Dainavos daugiabutyje rastas apiręs kūnas su baisiu dvoku: ką daryti, jei mirė nuo koronaviruso? – Kas vyksta Kaune

Dainavos daugiabutyje rastas apiręs kūnas su baisiu dvoku: ką daryti, jei mirė nuo koronaviruso?

R. Tenio nuotr.

Savaitgalį šiurpus incidentas užfiksuotas viename V. Krėvės prospekto daugiabutyje. Šio gyventojams pajautus nemalonų kvapą, iškviestos tarnybos, kurios penkto aukšto bute aptiko ne pirmą dieną mirusį žmogų. Palaikai išvežti ekspertizei ir tyrimams dėl galimos COVID-19 infekcijos, tuo metu butas liko užterštas – namo gyventojai teko kęsti baisų dvoką, o valymo bendrovės, sužinojusios mirties aplinkybes, atsisakė imtis darbo.

Apie nelaimę suprato ne iš karto

Kaip „Kas vyksta Kaune“ pasakojo velionio pussesere prisistačiusi Daiva, mirusiojo kūnas V. Krėvės prospekte esančio namo bute rastas praėjusio sekmadienio popietę, o išgulėjo, įtariama, apie dvi savaites.

„Sulėkė visos pajėgos, kriminalistai, medikai dirba puikiai. Jokių nusiskundimų gelbėtojams, lipusiems į penktą aukštą. Toje vietoje buvo sudirbta labai gerai“, – specialiosioms tarnyboms dėkojo moteris.

Kauno apskrities priešgaisrinės gelbėjimo valdybos pranešime nurodoma, kad balandžio 5 d., apie 14.30 val., buto savininko, kuris šiuo metu Vokietijoje, sugyventinė prašo padėti atidaryti duris – iš buto, kuriame žmonės buvo leidę gyventi giminaičiui, sklido nemalonus kvapas. Autokeltuvu gelbėtojai pakilo į penkto aukšto balkoną, laužtuvu atidarė balkono duris ir įleido policijos pareigūnus į butą. Šie viduje rado mirusį vyrą.

Gelbėtojai į penktame aukšte esantį butą pateko pro balkoną / R. Tenio nuotr.

Mirties priežastis, anot nelaimėlio pusseserės, neaiški, yra visokių įtarimų, mat vyras buvo jaunas, 52-ejų metų amžiaus. Jis, dėstė pašnekovė, seniai išsiskyręs, turi du suaugusius vaikus, kurie abu Anglijoje: viena studentė, kitas užsidaręs be darbo. Pats išvykęs vyras nebuvo, tačiau dirbo taksistu ir iš Kauno oro uosto vežiodavo žmones, tad galėjo kontaktuoti su infekuotu asmeniu.

Pasirūpinti dezinfekcija patys neišgali

Policija, Daivos žiniomis, neatmeta ir smurtinės mirties versijos. Kadangi kūnas apiręs, pareigūnai vizualiai negalėjo pasakyti, dėl ko įvyko nelaimė, reikia laukti ekspertizės rezultatų. Kaip bebūtų, policija esą teigė butą turinti plombuoti, tačiau negalinti to daryti, nes patalpas reikia išvalyti, dezinfekuoti.

„Ten pilna suterštų patalų, kuriuos reikia išvežti utilizuoti, voliojasi žmogaus atliekos. Be apsaugos priemonių, specialių kostiumų jokiais būdais negalima eiti į tą butą. Mes turime tik raktus, bet kas iš to. Bėda, kad ekspertizė gali užtrukti iki dviejų savaičių. Ko gero, pusbrolis mirė ne nuo koronaviruso, bet radus virusą, iš valdiškų pinigų atsiųstų brigadą tik dezinfekuoti laiptinę, butas nepriklauso“, – stebėjosi kaunietė.

Kaip nurodyta ir specialiųjų tarnybų suvestinėje, velionis pusbrolis gyveno ne savo, o kitų giminaičių bute. Tikrieji jo savininkai mirę, dabar vyksta teismo procesas dėl paveldėjimo. Vienas iš būsimųjų savininkų šiuo metu Anglijoje, kitas – Vokietijoje. Jie, pasak moteris, net neplanavo grįžti, gyvena ten užsidarę ir liko be darbų.

„Reikia išsikviesti privatininkus, jiems sumokėti. Bandėme skambinti dezinfekciją vykdančioms bendrovėms. Vienas dalykas – kai jie sužino, kad žmogus galimai kontaktavo su iš užsienio grįžusiais asmenimis, iš viso atsisako su mumis dirbti, net jei turėtume pinigų, bet kitas dalykas – pinigų nėra“, – problemas vardijo iš institucijų nepaprastoje situacijoje, net ir atmetus koronavirusą keliančioje grėsmę visiems daugiabučio gyventojams, pagalbos sulaukti tikėjęsi žmonės.

Bendrovės bijo važiuoti, o gyventojai kenčia

„Paskambinau į Kauno savivaldybės priimamąjį, išdėsčiau visą istoriją. Ten gavau Sveikatos apsaugos skyriaus vedėjos Renatos Kudukytės-Gasperės numerį. Paskambinau, o ji man tiesiai šviesiai pasakė, kad privatininkai dezinfekuoti ir neatvažiuos, jeigu užsiminsite, kad mirusysis galėjo kontaktuoti koronaviruso nešiotojais. Sakau, siūlote man nutylėti, meluoti, o ji atsako „taip, kitaip nieko nesulauksite“, – atsistebėti valdininkų siūlomomis diversijos strategijomis negalėjo kaunietė.

Jai susisiekus su Sveikatos apsaugos ministerijos (SAM) atstovais, šie patikino, kad informacijos apie potencialų užsikrėtimą koronavirusu nutylėti tikrai negalima, nes nutikus dar kokiai nors nelaimei, grėstų teisinė atsakomybė.

„Buto savininkų nėra, o mes su seserimi sėdime be darbo ir iki rudens pokyčių nenusimato. Iš santaupų, kiek turime, pusbrolį dviese ir laidosime. Jeigu kas nors ir apsiimtų dezinfekuoti butą, tam skirti lėšų negalime, o žmonės ten dūsta, visa laiptinė kenčia“, – siaubingą situaciją piešė velionio giminaitė.

Daugiabučio gyventojams pastarosios dienos ne pačios maloniausios / R. Tenio nuotr.

Ministerijoje moterį instruktavo, kad tokiomis neeilinėmis aplinkybėmis reikia kreiptis į namo bendrijos pirmininkę, kad būtų surinkti žmonių skundai ir pirmininkė kaip oficialus juridinis asmuo kreiptųsi į savivaldybę. Tada vietos institucijos privalo padėti, o su fiziniais asmenimis esą niekas nekalba ir kažko pasiekti neįmanoma.

Policija kreipėsi į seniūniją

Kauno apskrities vyriausiojo policijos komisariato (VPK) Komunikacijos poskyrio vyriausioji specialistė Justina Kazragytė portalui pateiktame komentare informavo, kad dėl balandžio 5-osios įvykio, kai apie 14.30 val. V. Krėvės prospekte buvo rastas 1967 m. gimusio vyro kūnas, atliekamas tyrimas mirties priežasčiai nustatyti.

„Tyrimus dėl koronaviruso atlieka Nacionalinis visuomenės sveikatos centras, todėl, deja, negalime atsakyti, kiek laiko jie užtruks ir kuomet mums bus pateikti tyrimo rezultatai“, – sakė J. Kazragytė.

Už buto priežiūrą, pridėjo ji, įprastai atsakingas nekilnojamojo turto savininkas, tačiau, pareigūnų žiniomis, velionis buvo vienišas. „Nors susisiekta su tolimais giminaičiais, kreipėmės ir į seniūniją dėl galimybės pačiam būsto administratoriui užsakyti valymo paslaugas, o mes suteiksime visas reikalingas sąlygas patekti į butą ir tai atlikti“, – komentavo Kauno apskrities VPK atstovė.

Pasiteiravus, kaip policijoje šiuo metu tvarkomasi su padidėjusia infekcijos ir užkrato perdavimo rizika, J. Kazragytė informavo, kad pareigūnai yra aprūpinti būtinomis priemonėmis – vienkartinėmis pirštinėmis, respiratoriais, medicininėmis kaukėmis, dezinfekciniu skysčiu – bei nuolat laikosi rekomenduojamų apsaugos ir asmeninės higienos reikalavimų. J. Kazragytė patikino policiją esant pasiruošusią reaguoti į gyventojų pranešimus siekiant užtikrinti tiek viešąją tvarką, tiek žmonių saugumą.

Dezinfekuoti būtinybės nėra

Kauno savivaldybės Viešosios tvarkos skyriaus Civilinės saugos ir mobilizacijos poskyrio vedėjos Ramintos Jančauskaitės aiškinimu, nustačius, kad mirusysis tikrai buvo užsikrėtęs virusu, Nacionalinis visuomenės sveikatos centras organizuoja tik bendrųjų patalpų (laiptinės) dezinfekciją. Iki tol bendrųjų patalpų dezinfekavimu ir valymu rūpinasi pastato valdytojas, pagal SAM rekomendacijas.

„Šiuo atveju, gavus rezultatus iš teismo medicinos ekspertų paaiškėjo, jog atliktas COVID-19 testas mirusiam asmeniui iš Krėvės prospekto daugiabučio yra neigiamas, tad ir dezinfekuoti buto nėra būtinybės“, – tvirtino policiją su testo rezultatų duomenimis aplenkusi R. Jančauskaitė.

Ji įvardijo, kad tuo atveju, kai turtas niekam nepriklauso (dažniausiai paveldėtojai būna, tik jie to dar nežino arba yra vangūs), jis atitenka valstybei, kuri ir rūpinasi turtu. Kol atsiranda naujas turto savininkas, už jį atsakinga namo bendrija ar administratorius.

Tuo metu laiptinės valomos pastatų valdytojų iniciatyva, o procedūros padengiamos bendrasavininkų lėšomis. Ši tvarka, pažymėjo R. Jančauskaitė, nustatyta pagal SAM rekomendacijas, gyventojai ir daugiabučių namų valdytojai taip pat kviečiami vadovautis laiptinių valymo rekomendacijomis.

Į tokį butą įspėja jokiu būdu neiti

Paprašius SAM pakomentuoti, kaip apskritai reikėtų elgtis privačioje vietoje mirus žmogui, kuris galėjo sirgti koronavirusu, ministerijos Spaudos tarnybos patarėja Gabrielė Banaitytė nurodė gyventojams šiukštu neiti į tokį butą.

„Pirmiausia, tai yra nuosavybės apsaugos klausimas, antra, patalpų, kuriose galimas koronaviruso užkratas, dezinfekcijai taikomi griežti reikalavimai, reikalinga speciali apranga, dezinfekantai ir t. t. Gyventojai turi kreiptis į namo administratorių, kuris privalo užtikrinti patalpų sutvarkymą vadovaudamasis rekomendacijomis, kurias rasti galima čia“, – dėstė G. Banaitytė.

Kauno savivaldybė primena, kad nuo balandžio 1 d. Lietuvos Respublikos aplinkos ministerijai patvirtinus sugriežtintą laiptinių valymo ir dezinfekavimo tvarką, įprastą laiptinių šlavimą pakeitė drėgnas valymas.

Dezinfekcijos rekomendacijos daugiabučių gyventojams / Kaunas.lt nuotr.

„Gyventojams rekomenduojame bent keletą kartų per dieną laiptines gerai išvėdinti. Taip pat drėgnu būdu nuvalyti laiptus, turėklus, liftų kabinas, laiptinių palanges, telefonspynes. Svarbu pradėti naudoti chemines priemones, specialius valiklius, kad paviršiai būtų ne tik nuvalomi, bet ir dezinfekuojami“, – vardijo Kauno savivaldybės Ekstremalių situacijų operacijų centro koordinatorius Paulius Keras.

Veiksmų nematyt, bet problema išgaravo sulig kvapu

Nors prieš tai minėta informacija „Kas vyksta Kaune“ iš nacionalinių institucijų ir savivaldybės pasiekė antradienį, trečiadienį popiet susisiekus su velionio pussesere, ji teigė, kad rimtų pasikeitimų smardžioje istorijoje nėra.

„Tiek tiek, kad namo pirmininkė, kuriai SAM nurodė kaip juridiniam asmeniui kreiptis į savivaldybę dėl dezinfekavimo, to taip ir nepadarė. Negana to, parašė pareiškimą Dainavos policijos komisariate, reikalavo nubausti mano seserį ir būsimuosius buto savininkus, kurie šiuo metu yra užsienyje, už turto nepriežiūrą“, – netikėtą posūkį nupasakojo kaunietė.

Vakar ji sulaukė skambučio iš policijos, pareigūnai aiškinosi aplinkybes. Daiva patikino su sese kam tik įmanoma dar nuo sekmadienio, iškart po įvykio, pranešinėjusios apie kritinę situaciją.

„Žinoma, policija pasakė, kad mūsų nebaus, o patys kreipsis į pirmininkę ir jos pasiklaus, kodėl ši nevykdo SAM rekomendacijų. Mano pusbrolis, būsimas buto savininkas, iš Vokietijos susisiekė su namo pirmininke, kuri jį patikino, kad… jau beveik viskas gerai, beveik nebesmirda“, – į daugiabutį administruojančio asmens aplaidumą pirštu bedė moteris.

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on pinterest
Share on reddit
Share on email
Sponsored Video
Susijusios naujienos
Naujausios žinios
EismAS
112
Laisvalaikis
KULTŪRA
Verslas
Mokslas ir IT