Vyriausybė nusprendė pirkti visas septynias kuriamas koronaviruso vakcinas - paaiškėjo galima kaina - Kas vyksta Kaune

Vyriausybė nusprendė pirkti visas septynias kuriamas koronaviruso vakcinas – paaiškėjo galima kaina

BNS 2020/09/23 15:18
Asociatyvi / DELFI nuotr.

Lietuva su kitomis Europos Sąjungos valstybėmis dalyvaus įsigyjant visas septynias kuriamas COVID-19 vakcinas, dėl kurių derasi Europos Komisija, trečiadienį nusprendė Vyriausybė.

Tai Ministrų kabinetas patvirtino vadovaudamasis ankstesniu Vyriausybės Nacionalinio saugumo komisijos sprendimu.

„Ministerija, atsižvelgdama į tuos siūlymus, į esamą ir numatomą situaciją dėl COVID-19 protrūkio plitimo ir valdymo, siūlytų Vyriausybei pritarti vakcinos įsigijimui, konkrečiai pritariant vakcinų nuo COVID-19 ligos įsigijimo diversifikavimui, t. y. vakcinas įsigyjant iš skirtingų gamintojų, su kuriais EK sudaro išankstines vakcinų pirkimo-pardavimo sutartis“, – sakė A. Veryga.

Jo siūlymu, pritarta, kad įsigijamų vakcinų iš konkretaus gamintojo dozių kiekių nustatymui būtų taikomas EK numatytas pro rata (proporcinis – BNS) kriterijus, arba jos būtų perkamos pagal Vyriausybės pateiktą poreikį, kai pro rata kriterijus netaikomas, nebent būtų leista įsigyti mažesnį dozių kiekį ir šio kiekio pakaktų Lietuvos populiacijai paskiepyti. Anksčiau Vyriausybė numatė, kad būtų skiepijama apie 70 proc. Lietuvos gyventojų.

Vyriausybė, be kita ko, pritarė, kad gali būti įsigyta daugiau vakcinų nei reikia 70 proc. gyventojų.

„Toks dalykas gali atsitikti tokiu atveju, jei būtų sėkmingai pagaminta ne viena vakcina ir ne viena jų būtų įrodyta, kaip efektyvi“, – paaiškino A. Veryga.

Taip pat pavesta Užsienio reikalų ministerijai pradėti konsultacijas su Europos Sąjungai nepriklausančiomis valstybėmis dėl galimo dalies planuojamų įsigyti vakcinų dozių perleidimo – tiek pardavimo, tiek aukojimo.

Europos Komisija yra pasirašiusi sutartį dėl COVID-19 vakcinos įsigijimo su Jungtinės Karalystės ir Švedijos farmacijos kompanija „AstraZeneca“, bet kalbamasi dar su šešiais potencialiais gamintojais.

Premjeras Saulius Skvernelis ir sveikatos apsaugos ministras A. Veryga tvirtino, kad jei visos vakcinos bus patvirtintos kaip veiksmingos ir saugios, Lietuvai už jas gali tekti sumokėti per 100 mln. eurų, o nusprendus neįsigyti bent dalies vakcinų, šaliai kiltų rizika veiksmingos vakcinos nesulaukti apskritai.

Maksimali suma už vakcinas siektų 125 mln. eurų, perteklių bus galima parduoti – premjeras

„Maksimali suma, ji yra teorinė, jei visi septyni gamintojai sėkmingai pagamintų vakcinas, tas laikotarpis yra nuo šių metų gruodžio mėnesio iki kitų metų trečio ketvirčio pabaigos, ir mums reikėtų visas įsigyti, tai būtų apie 125 mln. eurų“, – trečiadienį per spaudos konferenciją Vyriausybėje sakė premjeras.

Pasak premjero, jei visiems gamintojams pavyktų pagaminti vakcinas, Lietuva turėtų galimybę perteklių parduoti kitoms valstybėms Europoje – dėl to bus deramasi su Rytų partnerystės šalimis.

„Jeigu būtų taip, kad visos septynios kompanijos pagamintų vakcinas, pagal sutartį, kurios negalime kvestionuoti, visas turėtume įsigyti, būtų perteklius vakcinų. Priimtas sprendimas su Rytų partnerystės valstybėmis kalbėtis. Jei įvyktų toks faktas, leidimas Komisijos yra, kad perteklių būtų galima realizuoti tarp valstybių narių arba į kitas ne ES, bet tik Europos valstybes“, – teigė premjeras.

„Dėl to tokios konsultacijos prasidės, aš tikiuosi, kad galėsime pasiūlyti ne rusišką vakciną, jei tos vakcinos, kaip mes tikimės, bus pagamintos“, – pažymėjo S. Skvernelis.

Premjeras informavo, kad skaičiuojama, jog Lietuvoje savanoriškai pasiskiepytų apie 70 proc. populiacijos.

Vieno gyventojo vakcinavimas, jei tektų įsigyti maksimalų jos kiekį, atsieitų apie 40 eurų. Pasak premjero, tokia kaina atsiperka įvertinus, kiek kainuoja testavimas, gydymas, praradimai ekonomikoje.

„Šiandien tik atliekant COVID-19 tyrimą, be logistinių išlaidų, kainuoja beveik 33 eurus, tai mes galim palyginti. Aš jau nekalbu apie pagrindinį argumentą, kad tos valstybės, kurios turės vakciną, tiek keliavimas tokių žmonių, kurie turės vadinamą skiepų pasą (bus leidžiamas), izoliacijos jokių sąlygų laikytis nereikės“, – sakė S. Skvernelis.

„Ir verslo, gamybos rizikas, kurias tektų patirti dėl užsikrėtimų, visa tai atsveria menamas lėšas, kurias turėsime investuoti į vakciną, nes lėšos, kurias skiriame gydymui ir ekonomikai atstatyti, yra milijardinės“, – pažymėjo premjeras.

Rekomenduojami video
TOP NAUJIENOS
SUSIJUSIOS NAUJIENOS
Naujausios žinios
EISMAS
112
LAISVALAIKIS
KULTŪRA
VERSLAS
MOKSLAS IR IT
SPORTAS
POLITIKA