U. Kiguolis atskleidė, kokiais būdais iš bekontakčių mokėjimo kortelių vagiami pinigai

Archyvas / R. Tenio nuotr.
NAUJAUSIOS ŽINIOS

Portale „Kas vyksta Kaune“ pasirodžius publikacijai, kurioje pranešama apie galimus sukčiavimo atvejus, kai specialiais skaitytuvais galimai iš bekontakčių mokėjimo kortelių net per atstumą yra nuskaitoma ir pasisavinama pinigų suma, savo nuomonę išsakė ir žinomas verslininkas iš Kauno Ugnius Kiguolis.

Primename, kad plėtodami ir aiškindamiesi visas su pastaruoju klausimu susijusias detales, portalo „Kas vyksta Kaune“ žurnalistai, kalbėjosi su „Swedbank“ atstovu spaudai Sauliumi Abraškevičiumi. Šis patikino, jog „toks sukčiavimo būdas yra vargiai tikėtinas, nes nuo kortelės nuskaityti lėšas bekontakčiu būdu galima tik naudojant sertifikuotą kortelių skaitytuvą. Tad, jei sukčiams net ir pavyktų panaudoti tokį skaitytuvą, tą skaitytuvą išdavęs bankas atsektų juo atliktas mokėjimų operacijas – sukčiavimas būtų išaiškintas“.

U. Kiguolis / DELFI nuotr.

Tačiau komentaruose po minėtu „Kas vyksta Kaune“ tekstu U. Kiguolis pateikė kiek kitokius jam žinomus faktus. „Šia tema rašiau ne vieną įrašą, Kaip dirbantis saugumo srityje, galiu tik šnekėti faktais: Passive RFID, NFC čipai su tam tikra įranga gali būti nuskaitomi ne tik kelių centimetrų, bet ir kelių dešimčių metrų tikslumu. Su dar rimtesne karine kryptine įranga, atstumas gali didėti. Dvi bekontaktės šalia jokiu būdu neapsaugo nuo informacijos nuskaitymo. Geriausia apsauga – paslaugos atjungimas ir PIN kodo įvedimas bet kokiai transakcijai“, – rašė jis savo išsakytų minčių patvirtinimui pasiūlydamas tuo įsitikinti perskaitant Chris Paget „Extreme-range RFID tracking“ bei Katherine Albrecht „Spychips“ literatūrą.

Pasisakymas į diskusiją įtraukė ir kitus portalo „Kas vyksta Kaune“ skaitytojus. „O tie skaitytuvai tikrai tokie galingi? Kad, pavyzdžiui, kortelė yra odinėje piniginėje ir dar tašėje tarp daiktų, ir vis tiek nuskaitys stebuklingai per 15 metrų? Tai čia išvis – važiuoji dviračiu ir iš visų praeivių imi pinigus“, – svarstė Vygantas.

Pasak U. Kiguolio, atstumo klausimas tėra tik techninės įrangos klausimas. „Yra specialios piniginės su blokatoriais, bet, kaip ir minėjau auksčiau, geriausia apsauga – nesinaudojimas paslauga“, – patarė jis.

Teiginiai apie specialią įrangą, naudojamą ilgapirščių, įtikino ne visus: „Čia gryni mitai, didesnis šansas, kad tau piniginę pavogs negu kas nors užsiims šitokiomis nesamonėmis“, – kritikos negailėjo Tomas.

„Telefonus lygiai taip pet lengva per atstumą laužyti, o kiek ten visko? Tai gal ir telefone visus syncus, waifajus atjungiam ir ant 2g pastatom? Niekur nėra juoda balta. Jei kažkam baimės svarbiau už patogumą – laisvai gali išjungti. Bet visus kitus vadinti kvailiais tik todėl, kad taupo savo laiką ir naudojasi technologijų teikiamais privalumais nepaisant teorinių saugumo spragų, atsiprašau, bet kvepia plokščia žeme“, – pridūrė Algirdas.

Kaunietis verslininkas į šią kritiką taip pat turėjo atsakymą. Jo teigimu, padirbtus terminalus pasidaryti nesudėtinga, tereikia sukaupti tam tikrų žinių, ką esą ir daro tie, kuriems aktualu sukčiauti minėtuoju būdu.

„Viso mano komentaro tikslas edukuoti žmones, nes didžioji dauguma gyvena akvariume. Nieko nesupranta technologijose. Bankas pasakė, kad saugu ir nuskaito informaciją tik labai mažu atstumu, o besmegenės avelės tuo tiki“, – rašė U. Kiguolis.

Diskusijai įsisiūbavus, portalo „Kas vyksta Kaune“ skaitytoja Aura atviravo, jog aptariamas nemalonus atvejis jai nutiko realybėje kovo mėnesį, tačiau bankas esą nesuteikė jokios pagalbos ir negrąžino prarastų pinigų. Tik tuomet, kai visa tai atsitiko, moteris sako sužinojusi, kad taip iš tiesų vyksta. „Apie tokius atvejus labai atsargiai kalba ir banko darbuotojai, tyliai patardami šios funkcijos atsisakyti“, – kalbėjo ji.

Marijus teigė radęs būdą apsaugoti savo turimas bekontaktes mokėjimo korteles – tai specialus dėklas. Pasak jo, priemonė pakankamai veiksminga ir nebrangi. Vyras ją atsisiuntė iš „Ali express“ interneto parduotuvės. „Bandžiau atsiskaityti neišėmęs iš dėklo. Kad ir kaip arti dėjau, sukinėjau, – nenuskaitė. Kainuoja centus tie dėkliukai“, – pasiteisinusia patirtimi dalijosi jis.

„Stebina, kad kažkam yra sunku PIN kodą sumaigyti. Pats keičiausi mokėjimo korteles, tai pirmas žingsnis buvo išjungimas bekontakčio atsiskaitymo. Ir ne dėl to, kad trisdešimt eurų man yra ta suma, kurią praradęs pastebėčiau. Tiesiog, jeigu bus 1 atvejis iš milijardo, kai kažkoks nedorėlis testuosis savo įrangą ant manęs, noriu bent keletą minučių „paskaudėt jam dantyje“. O šiaip, U. Kiguolis yra teisus visais išvardintais aspektais“, – sakė portalo skaitytojas Mantas.

42 KOMENTARAI
Komentuoti

Komentuoti

*

Naujausios žinios

Jungtinėje Karalystėje gyvenantiems emigrantams - nemokama telefono linija

I. Šimonytė priėmė sprendimą dėl prezidento rinkimų: pagrindinis argumentas - žmonių pasitikėjimas

Sudarytas visų laikų geriausias „Žalgirio“ penketukas, Š. Jasikevičius triumfavo svetur

Skyrybos be konfliktų nepraėjo: Martinavičiai atsidūrė policijos komisariate

Kauniečiai piktinasi: vieta, kur galvas padėjo dešimtys tūkstančių, tapo eiliniu miesto parku

Europos policija mini svarbią dieną: Lietuvos keliuose gausu planų visai savaitei

Padabinta Šimtmečio giraitė: garsiausių ąžuolų palikuonys tvirtai įleido šaknis

Savaitgalio šventės kulminacija – apdovanoti aktyviausi Kauno jaunuoliai

Avarijos ir vėl trikdo eismą Kaune: tarp dalyvių ir policijos automobilis (papildyta)

Pasakė, ko tikėtis: ar popiežiaus vizito metu Kaune neliksime be mobiliojo ryšio?