Į Seimą N. Venckienei pakliūti nepavyks: VRK neregistravo jos kandidate

DELFI nuotr.
NAUJAUSIOS ŽINIOS

Vyriausioji rinkimų komisija (VRK) antradienį nusprendė neregistruoti per apkaltą pašalintos buvusios parlamentarės Neringos Venckienės „Drąsos kelio“ kandidate į Seimą vienmandatėje ir dagiamandatėje apygardose. Šiam sprendimui pritarė dešimt VRK narių.

Prieš nagrinėjant klausimą N. Venckienė pareiškė norinti nušalinti VRK pirmininkę Laurą Matjošaitytę, nes teigė, kad ši iš anksto yra išsakiusi poziciją, jog ji negali dalyvauti rinkimuose. N. Venckienė taip pat norėjo nušalinti Liberalų sąjūdžio, konservatorių ir socialdemokratų partijų VRK atstovus, nes šios partijos parlamente inicijavo jai apkaltą. VRK nariai vienbalsiai nusprendė, kad L. Matjošaitytei ir kitiems VRK nariams nusišalinti nereikia.

N. Venckienė teigė, kad jos atvejui turėtų galioti nušalintojo prezidento Rolando Pakso byloje pateikti Europos Žmogaus Teisių Teismo (EŽTT) išaiškinimai, jog Lietuva pažeidė Europos žmogaus teisių konvenciją, uždrausdama jam būti renkamam į parlamentą. Strasbūro teismas 2011 metais nusprendė, kad draudimas iki gyvos galvos dalyvauti rinkimuose yra neproporcingas.

Kandidatuoti per apkaltą pašalintiems asmenims draudžiama remiantis Konstitucinio Teismo aiškinimu, jog toks asmuo negali eiti pareigų, kurioms būtina konstitucinė priesaika. Pasak teismo, tokią nuostatą pakeisti galima tik pakeitus Konstituciją.

Bet N. Venckienė tvirtino, kad Lietuvos įstatymuose nėra jokio draudimo kandidatuoti po apkaltos, todėl įstatymuose nieko keisti nereikia, nes Konstitucinis Teismas neturėtų aiškinti sprendimų priešingai nei anksčiau nusprendė EŽTT.

„Aš turiu visišką teisę būti registruota kandidate į Seimo narius“, – tvirtino N. Venckienė.

„Ar Konstitucinis Teismas gali išaiškinti priešingai Europos Žmogaus Teisių Teismo sprendimui?“ – klausė ji VRK narių.

Vis dėlto L. Matjošaitytė teigė, kad VRK Strasbūro teismo sprendimo tiesiogiai taikyti negali, todėl remiasi Konstitucinio Teismo išaiškinimu, o pagal šį galioja visiškas draudimas kandidatuoti po įvykusios apkaltos.

VRK nariai pabrėžė, kad EŽTT išaiškinimai tik sudaro pareigą įstatymų leidėjams patikslinti reguliavimą, galimai neatitinkančio Žmogaus teisių konvencijos.

„Kadangi iki šiol to nebuvo padaryta, VRK neturi kitos išeities kaip taikyti Seimo rinkimų įstatymo galiojančią dalį, kuri numato, kad neterminuotai asmuo, kuris apkaltos tvarka buvo pašalintas iš užimamų pareigų arba panaikintas Seimo nario mandatas, negali būti renkamas Seimo nariu, tai situacija yra gana paprasta“, – kalbėjo VRK narys Tauras Rutkūnas.

2014 metais Seimas panaikino „Drąsos kelio“ atstovės, buvusios teisėjos N. Venckienės mandatą. Konstitucinis Teismas konstatavo, kad N. Venckienė sulaužė priesaiką ir šiurkščiai pažeidė Konstituciją daugiau kaip pusę metų nelankiusi parlamento posėdžių.

N. Venckienė pabėgo į JAV dėl prokurorų kaltinimų nevykdžius teismo sprendimo perduoti dukterėčią motinai ir piktnaudžiavus vaiko atstovo teisėmis.

Ji pernai grąžinta į Lietuvą, šiuo metu bylą dėl keturių nusikalstamų veikų nagrinėja Panevėžio apygardos teismas.

67 KOMENTARAI
Komentuoti

Komentuoti

*

Naujienų agentūros BNS informaciją skelbti, cituoti ar kitaip atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško UAB "BNS" sutikimo draudžiama.

Naujausios žinios

Kaune vykusiame „Change4Future“ akceleratoriuje pasidalijo socialinio verslo subtilybėmis (foto, video)

Istorinis įvykis katalikų bažnyčioje: popiežius išreiškė palaikymą tos pačios lyties partnerystei

Audringai Perkūno alėjoje kumščiais mosavęs A. Karalius prisivirė košės

Įspėjimas dėl stipraus vėjo: gali virsti medžiai, sutrikti elektros tiekimas

Lietuvos žemėlapis nusidažė šviesoforo spalvomis

Antrąją koronaviruso bangą Lietuvoje padės valdyti kariuomenė

Užėjo apsipirkti, bet pamiršo susimokėti: ieškomas kaukėtas vyras

Kauno rajone pradėtas antras „Kauno Logistikos Centro“ etapas: investicijos viršys 30 mln. Eur.

Vietoj papildomų rudens atostogų – nuotolinis ugdymas

Paaiškėjo, pagal ką savivaldybės bus skirstomos į rizikos grupes