A.Veryga: ne mes sugalvojome tvarką tikrinti visų alkoholio pirkėjų dokumentus

https://www.youtube.com/watch?v=cCR3NUed-os

Apie būtinybę sugriežtinti prekybos alkoholiu taisykles, gyvenimą be alkoholio ir pagalbą nuo jo priklausomiems žmonėms „Kas vyksta Kaune“ pasikalbėjo su gydytoju psichiatru prof. Aurelijumi Veryga, Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjungos kandidatu į Seimo narius vienmandatėje Panemunės rinkimų apygardoje. Ši politinė jėga itin griežtai pasisako prieš besaikį alkoholio vartojimą ir turi realų planą, kaip mažinti alkoholio suvartojimą Lietuvoje.

A.Veryga: Viskas yra aišku, ką reikėtų daryti – tai ir kaina turėtų būti adekvati, neturėtumėm reklamuoti alkoholio, turėtų būti mažiau vietų, kur jis parduodamas, vakai turėtų žinoti apie jo keliamus pavojus. Iki šiol politikams neužteko noro ir valios tai įgyvendinti, ko ir imsimės.

Kas vyksta Kaune: Šiuo metu prekybos tinklai vykdo griežtą visų perkančių alkoholį dokumentų patikrą, galbūt tai jūsų partija sumanė šią naują tvarką?

A.Veryga: Manau, kad tai sąmoningai padarytas sprendimas, kurio tikslas – supykdyti žmones. Tai sumanė patys prekybininkai. Jų argumentas yra, kad taip skatinamas vartotojų atsakingumas, tačiau, mano galva, atsakingumas būtų skatinamas, jei žmonės būtų raginami pranešti apie atvejus, kuomet alkoholis parduodamas nepilnamečiams. Juk neparduoti vaikams ir paaugliams alkoholio prekybininkai privalėjo visuomet, tačiau to nedarė arba darė nepakankamai. Dabar pradėjo prašyti dokumentų iš pagyvenusių žmonių, tuo juos piktindami ir nuteikdami prieš realias priemones, kurios galėtų sumažinti alkoholio vartojimą.

Kas vyksta Kaune: Besaikis alkoholio vartojimas Lietuvoje yra ne vien psichologinė, bet ir požiūrio problema?

A.Veryga: Dėl ko kyla dauguma problemų, kad žmonės mano, kad be alkoholio jų gyvenimas bus ne toks įdomus, liūdnesnis, bet realybėje jie nebūna to pabandę. Tiek mano paties, tiek pacientų, su kuriais tenka bendrauti patirtis rodo kad atsisakius alkoholio gyvenimas tik pagerėja.

Kas vyksta Kaune: Apie nebevartojančius alkoholio žmonės dažnai galvoja, kad galbūt jie buvo priklausomi, todėl priėmė tokį sprendimą?

A.Veryga: Neabejoju, kad galima taip pagalvoti. Ne, aš nebuvau priklausomas. Vartojau alkoholio nedaug, tačiau net ir nedideli kiekiai, patikėkit, sujaukia galvą, trukdo pailsėti ir maždaug tik po pusės metų žmonės, nevartojantys alkoholio, pajaučia, kad pasikeičia gyvenimo kokybė, galva tampa aiškesnė, šviesesnė, geriau dirba protas. Žmonės klaidingai mano, kad alkoholis yra vienintelė atsipalaidavimo priemonė, būdų tam ir užsiėmimų yra labai daug.

Kas vyksta Kaune: Kaip galima pakeisti žmonių požiūrį į alkoholio vartojimą?

A.Veryga: Mes alkoholio vartojimą priimame, kaip natūralų gamtos reiškinį, kaip saulę, vėją, lietų, kurio negali pakeisti, nes užaugame tokioje aplinkoje, todėl labai sunku pakeisti visuomenės nuostatas, nes dauguma galvoja, kad alkoholis yra neišvengiama gyvenimo dalis. Su alkoholio kontrolės politika yra sudėtinga pradžioje, nes susiduri su pasipriešinimu. Kai žmonės pakeičia elgseną, jie tampa patenkinti ir laimingi, bet pradžia visada sunki.

Kas vyksta Kaune: Ką jūs konkrečiai, kaip politikas darysite, kad atsirastų tie pokyčiai?

A.Veryga: Pradžioje reikia nustoti reklamuoti tai, ko norime vengti. Nes negalima reklamuoti žmogžudysčių, jei norime, kad jų nebūtų. Jei norime, kad žmonės negertų – nereklamuokime. Kalbame, kad žmonės negali gero maisto nusipirkti, nes jis brangus, tačiau alkoholį išpardavinėjam su 40 proc. nuolaida. Tai padarykime atvirkščiai – išpardavinėkime daržoves. Taip pat alkoholis neturėtų būti parduodamas ant kiekvieno kampo. Batus ir duonos yra sunkiau įsigyti, nei gerti. Tai turėtų būti atvirkščiai. Būtini dalykai turėtų būti lengvai prieinami, o alkoholis turėtų keltis, kur toliau, kad atsirastų papildomų kliūčių jo įsigyti.

Kas vyksta Kaune: Slaptai „Kas vyksta Kaune“ kamerai pavyko užfiksuoti net tris pažeidimus, kuriuos padarė vadinamo „naktinio baro“ pardavėja: ji pardavė neatidarytą alų, neišmušė kasos kvito ir nepaprašė jaunai atrodančio pirkėjo, mūsų operatoriaus, dokumento.

A.Veryga: Nepaisant to, kad jau turime kai kuriuos įstatymus, yra didžiulė problema su jų įgyvendinimu. Žmonės be didesnių kliučių sugeba naktį įsigyti alkoholinių gėrimų. Mes turėtumėm galvoti, kaip priimtus įtatymus įgyvendinti realybėje, kaip pavyzdį galima paminėti JAV, kur už pažeidimus licenzija atimama ne juridiniam asmeniui, o adresui, kur padarytas nusižengimas.

Kas vyksta Kaune: Panemunė, Šančiai – tai rajonai, kuriuose taip pat daug stipriai alkoholį vartojančių žmonių, asocialių asmenų, kaip jiems padėti, juk jie tie patys mūsų valstybės piliečiai?

A.Veryga: Šiems žmonėms reikia asmeninės pagalbos, neabejoju, kad didžioji jų dauguma net ir nėra gavę pasiūlymo gydytis bei gauti tinkamą psichologinę pagalbą. Galėtume Lenkijos pavyzdžiu įdiegti priklausomybės ligų konsultantų modelį, kuomet prie seniūnijų atsiranda žmonės, kurie jau patys išsprendė panašias asmenines problemas ir yra paruošti padėti kitiems. Valstybė privalo užtikrinti, kad tokia pagalba šiems žmonėms būtų nemokama. Žinau, kaip pyksta žmonės dėl tokios nemokamos pagalbos, tačiau, jei jų negydysim, atsiras naujos bėdos: jie darys nusikaltimus, asocialioje aplinkoje gimdys vaikus ir t.t. Mes privalome suteikti pagalbą, nes tik tokia visuomenė bus saugesnė.

Kas vyksta Kaune: Dėkojame už pokalbį ir linkime įgyvendinti savo sumanymus.

Politinė reklama bus apmokėta iš LVŽS rinkimų sąskaitos. Užs. Nr. KV-20160907-1, MB „Kas vyksta“.

Rekomenduojami video
TOP NAUJIENOS
SUSIJUSIOS NAUJIENOS
Naujausios žinios
EISMAS
112
LAISVALAIKIS
KULTŪRA
VERSLAS
MOKSLAS IR IT
SPORTAS
POLITIKA