Kalniečių prekybos centre užvirė darbai, bet visas pastatas negrius – Kas vyksta Kaune

Kalniečių prekybos centre užvirė darbai, bet visas pastatas negrius

Praėjusią savaitę statybinei technikai suleidus dantis į apleistą Kalniečių prekybos centrą, kuris pernai rudenį atsidūrė naujų savininkų rankose, kauniečiai ėmė smalsauti, kas iškils reprezentatyvioje miesto vietoje. Pasirodo, kol kas griaunama tik neteisėtai iškilusi pastato dalis, o tolimesni planai dar skendi prieblandoje – svarstomi tiek statinio rekonstrukcijos, tiek visiško sulyginimo su žeme variantai.

Koją kiša karantinas

Kaip „Kas vyksta Kaune“ nurodė vienvaldės pastato savininkės, bendrovės „Vakarų Baltijos korporacija“ vadovas Aurimas Bičiūnas, griovimo darbai susiję su bankrutuojančios įmonės įsipareigojimų vykdymu Valstybinei teritorijų planavimo ir statybos inspekcijai (VTPSI).

Griaunama tik savavališkai „prilipdyta“ pastato dalis, ne visas merdintis prekybos centras. Tolimesnio projekto įgyvendinimo pašnekovas pakomentuoti kol kas negalėjo – koncepcija, anot jo, tebėra apmąstymų stadijoje, dirbama tiek su architektais, tiek su potencialiais rangovais.

„Yra daug klausimų, kuriuos reikia išspręsti, o dabar dėl karantino viskas sustoję. Pakankamai sudėtinga per nuotolį dirbti su architektais, tai labiau turėtų būti gyvas bendravimas. Pasibaigus karantinui, prekybos centro klausimą galbūt pradėsime judinti aktyviau, bet šiuo metu neaišku, kas ten atsiras“, – kalbėjo A. Bičiūnas.

Vienas dalykų, kuriuos reikia aptarti ir nuspręsti, pažymėjo jis – ar įmanoma iš esamo konstruktyvo kažką perdaryti, rekonstruoti. „Jeigu architektai pasakys, kad tai nėra tikslingai ir nelabai įmanoma, lieka griovimo variantas. Svarstome visas versijas“, – teigė „Vakarų Baltijos korporacijos“ vadovas, patvirtinęs, kad bendrovė dabar yra vienintelė statinio savininkė.

Per aštuonerius metus nugriauti nesugebėjo

Netikrumą dėl pastato ateities patvirtina Kauno savivaldybės portalui pateikta informacija. Miesto planavimo ir architektūros skyriaus vedėjo Nerijaus Valatkevičiaus žiniomis, jokių projektinių pasiūlymų Savanorių pr. 375 planuojamo objekto viešam svarstymui nepateikta, statybos leidimas nėra išduotas.

Už tai yra kitų, dar 2012 m. registruotų dokumentų, kurie galioja iki šiol. Kaip nurodoma statybos leidimų ir statybos valstybinės priežiūros informacinės sistemos „Infostatyba“ portale, tų metų liepos 2 d. surašyta savavališkos statybos aktas, o po poros dienų – ir privalomas nurodymas pašalinti savavališkos statybos padarinius bei sutvarkyti statybvietę.

VTPSI Kauno skyriaus specialistai nustatė, kad pastato fasado vakarinėje pusėje neturint reikiamų leidimų pridurtas beveik 6 m pločio, 23 m ilgio ir 10 m aukščio stiklo ir betono sienų priestatas. Tuo metu šiaurinis fasadas „patobulintas“ nelegaliu silikatinių blokelių ir plytų priestatu.

„Kas vyksta Kaune“ žiniomis, šiuo metu atsikratoma tik neteisėtai iškilusių objekto dalių / Skaitytojų nuotr.

Ankstesni pastato savininkai prašė pratęsti priestatų nugriovimo terminą, bet galiausiai jokių veiksmų nesiėmė ir 2017-aisiais VTPSI pateikė civilinį ieškinį bendrovei „VKK Investicija“ patalpas valdžiusiai kartu su UAB „Vicus“. Portalo eteismai.lt duomenimis, ieškinys visiškai patenkintas – atsakovui nurodyta per pusmetį nuo sprendimo įsiteisėjimo dienos nugriauti minėtus priestatus.

Nors viršijus numatytą terminą, „VKK Investicija“ už kiekvieną pradelstą dieną taip pat įpareigota mokėti 100 eurų baudą, reikalai nepajudėjo nė po teismo nuosprendžio, o dalis Kalniečių prekybos centro griūti pradėjo tik „vaiduoklį“ nupirkus uostamiestyje registruotai įmonei.

Įsigijo patyrę prekybos centrų valdytojai

Viešai prieinamais duomenimis, „Vakarų Baltijos korporacijos“ direktorius A. Bičiūnas taip pat vadovauja komercinio nekilnojamojo turto nuoma besiverčiančiam „Domus centrui“ bei keturioms atskiroms „Westerwijk“ vardu Lietuvoje registruotoms bendrovėms, kurių 2018-ųjų pardavimo pajamos, remiantis rekvizitai.lt, siekia nuo 500 tūkst. iki 3 mln. eurų.

Oficialiame „Westerwijk“ internetiniame puslapyje nurodoma, kad tai yra „olandų privataus kapitalo fondo įmonių grupė, orientuota į komercinės paskirties turto vystymą didžiuosiuose Lietuvos miestuose“. Šį apibūdinimą grindžia pateikiamas valdomų objektų sąrašas: „Domus galerija“ ir dar du prekybos centrai Vilniuje, „BIG Klaipėda“ uostamiestyje bei „Molas“ Kaune.

Miesto vartus darkantis Kalniečių prekybos centras taps istorija 23 nuotr.

Eigulių seniūnas Ovidijus Adomaitis „Kas vyksta Kaune“ praėjusių metų pabaigoje pasakojo, kad apleistas prekybos centras anksčiau priklausė trims savininkams, tarp kurių buvo ir Klaipėdos bendrovė. Dviem bendraturčiams subankrutavus, „Vakarų Baltijos korporacija“ ėmėsi iniciatyvos ir įsigijo pastatą – Elektroninių varžytynių ir aukcionų portalo duomenimis, už jį paklota virš 1,8 mln. eurų.

Planas defibriliuoti komercinę veiklą neišdegė

Pagal žinomo Kauno architekto Eugenijaus Miliūno projektą 1988 m. pastatytas postmodernistinis Kalniečių prekybos centras laikytas vienu didžiausių tokio tipo objektų Baltijos šalyse. Kaip KTU Architektūros ir urbanistikos tyrimų centro (AUTC) puslapyje rašo architektūros mokslų daktaras Martynas Mankus, Savanorių prospekto ir P. Lukšio gatvės sankryžoje iškilęs statinys buvo tarsi vartai į Kalniečių mikrorajoną.

„Porėta“ komplekso struktūra leido praeiti kiaurai keliomis kryptimis. Pastatas interpretuotas kaip nedidelis mikro-miestas su vidiniu pasažu, eile įėjimų, daugybe vidinių lygių perkritimų ir laiptų. (…) Objektas atrodė pakankamai neįprastas ir jį pabaigus neretai kritikuotas: dėl daugybės peraukštėjimų, į taros supirkimo punktą vedančių monumentalių lauko laiptų, orientaciją sunkinančių veidrodinių paviršių“, – vertina M. Mankus.

Neteisėtas priestatas gerokai pakeitė vakarinio prekybos centro fasado vaizdą, rekonstrukcijų verpetai prarijo ir masyvius lauko laiptus / K. Jurelės, LCVA nuotr.

2008 m. renovavus abu prekybos centro aukštus, čia turėjo sugrįžti prekybinis šurmulys, o didesnę patalpų dalį valdžiusios bendrovės „Vicus“ direktorius Saulius Jakelaitis dalijosi ambicijomis statinį pertvarkyti iš esmės, tačiau verslas pamažu traukėsi, o vaizdas darėsi vis liūdnesnis. 2019-ųjų pabaigos Rekvizitai.lt duomenimis, „Vicus“ ir „VKK Investicija“ buvo bankrutavusios su tūkstantinėmis skolomis „Sodrai“.

Verta paminėti – kauniečiai praėjusį pavasarį įvardijo Kalniečių prekybos centrą vienu miesto objektų, kuriuos labiausiai norėtų paleisti į orą su trenksmu. Visą sąrašą rasite čia.

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on pinterest
Share on reddit
Share on email
Sponsored Video
Susijusios naujienos
Naujausios žinios
EismAS
112
Laisvalaikis
KULTŪRA
Verslas
Mokslas ir IT
SPORTAS
POLITIKA
 1. Konkurso pavadinimas: „Mieliausio augintinio rinkimai“.
 2. Konkurso organizatorius: MB „KAS VYKSTA“.
 3. Konkurso rėmėjas: KG VET ir QUATRO maistas augintiniams.
 4. Konkursas „Mieliausio augintinio rinkimai“ vyksta 2021 05 03 – 2021 05 30
  • Augintinių nuotraukas galite siųsti 2021 05 03 – 2021 05 16
  • Pirminis balsavimas už visus augintinius vyks: 2021 05 16 – 2021 05 23
  • Finalinis balsavimas už daugiausia balsų surinkusius dalyvius (10 augintinių) vyks 2021 05 24 – 2021 05 30
 5. Prizas skiriamas vienam asmeniui, nepriklausomai nuo to, kiek nuotraukų įkels.
 6. Pagrindinių prizų laimėtojai bus paskelbti 2021 m. gegužės mėn. 30 d.
 7. Dešimt dalyvių, surinkę daugiausiai balsų, bus apdovanoti rėmėjo QUATTRO šunų ir kačių maistu.
 8. Prizai:
  • Šunų kategorija:
   • 1 vieta. Šunų maistas – 60 kg.
   • 2 vieta. Šunų maistas – 30 kg.
   • 3 vieta. Šunų maistas – 10 kg.
   • 4 vieta. Šunų maistas – 10 kg.
   • 5 vieta. Šunų maistas – 10 kg.
  • Kačių kategorija:
   • 1 vieta. Kačių maistas – 30 kg.
   • 2 vieta. Kačių maistas – 20 kg.
   • 3 vieta. Kačių maistas – 10 kg.
   • 4 vieta. Kačių maistas – 10 kg.
   • 5 vieta. Kačių maistas – 10 kg.
 9. Specialus prizas įsteigtas MB „KAS VYKSTA“
 10. Dėl prizų atsiėmimo QUATTRO susisieks su konkurso dalyviais jų nurodytais kontaktais.
 11. Konkurso dalyvis norėdamas dalyvauti konkurse turi pateikti šiuos duomenis: Vardas, Pavardė; El. paštas; Kontaktinis telefono numeris; Augintinis: Šuo / katė / kitas.
 12. Konkurse dalyvaujantys dalyviai sutinka, kad būtų talpinamos ir viešai skelbiamos nuotraukos. Konkurse dalyvauja tik augintinių nuotraukos.
 13. Konkurse dalyvaujantys dalyviai sutinka, kad jų atsiųsta video medžiaga su augintiniais būtų naudojama portalo rengiamoje medžiagoje ir viešinama, tačiau konkurso balsavime nedalyvauja.
 14. Už „Mieliausio augintinio rinkimai” galima balsuoti spaudžiant balsavimo mygtuką. Balsų kiekis yra ribojamas. Iš vieno IP adreso leidžiama balsuoti 10 kartų per parą. Nustačius sukčiavimo atvejį, pasiliekama teisė pašalinti dalyvį ir anuliuoti balsus be perspėjimo.
 15. Tais atvejais kai nepavyksta pateikti nuotraukos per balsavimo formą, galima nuotrauką ir aprašymą siųsti el.paštu konkursas@kasvyksta.lt
 16. Jei atsiunčiamos kelios augintinio nuotraukos, redakcija pasilieka teisę balsavimui teikti vieną nuotrauką savo nuožiūra.
 17. Balsuodamas skaitytojas suteikia konkurso organizatoriui teisę tvarkyti IP adresą konkurso laimėtojo nustatymo ir sąžiningo balsavimo užtikrinimo tikslu.
 18. Kilus įtarimui, kad yra sukčiaujama siekiant surinkti kuo daugiau balsų, redakcija pasilieka teisę pašalinti sukčiaujantį dalyvį iš konkurso.
 19. Konkursas skirtas asmenims ne jaunesniems nei 16 metų.
 20. Konkurso dalyviai ir balsuojantys įsipareigoja laikytis konkurso taisyklių.
 21. Konkurso dalyvis supranta, kad anketoje minimų duomenų pateikimas, jų naudojimas ir viešas skelbimas konkurso metu yra būtina dalyvavimo konkurse sąlyga. Konkurso dalyvis sutinka, kad jo pateikti duomenys būtų publikuojami, viešai skelbiami ir kitaip naudojami dalyvavimo konkurse ir jo laimėtojų nustatymo tikslu. Konkurso dalyviai turi teisę bet kuriuo metu susipažinti su tvarkomais jų asmens duomenimis ir reikalauti juos ištaisyti ar sunaikinti. Dalyviui pareikalavus sunaikinti tvarkomus jo asmens duomenis, dalyvis praranda galimybę toliau dalyvauti konkurse.
 22. Konkurso organizatorius arba rėmėjas pasilieka teisę keisti konkurso taisykles iš anksto viešai apie tai portale KAS VYKSTA informavus dalyvius ir balsuojančius už juos.