Vienai dienai Kaune atverta erdvė, į kurią įeiti griežtai draudžiama – Kas vyksta Kaune

Vienai dienai Kaune atverta erdvė, į kurią įeiti griežtai draudžiama

R. Tenio nuotr.

Trečiadienio rytą Kauno geležinkelio tunelio vakarinėje pusėje būriavosi grupelė šalmus užsimaukšlinusių kauniečių ir miesto svečių. Prieš uždarant tunelį europinės vėžės tiesimo darbams, čia vienai dienai atverta nemokama ekspozicija, kuri veiks iki ketvirtadienio nakties.

Dar net neįžengus vidun, iš 1862 m. atidaryto tunelio žiočių dvelkteli vėsuma. Keli žodžiai dėl saugumo ir apie 30-ties žmonių – tiek smalsuolių kas 10 minučių trečiadienį bus leidžiami vidun – būrys pajuda į tamsą.

Abstrakčios instaliacijos ir istoriniai faktai

Ši prietema – drobė ant tunelio lubų įvairias formas braižančioms šviesos projekcijoms, kurias garsu iš pradžių pildo traukinio bildesys, tik pats lokomotyvas, visa laimė, taip ir neatrieda. Įpusėjus kelią, kurį įprastai įveikiame per porą minučių, pasitinka 30 ant tunelio sienos projektuojamų fotografijų su trumpais aprašais, pasakojančiais esminius statinio raidos taškus.

Praėjus istorinę instaliacijos dalį – dar viena projekcijų atkarpa, šįkart su elektronine muzika, o priešaky tunelio gale jau ryškėja dienos šviesa. Pasivaikščiojimas 1285 m. ilgio svarbaus strateginio objekto viduriais užtrunka apie 20 minučių, po to kauniečiai dar kelias minutes laukia atgal į geležinkelio stotį parvežančio autobuso.

Eiti savais keliais „išlindus“ iš tunelio neleidžiama – visi turo dalyviai prieš tai vietoje užsiregistruoja, gauna apyrankes ir šalmus, o parodą organizuojančio personalo atsakomybė parvežti žmones į pradinį tašką. Tuoj po įdomios meninės patirties papulti po traukiniu ar painiotis po kojomis čia pat „Rail Baltica“ tiesiantiems darbininkams visai nekokia idėja.

„Kas vyksta Kaune“ tunelyje sutiktas Vytauto Didžiojo universiteto studentas Dima Zlenko iš Kijevo džiaugėsi, kad objektą, kuriuo pasivaikščioti pėsčiomis ir taip neįprasta, nušvietė meninės instaliacijos – dėl to patirtis buvo dar įdomesnė. Vaikinas pasakojo apie ekspoziciją sužinojęs iš socialiniame tinkle „Facebook“ sukurto renginio puslapio. Nors informacija ten pateikta lietuviškai, tai Dimos susidomėjimo nesumažino.

Įspėja nesužvarbti

O minėtame renginio puslapyje „Rail Baltica“ projekto atstovai pateikia daugiau naudingos informacijos kauniečiams, šiandien ketinantiems apžiūrėti nepaprastą ekspoziciją.

Atvykstantiems automobiliais rekomenduojama transporto priemones palikti Kauno geležinkelio stoties automobilių stovėjimo aikštelėse, nes tunelio prieigose to padaryti neįmanoma. Atvažiuojant viešuoju transportu, reikia išlipti Viaduko stotelėje ir visais atvejais palei Tunelio gatvę pakulniuoti iki objekto.

Tunelio pabaigoje Palemono pusėje nuolat kursuojantys autobusai nemokamai veža į Kauno traukinių stotį. Nors oras šiltas, lankantis parodoje rekomenduojama turėti šiltų drabužių – temperatūra tunelyje keliais laipsniais žemesnė nei lauke, čia taip pat tarpais pūsteli smarkesnis skersvėjis.

Parodos Kauno geležinkelio tunelyje lankymo grafikas

Renginio pradžia trečiadienį, 10 val., pabaiga – ketvirtadienį, 01.30 val. Lankytojų grupės ir pavieniai interesantai į tunelį įleidžiami kas 10 minučių.

Tokios progos greičiausiai nebebus

Kaip „Lietuvos geležinkelių“ pranešime nurodo bendrovės generalinis direktorius Manta Bartuška, Kauno geležinkelio tunelį kasdien traukinio vagonais kerta per 15 tūkst. keleivių, tačiau vaikščioti po jį draudžiama, nes tai strateginis objektas, saugomas 24 valandas per parą – patekti vidun paprasčiausiai neįmanoma.

„Rengiamos specialios ekskursijos tunelyje yra itin retos, nekalbant apie renginius, kurių apskritai nėra buvę. Todėl naudodamiesi šia traukinių eismo pertrauka, kuri truks visą vasarą, nusprendėme kauniečiams ir miesto svečiams sukurti įsimintiną istorinę pažintį su tuneliu, nes ateityje tokios progos, greičiausia, neturėsime“, – tvirtino M. Bartuška.

Vienu iš miesto simbolių laikomas Kauno geležinkelio tunelis yra įtrauktas į Lietuvos Kultūros vertybių paveldo sąrašą ir per savo 158 gyvavimo metus sukaupė nemenką istoriją. Šiuo metu jis yra ne tik vienas seniausių veikiančių tokių statinių Europoje, bet ir vienintelis iki šiol veikiantis Baltijos šalyse.

Po Aukštųjų Šančių kalva iškastas tunelis pastatytas tarp 1859-1861 m., o priduotas ir pradėtas naudoti 1862 m. Kauno geležinkelio tunelis, yra išskirtinis dar ir tuo, kad jame įrengta natūrali ventiliacija, kai paprastai įrengiamos dirbtinės. Dėl esamo nuolydžio susidarantis skersvėjis išpūsdavo arba ištraukdavo traukinio dūmus.

1944 m. atsitraukdama vokiečių kariuomenė tunelį susprogdino, panaudodama net septynis vagonus sprogmenų. Kadangi tunelis buvo strategiškai svarbus, sovietinė armija jį atstatė.

Stabdomas traukinių eismas

Paskutinį kartą 2009 m. rekonstruotame ir pilnai modernizuotame tunelyje per vasarą bus įrengtas sugretintas europinės ir plačiosios vėžės geležinkelis – tokį techninį sprendimą tunelyje Kaunas turės vienintelis pasaulyje.

Dėl šio patogaus ir reikalingo išskirtinumo teks pakentėti – gegužės 22 d. traukinių eismas geležinkelio tuneliu uždaromas dėl europinės vėžės tiesimo ruože Palemono-Kauno geležinkelio stotis. Tunelį vėl atidaryti planuojama šių metų rugsėjo 1 dieną. Tunelio uždarymo laikotarpiu Vilnius-Kaunas-Vilnius maršruto traukiniai važiuos tik iki Palemono ir į sostinę pajudės iš šios stoties, o tarp Kauno ir Palemono geležinkelio stočių kursuos specialūs nemokami autobusai.

Baigus įgyvendinti „Rail Baltica“ projektą, Kaunas taps svarbiu tarptautiniu logistikos centru, o kelionės tiek vidaus, tiek užsienio maršrutais gerokai paspartės: iš Panevėžio į Kauną kelionė truks 38 min., iš Vilniaus į Kauną – 36 min., Varšuvą pasieksime per nepilnas 5 val., Rygą – per 1,5 val., o Taliną – per 3,5 val.

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on pinterest
Share on reddit
Share on email
Sponsored Video
Susijusios naujienos
Naujausios žinios
EismAS
112
Laisvalaikis
KULTŪRA
Verslas
Mokslas ir IT
SPORTAS
POLITIKA
 1. Konkurso pavadinimas: „Mieliausio augintinio rinkimai“.
 2. Konkurso organizatorius: MB „KAS VYKSTA“.
 3. Konkurso rėmėjas: KG VET ir QUATRO maistas augintiniams.
 4. Konkursas „Mieliausio augintinio rinkimai“ vyksta 2021 05 03 – 2021 05 30
  • Augintinių nuotraukas galite siųsti 2021 05 03 – 2021 05 16
  • Pirminis balsavimas už visus augintinius vyks: 2021 05 16 – 2021 05 23
  • Finalinis balsavimas už daugiausia balsų surinkusius dalyvius (10 augintinių) vyks 2021 05 24 – 2021 05 30
 5. Prizas skiriamas vienam asmeniui, nepriklausomai nuo to, kiek nuotraukų įkels.
 6. Pagrindinių prizų laimėtojai bus paskelbti 2021 m. gegužės mėn. 30 d.
 7. Dešimt dalyvių, surinkę daugiausiai balsų, bus apdovanoti rėmėjo QUATTRO šunų ir kačių maistu.
 8. Prizai:
  • Šunų kategorija:
   • 1 vieta. Šunų maistas – 60 kg.
   • 2 vieta. Šunų maistas – 30 kg.
   • 3 vieta. Šunų maistas – 10 kg.
   • 4 vieta. Šunų maistas – 10 kg.
   • 5 vieta. Šunų maistas – 10 kg.
  • Kačių kategorija:
   • 1 vieta. Kačių maistas – 30 kg.
   • 2 vieta. Kačių maistas – 20 kg.
   • 3 vieta. Kačių maistas – 10 kg.
   • 4 vieta. Kačių maistas – 10 kg.
   • 5 vieta. Kačių maistas – 10 kg.
 9. Specialus prizas įsteigtas MB „KAS VYKSTA“
 10. Dėl prizų atsiėmimo QUATTRO susisieks su konkurso dalyviais jų nurodytais kontaktais.
 11. Konkurso dalyvis norėdamas dalyvauti konkurse turi pateikti šiuos duomenis: Vardas, Pavardė; El. paštas; Kontaktinis telefono numeris; Augintinis: Šuo / katė / kitas.
 12. Konkurse dalyvaujantys dalyviai sutinka, kad būtų talpinamos ir viešai skelbiamos nuotraukos. Konkurse dalyvauja tik augintinių nuotraukos.
 13. Konkurse dalyvaujantys dalyviai sutinka, kad jų atsiųsta video medžiaga su augintiniais būtų naudojama portalo rengiamoje medžiagoje ir viešinama, tačiau konkurso balsavime nedalyvauja.
 14. Už „Mieliausio augintinio rinkimai” galima balsuoti spaudžiant balsavimo mygtuką. Balsų kiekis yra ribojamas. Iš vieno IP adreso leidžiama balsuoti 10 kartų per parą. Nustačius sukčiavimo atvejį, pasiliekama teisė pašalinti dalyvį ir anuliuoti balsus be perspėjimo.
 15. Tais atvejais kai nepavyksta pateikti nuotraukos per balsavimo formą, galima nuotrauką ir aprašymą siųsti el.paštu konkursas@kasvyksta.lt
 16. Jei atsiunčiamos kelios augintinio nuotraukos, redakcija pasilieka teisę balsavimui teikti vieną nuotrauką savo nuožiūra.
 17. Balsuodamas skaitytojas suteikia konkurso organizatoriui teisę tvarkyti IP adresą konkurso laimėtojo nustatymo ir sąžiningo balsavimo užtikrinimo tikslu.
 18. Kilus įtarimui, kad yra sukčiaujama siekiant surinkti kuo daugiau balsų, redakcija pasilieka teisę pašalinti sukčiaujantį dalyvį iš konkurso.
 19. Konkursas skirtas asmenims ne jaunesniems nei 16 metų.
 20. Konkurso dalyviai ir balsuojantys įsipareigoja laikytis konkurso taisyklių.
 21. Konkurso dalyvis supranta, kad anketoje minimų duomenų pateikimas, jų naudojimas ir viešas skelbimas konkurso metu yra būtina dalyvavimo konkurse sąlyga. Konkurso dalyvis sutinka, kad jo pateikti duomenys būtų publikuojami, viešai skelbiami ir kitaip naudojami dalyvavimo konkurse ir jo laimėtojų nustatymo tikslu. Konkurso dalyviai turi teisę bet kuriuo metu susipažinti su tvarkomais jų asmens duomenimis ir reikalauti juos ištaisyti ar sunaikinti. Dalyviui pareikalavus sunaikinti tvarkomus jo asmens duomenis, dalyvis praranda galimybę toliau dalyvauti konkurse.
 22. Konkurso organizatorius arba rėmėjas pasilieka teisę keisti konkurso taisykles iš anksto viešai apie tai portale KAS VYKSTA informavus dalyvius ir balsuojančius už juos.