Žinomus kauniečius sukrėtė istorinio „Metropolio“ Laisvės alėjoje fasado pokyčiai – Kas vyksta Kaune

Žinomus kauniečius sukrėtė istorinio „Metropolio“ Laisvės alėjoje fasado pokyčiai

Rudenį legendinį Laisvės alėjos pastatą, kuriame veikė tarpukario Kauno pažiba – restoranas ir viešbutis „Metropolis“, uždengė pastolių širma – buvo pradėti fasado atnaujinimo darbai. Prieš kelias dienas minėtą pastatą nuo kauniečių ir miesto svečių slėpusi uždanga krito ir atsivėrė, deja, ne visų akis nudžiuginęs statinio vaizdas – žinomus kauniečius papiktino padidinti langai ir išardytos pastato plytos.

[galerija kiek=”4″]

Pirmadienį asmeninėje socialinio tinklo tinklo „Facebook“ paskyroje atsinaujinusio Kauno „Metropolio“ vaizdu pasipiktino  kaunietis Seimo narys Andrius Kupčinskas. „Atsivėrė Metropolis… Nuimti pastoliai po fasado tvarkymo ir še tau: #PJazz iškapojo istorines plytas ir paliko gerokai nužemintus langus…“, – rašė politikas.

Jis neslėpė nuostabos, jog minėtai picerijai viso pastato kontekste vienintelei buvo padaryta išimtis – leista sužeminti, A. Kupčinsko žodžiais tariant, paveldinio „Metropolio“ langus pagal tokį pat statybinį braižą, kokį galima išvysti gretimame pastate esančio baro patalpose.

„Matyt pagalvojo susikurti vientisą ir unikalų stiliuką..! Kultūros Paveldo Departamentas, gal Jums ir gerai, suderinimą ir leidimą tokiam euroremontui, matyt davėte.!? Bet labai labai jau neskaniai kvepia arba tiesiog nekompetencija ima viršų. Ypač, kai Kaunas jau sulaukė pripažinimo savo Tarpukario modernizmo architektūros paveldui. Pavasaris ne už kalnų, tvoros nusiims, Metropolis atsivers visu gražumu arba eklektika.. Gal reaguojam ir parodom paveldo saugotojams, kad akis bado.!?“, – piktinosi kaunietis.

Kitą dieną socialinio tinklo paskyroje kritikos „Metropolio“ fasadui ir jo tvarkytojams nepagailėjo ir žinomas Kauno kompozitorius Giedrius Kuprevičius. „Krištolinė naktis“ Kaune tęsiasi – apskaldytas Metropolis. Paveldas?“, – rašė menininkas ir išsakė karčius žodžius esamai Kauno valdžiai.

G. Kuprevičiaus įrašas soc. tinkle / Fiksuotas vaizdas nuotr.

Dėl „Metropolio“ pastato išorėje pastebimų pasikeitimų galimo neteisėtumo „Kas vyksta Kaune“ teiravosi Kultūros paveldo departamento Kauno skyriaus vyriausiojo specialisto Liutauro Tarbūno. Pasak jo, gavus portalo žurnalistų užklausą dėl įtariamų pažeidimų, kai buvo padidintos langų angos, buvo patikrinti projektiniai dokumentai. Visų pirma, specialistas atkreipė dėmesį, kad pastatai, kurių fasadai renovuoti, esantys adresu Laisvės al. 68 / S. Daukanto g. 19 ir laisvės al. 70, nėra įtraukti į kultūros vertybių registrą.

Pavedosaugos specialistų teigimu, pastato, adresu Laisvės al. 68/S. Daukanto g. 19, paprastojo remonto darbai atlikti vadovaujantis architektų biuro „Erdvės norma“ projektų vadovo Gintaro Prikockio parengtu fasadų tvarkybos darbų projektu – „Paprastojo remonto projektas“. Jo teigimu, Kultūros paveldo departamento Kauno skyriaus vyriausioji specialistė projektui pritarė dar 2015 metais sausio 29 dieną. Kauno miesto savivaldybės administracija minėtam projektui taip pat pritarė raštu 2015 metų vasario 27 dieną.

Nors pirminis statytojas – bendrovė svečių aptarnavimo firma „Metropolis“, šiuo metu pastato savininkai yra pasikeitę ir vykdo ankstesniojo savininko 2015 metais parengtą bei suderintą projektinę dokumentaciją, pridūrė L. Tarbūnas.

„Pastato, adresu Laisvės al. 70, paprastojo remonto darbai atlikti vadovaujantis architektų biuro „Erdvės norma“, projektu, kuriam vadovauja Gintaras Prikockis, parengtu „Pastato Laisvės al. 70 fasadų tvarkybos darbų projektu“. Minėti projektai parengti 2015 metais“, – kalbėjo pašnekovas.

Specialieji paveldosauginiai reikalavimai minėto projekto rengimui teikti 2013 metais lapkričio 4 dieną. Kultūros paveldo departamento Kauno skyriaus vyriausioji specialistė projektui pritarė 2015 metais liepos 8-ąją. O Kauno miesto savivaldybės administracija minėtam projektui raštu pritarė 2015 metais rugpjūčio 10 dieną, pasakojo vyriausiasis specialistas.

„Projektai parengti vadovaujantis istoriniais, natūriniais tyrimais, archyvine medžiaga. Pažeidimų nenustatyta. Kadangi pastatai nėra įtraukti į kultūros vertybių registrą, specialios tvarkybos darbai jame nėra privalomi“, – teigė L. Tarbūnas.

Atsižvelgiant į jų vietą ir svarbą Kauno istorijoje, tuo metu buvo nutarta restauruoti pastato fasadus iš dalies atkuriant tarpukario laikotarpio sunykusius autentiškus elementus. Iš istorinės medžiagos matosi, kad įvairiais istoriniais laikotarpiais langų ir durų angos keitėsi vietomis, – buvo ir langai ir durys. Tarybiniais laikais, dabartinėje „PJazz“, patalpų zonoje buvo įrengti trumpi langai. Projekto autorius pateikė ikonografinę medžiagą, kuria remiantis ir buvo parengtas bei suderintas projektas“, – sakė Kultūros paveldo Kauno skyriaus atstovas.

Primename, kad 2017 metų gruodį, kaip rašė „Kas vyksta Kaune“, kartu su žinia, kad „Vičiūnų grupė“ statys „Hilton“ viešbutį Vilniuje, grupės valdybos pirmininkas Šarūnas Matijošaitis taip pat atskleidė, jog bendrovė neseniai įsigijo Kauno „Metropolio“ viešbučio pastatą, kurį žada rekonstruoti.

Pernai Kauno savivaldybės taryba iš paveldotvarkos programos pastatų fasadams atnaujinti skyrė daugiau kaip 890 000 eurų. Daugiau, kaip 100 000 eurų iš šios programos skirta buvusio „Metropolio“ (Laisvės al. 68/ S. Daukanto 19) ir šalia jo esančio pastato (Laisvės al. 70)  fasadų renovacijai. Abu pastatus valdo su „Vičiūnų grupe“ siejama UAB „Laisvės investicijos“. Savivaldybės taryba iš paveldotvarkos programos pastato adresu Laisvės al. 68/ S. Daukanto 19 fasadui sutvarkyti skyrė daugiau kaip 41 tūkst. eurų, o Laisvės al. 70-uoju numeriu pažymėto namo fasadui – daugiau kaip 62,5 tūkst. eurų.

Rekomenduojami video
TOP NAUJIENOS
SUSIJUSIOS NAUJIENOS
Naujausios žinios
Rodyti Daugiau ⟶
EISMAS
112
LAISVALAIKIS
KULTŪRA
VERSLAS
MOKSLAS IR IT
SPORTAS
POLITIKA