Dviejų referendumų dėl Konstitucijos keitimo balsai bus skaičiuojami skirtingai

Asociatyvi / R. Tenio nuotr.
NAUJAUSIOS ŽINIOS

Rinkimų dieną, sekmadienį, Lietuvos gyventojai renka ne tik LR Prezidentą, taip pat balsuoja referendumuose dėl dviejų Konstitucijos straipsnių pakeitimo. Kad referendumai įvyktų privalo ateiti balsuoti daugiau, kaip pusė visų VRK sąrašuose įrašytų rinkėjų, tačiau jų teigiamą rezultatą lems kirtingas balsų skaičius.

Gegužės 12 dieną rinkėjai spręs, kurie iš devynių kandidatų į LR Prezidentus tinkamiausi atstovauti Lietuvą. Kadangi kandidatų daug ir balsai pasiskirsto visiems, didelė tikimybė, kad sekmadienį naujojo šalies vadovo išrinkti nepavyks ir tam prireiks antrojo turo. Taip pat sekmadienį rinkėjai rinkimų apylinkėse turės pasirašyti ne tik kad gavo LR Prezidento rinkimų biuletenius, bet ir dar du kartus – kai gaus biuletenį dėl LR Seimo narių skaičiaus sumažinimo (55 straipsnio keitimo) bei – referendumo biuletenį dėl daugybinės pilietybės įteisinimo (12 straipsnio keitimo). Rinkėjas turi teisę nedalyvauti referendumuose ar viename iš jų – tokiu atveju jis turėtų biuletenio neimti ir už jį nepasirašyti.

Šiuo metu galiojančios Lietuvos Respublikos Konstitucijos 12 straipsnio redakcija skelbia, kad Lietuvos Respublikos pilietybė įgyjama gimstant ir kitais įstatymo nustatytais pagrindais. Išskyrus įstatymo numatytus atskirus atvejus, niekas negali būti kartu Lietuvos Respublikos ir kitos valstybės pilietis. Pilietybės įgijimo ir netekimo tvarką nustato įstatymas.“

Tautos balsavimui referendume siūloma nauja Lietuvos Respublikos Konstitucijos 12 straipsnio formuluotė: „Lietuvos Respublikos pilietybė įgyjama gimstant ir kitais konstitucinio įstatymo nustatytais pagrindais. Lietuvos Respublikos pilietis pagal kilmę, įgijęs konstitucinio įstatymo nustatytus Lietuvos Respublikos pasirinktos europinės ir transatlantinės integracijos kriterijus atitinkančios valstybės pilietybę, Lietuvos Respublikos pilietybės nepraranda. Kitais atvejais Lietuvos Respublikos pilietis negali būti kartu ir kitos valstybės pilietis, išskyrus konstitucinio įstatymo nustatytas išimtis. Pilietybės įgijimo ir netekimo tvarką nustato konstitucinis įstatymas.“

Referendumas dėl daugybinės Lietuvos Respublikos pilietybės įteisinimo yra privalomasis, todėl jame turi ne tik dalyvauti daugiau, kaip pusė rinkimų teisę turinčių piliečių, bet ir balsuoti už pakeitimą daugiau, kaip pusė visų rinkėjų – t.y. beveik dauguma dalyvavusiųjų referendume. Referendumas dėl Seimo narių skaičiaus sumažinimo yra patariamasis, todėl įvesti 55 straipsnio redakciją teoriškai būtų lengviau. Kad referendumas įvyktų taip pat reikia, kad jame daylyvautų daugiau, kaip pusė rinkėjų, tačiau tam, kad būtų laikoma, jog rinkėjai pasisakė už Konstitucijos keitimą, pakaktų, jog už balsuotų daugiau, kaip pusė dalyvavusiųjų.

Šiuo metu galiojančios Lietuvos Respublikos Konstitucijos 55 straipsnis skamba taip: „Seimą sudaro Tautos atstovai – 141 Seimo narys, kurie renkami ketveriems metams remiantis visuotine, lygia, tiesiogine rinkimų teise ir slaptu balsavimu. Seimas laikomas išrinktu, kai yra išrinkta ne mažiau kaip 3/5 Seimo narių. Seimo narių rinkimų tvarką nustato įstatymas“. Referendume siūloma vietoje 141, rašyti skaičių 121.

Rinkimai visoje šalyje vyks iki 20 val., pirmieji rezultatai turėtų pradėti į VRK komisiją iš apylinkių plaukti apie 21 val. Nuo 21 val. sekite, kaip balsuoja Kaunas ir Kauno rajonas čia.

4 KOMENTARAI
Komentuoti

Komentuoti

*

Naujausios žinios

Gidė R. Mikalavičienė: šioje Kauno bažnyčioje sustoja laikas

Raudondvaryje pareigūnams patikrinus automobilį – netikėtas radinys keleivės rankose

Kaune žuvo elektros instaliavimo darbus vykdęs darbuotojas

Nuo koronaviruso mirė dar 5 žmonės – dalies užsikrėtimo aplinkybės liko neišaiškintos

415 naujų koronaviruso atvejų – Kaune virusas plinta sporto centruose, gydymo įstaigose

Artėja laikas keisti padangas: šiais metais geriau nelaukti paskutinės dienos

Rinkimų savaitė nepraėjo be intrigų – policija pradėjo du ikiteisminius tyrimus

Susirgus Seimo nariui pradedamas epidemiologinis tyrimas: pranešė, kas turės izoliuotis

Praneša skaitytojai: Aleksoto-Vilijampolės rinkėjai turėjo prašyti praeivių pagalbos

Prasidėjo antrasis Seimo rinkimų turas – gyventojai išrinks dar 68 atstovus