Įspėjimas tėvams: paliekant vaikus su seneliais, gali prireikti specialaus leidimo

Asociatyvi / D. Beržinio nuotr.
NAUJAUSIOS ŽINIOS

Vaiko teisių apsaugos tarnyba „Facebook“ paskyroje paskelbė informaciją, kuri nurodo, kad vaikus paliekant pas senelius, tėvų teisės ir pareigos nėra perleidžiamos – seneliai esą negali vežti vaiko į ligoninę ar mokyklą. Ilgesniam laikui paliekant vaiką su seneliais, pridūrė tarnyba, reikėtų pasirūpinti laikinąja globa.

Valstybės vaiko teisių apsaugos ir įvaikinimo tarnyba, atsižvelgdama į socialinėje erdvėje sklandančią informaciją apie vaiko laikinąją priežiūrą (kai vaikai paliekami senelių priežiūrai, o tėvai išvyksta į užsienį padirbėti), paskelbė, kad įstatymais, tėvų teisės ir pareigos nėra perleidžiamos.

Teisės ir pareigos esą perleidžiamos tik išskirtiniais atvejais, kai atsižvelgiant į vaiko interesus, tėvų valdžia yra laikinai ar neterminuotai apribota arba vaikas atskirtas nuo tėvų įstatymų nustatyta tvarka.

Tarnyba nurodė, kad įgaliojimai, kuriais tėvų teisės ir pareigos būtų perleidžiamos kitiems asmenims, nėra galimi, o vaiko atidavimas prižiūrėti kitiems asmenims ilgesniam laikui, t. y. tėvų nusišalinimas nuo vaiko ugdymo, priežiūros ir kitų pareigų, yra vaiko teisių pažeidimas.

Vaiko teisių apsaugos ir įvaikinimo tarnyba taip pat pabrėžė, kad palikus vaiką pas senelius ilgesniam laikui, vaikas lieka be įstatyminio atstovo, o asmuo, nesantis vaiko įstatyminiu atstovu, šiuo atveju – vaiko senelis, neturi teisės, pavyzdžiui, vesti vaiko į gydymo įstaigą, priimti sprendimų dėl jo tolesnio gydymo, gauti informaciją apie vaiką iš gydymo, ugdymo įstaigos ir registruoti vaiko į ugdymo ar gydymo įstaigą.

Po Vaiko teisių apsaugos tarnybos įrašu užvirė diskusija, o pastarasis teiginys sulaukė prieštaravimo. „Sudarant ugdymo sutartį joje nurodoma, kas (t. y. vardas, pavardė, asmens kodas) turi teisę atvesti ir pasiimti vaiką į / iš ugdymo įstaigos“, – komentaruose rašė „Facebook“ vartotoja.

Vaiko teisių apsaugos tarnyba šią išimtį patvirtino. „Teisingai. Pasirašant sutartį arba įgaliojimą. Tėvų pasirinkimas“, – atsakomajame komentare nurodė tarnyba.

Viena diskusijos dalyvė teigė, kad toks įstatymas yra kišimasis į privatų šeimos gyvenimą. „Tėvai turi teisę auklėti ir rūpintis savo vaikais pagal savo religinius įsitikinimus, vertybių sistemą, pažiūras. O jei vaikas pas senelius strakaliodamas susilaužys koją, tai jo į ligoninę su seneliais nepriims? O tėvai kitame mieste ir dar dirba? Tai jau iš tėvų vaikai bus atimti?“,- klausimus žėrė „Facebook“ vartotoja.

Vaiko teisių apsaugos tarnyba suskubo patikslinti, kad neišvykdami iš Lietuvos, tėvai gali palikti savo vaikus atostogoms pas senelius (įstatymai nenumato konkrečių laiko terminų), kurie sugeba tinkamai pasirūpinti vaikų saugumu. Leidimų tokiu atveju, kaip leidžia suprasti tarnyba, nereikia dėl to, kad nutikus skubiam atveju, patys tėvai turės galimybę prisiimti atsakomybę už atžalas.

Tuo metu išvykstant iš Lietuvos net ir savaitei ir paliekant vaikus prižiūrėti kitiems asmenims, tėvai turėtų pasirūpinti laikinąja vaikų globa. Dėl šios nustatymo išvažiuojant ne ilgesniam kaip 18 mėnesių terminui, 30 dienų iki išvykimo reikia pateikti prašymą savo gyvenamosios vietos savivaldybės administracijai.

327 KOMENTARAI
Komentuoti

Komentuoti

*

Naujausios žinios

Kauno meras atskleidė, kodėl R. Meilutytę pasirinko patarėja

Prie „Megos“ - sunkiasvorio ir lengvojo automobilio susidūrimas: spūstis kilometrinė

Du svarbius pasikeitimus pristatęs A. Gelažninkas pasiryžęs antrą kartą įveikti Dakarą (foto)

Žlugo balsavimas dėl V. Pranckiečio atstatydinimo (papildyta)

Mitingo „Vėžys - ne sloga“ dalyviai siunčia jautrią žinutę: mes norime gyventi

Atsakas: svarstoma kompensuoti rajono gyventojų išlaidas vaikų darželiuose mieste

Stovėjimas Vienybės požeminėje aikštelėje bus žymimas Geltonąja zona

Sušauktas nenumatytas Seimo posėdis: balsuos dėl V. Pranckiečio atstatydinimo

„Valstiečiai“ nusprendė: R. Karbauskį deleguos į Seimo vadovybę

Atsinaujina Laisvės alėjos maisto parduotuvės: proga apsipirkti su didelėm nuolaidom (foto)