Praėjusį pavasarį per visą Lietuvą bei Europą nuvilnijo džiugi žinia – Kaunas 2022-aisiais metais taps Europos kultūros sostine. Žodžiai nuskambėjo, ir, atrodo, lieka tik sulaukti minėtųjų metų. Tačiau tam, kad metai būtų sėkmingi ir pilni kultūros, jau dabar pluša kūrybingų žmonių komanda.
[galerija kiek=”4″]
Vieneri metai, pripildyti kultūros, reikalauja ilgo pasiruošimo ir intensyvaus įdirbio. „Praėjusiais metais sužinojome, jog laimėjome Europos kultūros sostinės titulą, tačiau viskas prasidėjo dar anksčiau – konkursas vyko nuo 2015-ųjų. O dabar laukia ilgas ir iššūkių kupinas kelias“, – pasakoja VšĮ „Kaunas 2022“ direktorė Virginija Vitkienė.
Sieks keisti požiūrį į kultūrą
Šiemet organizacija yra susitelkusi į strategijos kūrimą ir veiklos planų sudarymą. Kaip sako patys organizatoriai, galimybė tapti Europos kultūros sostine – ne titulas, o kelialapis į pokyčių ir kūrybiškumo pilną kelionę. 2022-ieji metai – tik viena svarbi tokios kelionės stotelė. Įstaigos direktorė pastebi, kad nors projektas ir negali palikti materialios išliekamosios vertės, svarbiausias tikslas – pasikeitęs kauniečių požiūris į kultūrą.
„Norisi, jog iki 2022-ųjų kultūra taptų svarbesne mūsų mieste ir regione ir kad toks požiūris į kultūrą ir išliktų. Dabar tenka išgirsti, jog žmonės piktinasi muziejaus bilieto už tris eurus kaina, tačiau tiek pat kavinėse kainuoja kavos puodelis“, – kalba V. Vitkienė.
Lygiagrečiai kultūros reikšmės vystimui, organizatoriai turi ir kitą tikslą – sustabdyti Kauno mažėjimą. „Nors iš šalies Kaunas matomas kaip augantis, atsigaunantis miestas, ir tai visiška teisybė, tačiau miesto mažėjimo statistika yra bauginanti – nuo Nepriklausomybės atkūrimo, miestas sumažėjo bene 100 tūkst. gyventojų. Ir šių žmonių mums labai trūksta, tad tikimės, kad su visais teigiamais pokyčiais, kuriuos sieksime atnešti, į Kauną sugrįš ir žmonės, kurių mums dabar labai trūksta,“ – tikisi įstaigos direktorė.
Kultūros sektorių įtrauks neapkraudami darbais
Reikia pastebėti, jog VšĮ „Kaunas 2022“ – tik pokyčių ir idėjų branduolys. Tam, kad projektas būtų sėkmingai vystomas, reikalingas viso kultūros sektoriaus įsitraukimas. „Kauno regione turime daug kūrybinio potencialo, tik anksčiau nebuvo visus vienijančios idėjos, o dabar turime bendrą tikslą, ties kuriuo reikia visiems dirbti“, – teigia pašnekovė.
Pagrindinė žinutė, kurią įstaiga dabar bando išsiųsti kultūros sektoriui – pradžia pokyčiams jau padėta, dabar belieka visiems kartu veikti. Svarbiausia, anot V. Vitkienės, surasti bendrus taškus, leisiančius kultūrą kurti jau turimu potencialu. „Įvairias kultūrines įstaigas siekiame įtraukti neapkraudami jų naujomis užduotimis – norime pripildyti jų veiklą naujomis edukacinėmis programomis, suvesti juos su naujais partneriais, padėti atrasti naujus komunikacijos ir marketingo įrankius“.
Vasarą – visą miestą paliesianti stovykla
Įstaigos kuruojami renginiai, į kuriuos gali įsitraukti kauniečiai, vyksta jau dabar. Vos prieš savaitę praūžė tarptautinis Europos kultūros forumas, pritraukęs daugiau nei 400 žinių pasisemti panorusių dalyvių, taip pat dėmesio sulaukė ir praėjusiais metais gimusi Kiemų šventė. Artimiausias plataus mąsto renginys – jau liepą įvyksianti tarptautinė jaunimo stovykla „100 pirmų kartų“ ir ją vainikuosiantis netikėtumų festivalis.
Su Lietuvos valstybės šimtmečiu siejamoje jaunimo stovykloje, jaunuoliai iš Kauno bei kitų Europos kultūros sostinės titulą pelniusių Europos miestų bei miestų partnerių penkias dienas lankysis įvairiuose Kauno regiono kampeliuose, kuriuose lauks įvairios kūrybinės dirbtuvės, susitikimai su vietos gyventojais – visa tai leis Kauno regioną dalyviams pažinti per patirtis ir gyvas istorijas.
Savaitgalį, liepos 14-15 dienomis, festivalis persikels ir į Kauną, o dalyvauti veiklose galės kiekvienas kaunietis ar miesto svečias. Šeštadienį bus siekiama, jog kauniečiai pamatytų kultūrą iš kitos pusės – įvairiomis kūrybinėmis veiklomis užsiimantys kultūros sektoriaus atstovai įvairiomis formomis skleis „Kaunas 2022“ idėjas. „Jau dabar galime pažadėti, jog vieno muziejaus direktorius mokys šokti Lindihopą, taip pat kalbiname vieną iš Kauno vicemerų skaityti poeziją netikėtoje vietoje. Siekiame sukurti šimtą tokių patirčių“, – lūkesčiais dalijasi V. Vitkienė.
Sekmadienis, organizatorių teigimu, bus skirtas šeimai ir sveikatingumui – kauniečiai bei miesto svečiai bus kviečiami burtis į piknikus, vaišintis skaniu ir sveiku maistu, klausyti muzikos, šokti ir dalintis gera nuotaika.
„Happspace“ mato, kaip verda Kauno gyvenimas
Šiuo metu daugiau kaip 20 žmonių apjungiantis kolektyvas dirba praėjusį mėnesį duris atvėrusioje bendradarbystės erdvėje „Happspace“, įsikūrusioje verslo centre „Arka“. Patalpos, pašnekovės teigimu, surado pačią komandą – iki atsikėlimo į #happspace_arka „Kaunas 2022“ komanda dirbo mažose Tautos namų patalpose. Iš pradžių erdvių visiškai užteko, tačiau komandai išaugus, sienos pradėjo spausti.
„Tautos namai mums davė pradžią, tačiau vos sulaukę svečių, neturėdavome erdvės pokalbiams ir diskusijoms. Vieną dieną į svečius užklydo ir „Happspace“ atstovai ir pasiūlė mums kraustytis čia,“ – pasakoja V. Vitkienė.
Darbas „Happspace“ erdvėse, anot pašnekovės, džiugina visą komandą. „Turime galimybę kasdien matyti, kaip verda Kauno gyvenimas, ką veikia talentai. Džiaugiamės, jog turime ne tik kabinetus, bet galime naudotis ir viešomis erdvėmis, ir įvairius renginius bei diskusijas organizuoti būtent čia. Tai – aukštos kokybės erdvės.“
Tačiau #happspace_arka – tik laikina stotelė. Dar šią vasarą „Kaunas 2022“ komanda kelsis į baigiamas renovuoti patalpas Laisvės alėjoje. „Taip tapsime atviresni ir bendruomenei – kauniečiai ir miesto svečiai galės apsilankyti, sužinoti visas naujienas apie artimiausius renginius, gauti informaciją apie miestą,“ – teigia „Kaunas 2022“ direktorė.
Visą informaciją apie artimiausius įstaigos renginius, idėjas ir veiklas galite rasti apsilankę „Kaunas 2022“ internetiniame portale.