pirmininko perėjimas į kitą politinę jėgą jam nepakenks. Mūsų rinkėjas ne toks „protingas“. Pas mus yra labai aiškus atskyrimas, kurį ponas Vladas Gaidys ne kartą minėjęs, tarp partijų ir asmenybių.“

Apskritai, teigė jis, Lietuvos rinkėjas nebalsuoja už asmenybes remdamasis partiškumu. Pavyzdžiui, gali balsuoti už Darbo partiją, bet nebalsuoti už Viktorą Uspaskichą. Arba, atvirkščiai, balsuoti už konservatorius ir už V. Uspaskichą ar V. Pranckietį ir t. t.

Seimo rinkimai vyks 2020 m. spalio 11 d., balsuoti rinkimų apylinkėse bus galima nuo 7 iki 20 val.

Rekomenduojami video
TOP NAUJIENOS
SUSIJUSIOS NAUJIENOS
Naujausios žinios
Rodyti Daugiau ⟶
EISMAS
112
LAISVALAIKIS
KULTŪRA
VERSLAS
MOKSLAS IR IT
SPORTAS
POLITIKA