Krašto apsaugos ministerija: e.sveikatos sistema turėjo būti atstatyta per aštuonias valandas

Asociatyvi / DELFI nuotr.
NAUJAUSIOS ŽINIOS

Registrų centro valdoma e.sveikatos sistema ilgiausiai galėjo neveikti aštuonias valandas, BNS teigia Krašto apsaugos ministerija (KAM). Tuo tarpu Ekonomikos ir inovacijų ministras Rimantas Sinkevičius sako, kad atsakomybės klausimas dėl neveikiančių Registrų centro sistemų yra paskutinėje vietoje, jis patikino, kad progresas neveikiančios e. sveikatos atstatyme yra nemažas.

„E.sveikatos sistemos kategorija yra pirma, aukščiausia. Yra vidaus reikalų ministro patvirtinti saugos reikalavimai, (…) pagal kuriuos e.sveikatos sistema turi būti atstatyta per aštuonias valandas. Valdytojas turi nusimatyti priemones, konkrečiai – atsargines patalpas, iš kurių galėtų tęsti veiklą, nesant galimybei tęsti veiklos pagrindinėse patalpose“, – BNS sakė KAM Kibernetinio saugumo ir informacinių technologijų politikos grupės vadovas Jonas Skardinskas.

„Kitas dalykas – pirmos kategorijos sistemos prieinamumas turi būti užtikrintas ne mažiau nei 99 procentus laiko per parą“, – pridūrė jis.

Po Vilniuje vykusios liūties pirmadienio vakarą trūkus vamzdžiui buvo užpilta Registrų centro serverinė. Dėl to sutriko daugelio įstaigos valdomų sistemų veikla.

E.sveikatos sistema neveikia iki šiol – atkūrimo darbai tęsiami trečią parą.

Kaip BNS ketvirtadienį informavo Registrų centro atstovas Mindaugas Samkus, taip pat per naktį iš trečiadienio į ketvirtadienį nepavyko visiškai atkurti ir elektroninio parašo paslaugos. Anot jo, visos kitos sistemos ir registrai veikia.

„Klientų nusiskundimai, susiję su šių sistemų ar registrų neveikimu, daugiausiai yra susiję su mobilaus elektroninio parašo sutrikimais, ši problema yra žinoma ir sprendžiama“, – komentavo jis.

J. Skardinskas sako, kad Registrų centras yra nacionaliniam saugumui ypatingai svarbi įmonė, o jų valdomos sistemos – ypatingos svarbos informacinės struktūros dalis.

Anot jo, Registrų centras privalėjo užtikrinti e.sveikatos sistemos veiklos tęstinumą.

„Atstatymas tokios sistemos turi būti įrašytas veiklos tęstinumo plane ir jis turi būti testuojamas. Dabar svarbiausia, kad būtų kuo greičiau atstatyta veikla, o kodėl buvo taip ar kitaip padaryta, aiškinsimės su jais, kad nepasikartotų“, – kalbėjo KAM atstovas.

J. Skardinsko teigimu, Registrų centro serveriai turėtų būti saugomi valstybiniuose duomenų centruose.

„Jie yra pastatyti pagal tam tikrus tarptautinius standartus, todėl mes manytume, kad yra didesnė tikimybė, kad jie nebus paveikti išorinių pavojų“, – sakė jis.

Atsakomybės klausimas paskutinėje vietoje

Ekonomikos ir inovacijų ministras Rimantas Sinkevičius sako, kad atsakomybės klausimas dėl neveikiančių Registrų centro sistemų yra paskutinėje vietoje, jis patikino, kad progresas neveikiančios e. sveikatos atstatyme yra nemažas.

„Sunku pasakyt. Atsakomybės klausimas eina paskutinėje vietoje (…) Pirmiausia, reikia atstatyti e. sveikatą ir kol kas, pagal šios dienos situaciją, progresas nemažas“, – žurnalistams ketvirtadienį sakė ministras.

„Reikia galvoti, kad tokie įvykiai daugiau nesikartotų“, – teigė jis.

Ministro teigimu, atsarginio e.sveikatos serverio Registrų centras neturėjo.

„Deja, jo nebuvo, reikia džiaugtis, kad pavyko duomenis išsaugoti“, – tvirtino R. Sinkevičius.

Jis taip pat teigė, kad tinkamai tokiems nenumatytiems atvejams pasiruošta nebuvo.

„Dabar reiktų atlikti visų duomenų bazių lokacijos patikimumą, dubliavimo dalykus. Šiuo atveju, tokio dubliavimo nebuvo. Jeigu būtų buvęs, būtų paprasčiau“, – sakė ekonomikos ir inovacijų ministras.

R. Sinkevičius teigė, kad tapdamas ministru nebuvo supažindintas su situacija Registrų centre.

„Registrų centras – kaip vaikas be tėvo ar be mamos – iš vienos ministerijos perkeliamas į vieną, į kitą – iš Teisingumo į Susisiekimo, iš Susisiekimo į Ekonomikos, todėl vienos kuruojančios institucijos nebuvimas, matyt, irgi turėjo poveikį tam, kas įvyko“, – teigė R. Sinkevičius.

„Iki tol aš nebuvau supažindintas, kad ten kažkas negerai“, – pridūrė jis.

Ministras patikino, kad Registrų centro valdyba yra priėmusi sprendimą pirkti atsarginius serverius, tačiau kainos neatskleidė.

Neveikiant e.sveikatai, gydymo įstaigos negali įkelti e.dokumentų, išrašyti e.receptų, atlikti kitų e.sveikatos paslaugų funkcijų, pacientai su e.parašais vaistinėse negali įsigyti jiems skirtų vaistų, vaistinės negali išduoti pacientams vaistų.

Vaistininkai prašo, jeigu įmanoma, atidėti receptinių vaistų pirkimą, Sveikatos apsaugos ministerija ragina medikus laikinai išrašyti popierinius receptus.

Dėl sistemų sutrikimo apie kilusias problemas vykdyti veiklą taip pranešė notarai, Užimtumo tarnyba, bankas „Luminor“.

Ekonomikos ir inovacijų ministras Rimantas Sinkevičius antradienį prognozavo, kad visų Registrų centro sistemų veiklą, taip pat ir e.sveikatos, pavyks atnaujinti per parą, tačiau paaiškėjo, kad sutrikimai didesni, nei tikėtasi.

22 KOMENTARAI
Komentuoti

Komentuoti

*

Naujienų agentūros BNS informaciją skelbti, cituoti ar kitaip atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško UAB "BNS" sutikimo draudžiama.

Naujausios žinios

Košmariškai trečią kėlinį sužaidęs „Žalgiris“ gavo antausį savo tvirtovėje

Kunigo R. Mikutavičiaus nužudymo organizatorius vėl bando išeiti į laisvę

Kauno apskrityje fiksuotos dvi mirtys nuo koronaviruso nėra susijusios su židiniais

Pakaunėje su švyturėliais skridę pareigūnai gavo pylos

Seimas cirkuose naudoti laukinius gyvūnus uždraudė tik iš dalies

Iš naujų Kauno vairuotojus sekančių kamerų – pirmosios baudos

Iš 8 Kaune išlikusių sinagogų, pagal paskirtį naudojama tik viena

Kaune planuojama apmokyti sparčiai populiarėjančios srities specialistus

Medinis namas Žaliakalnyje atgijo londonietiško kolorito spalvomis

Daugiausia užsikrėtimų ir dar dvi mirtys fiksuotos Kaune: virusas plinta muzikiniame teatre, mokymo įstaigose