Atsodinamų medžių sodinukus Kaunui tieks klaipėdiečiai

Asociatyvi / R. Tenio nuotr.
NAUJAUSIOS ŽINIOS

Kaune tęsiasi diskusijos dėl kertamų senų medžių. Mėnesio pabaigoje planuojama, kad bus pasirašyta sutartis su įmone, kuri Kaunui tieks naujų medelių sodinukus. Tada paaiškės ir jų kainos. Rinkoje planuojamų sodinti medelių kainos svyruoja nuo 60 iki 500 eurų.

Kauno miesto savivaldybė viešojoje erdvėje platinamuose pranešimuose jau ne kartą rašė, kad pradėjus keisti miesto gatvių grindinį, senieji, dar sovietiniais laikais sodinti medžiai tapo kliuviniu miesto tvarkymui. Mat dauguma medžių, ypač kaštonai, yra paveikti įvairių kenkėjų ir ligų, dalis gali kelti grėsmę miestiečių turtui, jei nulūžtų per stiprias audras, senų medžių šaknys taip pat niokoja gatvės grindinį, o sumanius jį pakeisti nauju, apsunkina rangovų darbą.

Medžių kirtimui – ne pabaiga

Dėl šios priežasties Kaune buvo priimti sprendimai masiškai iškirsti visus senus medžius Miško gatvėje Centre ir Zanavykų gatvėje Žaliakalnyje, o A. Smetonos alėjoje Panemunėje medkirčiai pasidarbavo tik masiškai nurėždami arčiau Nemuno buvusią kaštonų eilę. Dėl medžių kirtimo nepatenkinti kauniečiai kitą savaitę organizuoja tylų protestą, o viešojoje erdvėje pasirodę specialistų komentarai, kad senus medžius reikia keisti ir tai yra normali užsienio valstybių praktika, byloja, kad masiniams kirtimams Kaune – tikrai ne pabaiga. Priminsime, kad prieš tai senųjų medžių neteko itin judri Birštono gatvė, kiek vėliau nuo jų išsivadavo ir Vytauto prospektas.

Savivaldybės pranešimuose teigiama, kad iki metų pabaigos Kaune bus pasodinta 1500 naujų (750 jau pasodinta), miesto sąlygomis pritaikytų augti medelių. Dauguma atsodinamų medžių – mažaūgės liepaitės.

Šio mėnesio pradžioje paaiškėjo ir viešojo pirkimų konkurso laimėtojas, kuris tieks Kaunui medelius – tai UAB „Klaipėdos želdiniai“. Šios įmonės direktorius Gediminas Valašinas portalui „Kas vyksta Kaune“ patvirtino, kad jo vadovaujama bendrovė laimėjo konkursą, tačiau pakomentuoti, kokius medelius sodins ir kiek jie kainuos Kaunui, negalėjo, nes sutartis dar nepasirašyta, todėl nėra numatytų ir tikslių užsakymų. „Konkurso sąlygose nurodyti aukšti reikalavimai sodinukams, kad būtų tiesūs kamienai, viengubas medelio vainikas – tai svarbu, jei norime, kad medis atrodytų estetiškai“, – sakė G. Valašinas.

Sodinukai išauginti Klaipėdoje

Pasak „Klaipėdos želdiniai“ vadovo, planuojama, kad Kaunui bus tiekiami netoli Klaipėdos esančiame medelyne užauginti medeliai, galbūt dalis bus pirkta iš kitų tiekėjų. Įmonė laimėjo konkursą medelių tiekimui, tad jų užduotis – tik pristatyti medžius iki Kauno, jų sodinimu rūpinsis kiti. Įmonė laimėjo viešąjį konkursą trejiems metams, numatomų darbų vertė – beveik 415 tūkst. eurų.

„Kol kas atsakyti, kokia bus sodinukų kaina, tikrai per anksti. Sodinukas gali kainuoti ir 60, ir 100, o gali ir 500 eurų. Viskas priklausys nuo to, kokius medelius miesto savivaldybė pageidaus sodinti“, – sakė G. Valašinas.

Kaunui įmonė „Klaipėdos želdiniai“ jau yra tiekusi medelius, tačiau kuriose konkrečiai gatvėse jie buvo sodinti, direktorius negalėjo įvardinti. „Būna, kad šaligatvius tvarkantys rangovai patys turi sodinukų, kuriuos sodina vietoje nukirstų medžių, todėl tikrai ne visi naujai pasodinti medeliai yra mūsų“, – sakė vyras. Paklaustas dėl sodinamų medelių kokybės, G. Valašinas tikino, kad gali imtis atsakomybės tik už savo sodinukus, dar geriau būtų, kad juos patys ir sodintų.

Portalo skaitytojai pastebi, kad kartais atsodinami medeliai nėra labai geros kokybės, kreivoki ar dviejų vainikų – apie tokius atvejus reiktų informuoti savivaldybę arba viešinti spaudoje.

Pasiūla ne itin didelė

Pasidomėjus plačiau miestui pritaikytų žemaūgių medelių paklausa, paaiškėjo, kad rasti Kauno miesto gatvėms apželdinti tinkamų medelių – ne tokia ir lengva užduotis. Tokius medžius parduoda tikrai ne visi medelynai.

Kauno miškų urėdijos Raudondvario medelyno atstovė, pardavėja Jūratė Karkauskienė pasakojo, kad tradiciškai miesto gatvėse matomų medžių – liepų, kaštonų, ąžuolų – jų medelyne nėra galimybės įsigyti. „Žemaūgis medis įprastai auga iki 1,7 metro. Galime pasiūlyti ąžuolą raudonais lapais, bet ne žemaūgį“, – sakė moteris. Medelyno atstovė paaiškino, kad žemaūgiai medžiai yra specialiai paskiepyti, kad ūgis nebūtų kaip įprasto laukinio medžio.

Kalbant apie medžių kainą, Raudondvario urėdijos darbuotoja sakė, kad kainoraštis priklauso nuo sezono. Ne kardinaliai, tačiau kaina gali keistis priklausomai nuo to, ar tas pats medis perkamas rudens, ar pavasario sezoną. „Galima vienetą įsigyti ir už dešimt, ir už septyniasdešimt ar net šimtą eurų. Medžio kaina priklauso ir nuo sezono, ir nuo pasirenkamo sodinuko ūgio bei dydžio, medžio rūšies bei veislės“, – sakė J. Karkauskienė

Raudondvario medelyno pavasario sezono kainoraštyje kelių veislių liepos buvo įkainuotos nuo 1 iki 70 eur, paprastojo ąžuolo kaina svyravo nuo 3 iki 115 eurų, o paprastojo kaštono – nuo 6 iki 23 eurų už sodinuko vienetą.

49 KOMENTARAI
Komentuoti

Komentuoti

*

Naujausios žinios

Kauno rajonas žaliuoja: šalia Sergeičikų pasodintas Rotary parkas

Nemaloni staigmena abiturientams: gerokai šoktelėjo populiariausių studijų kainos

Vandens formulės pilotas E. Riabko Pasaulio čempionate išlieka tarp lyderių

„Ryanair“ vadovybė pratrūko: reikalauja oro uostus keisti alkoholio pardavimo tvarką

Į Kauno gyvenimą įsilieja Nyderlandų IT milžinė: siūlo šimtus darbo vietų

Policija ir artimieji nežinioje: kaunietis išėjo ir negrįžo

Miestiečių dėmesį patraukė netikėtas reginys

Baisiausia Kauno gatvė netrukus taps svarbia miesto transporto jungtimi

Po nelaimės funikulieriuje Kauno merui pristatė veiksmus: planuoja diegti alkobloką

Milijoninį stadiono atnaujinimo konkursą Kaune pralaimėjusi sostinės įmonė pasiduoti neketina