Stasys Eidrigevicius_Geltonas M.K.Č_2024
Stasio Eidrigevičiaus paveikslas „Geltonas M. K. Č.“, 2024 m. / Organizatorių nuotr.

Kviečia į susitikimą su menininku S. Eidrigevičiumi

Renginiai2026-03-18 11:00pagalPranešimas spaudai
Kovo 27 d., penktadienį, 17 val. Nacionaliniame M. K. Čiurlionio dailės muziejuje (V. Putvinskio g. 55) vyks parodos „Stasys Eidrigevičius. Hommage à Čiurlionis“ atidarymas ir menininko performansas.
Unikali M. K. Čiurlionio kūryba yra tapusi pavyzdžiu ir įkvėpimo šaltiniu kitiems menininkams, tačiau Stasio Eidrigevičiaus ir M. K. Čiurlionio kūrybinis santykis kitoks. Stasys M. K Čiurlionį mato kaip savo bendramintį, jam reiškia pagarbą ir padėką už tai, kad taip pasaulį regi ne vienas.
M. K. Čiurlionio kūrybos pagrindas – gamta, pasakų pasaulis, o S. Eidrigevičius per figūras ir daiktus linkęs vaizduoti pasaulį groteskiškai, atskleisdamas jo absurdiškumą ir paradoksalumą. Visgi Eidrigevičiaus ir Čiurlionio darbai yra artimi vizualine prasme. Abiejų kūriniai atliekami panašia technika: pastelė, tempera, akvarelė, pieštukas. Juos sieja vaizdų minimalizmas ir transcendentinis reikšmių neapibrėžtumas. Pavaizduota figūra, daiktas, gyvūnas, paukštis tampa ženklu, sakančiu daugiau, nei matoma akimis. Galbūt dėl šios priežasties tiek M. K. Čiurlionį, tiek S. Eidrigevičių ypač vertina ir supranta japonai. Drąsa kurti vadovaujantis savitu pasaulio matymu atvėrė Stasiui duris į meno pasaulį plačiąja prasme. Stasio vardas žinomas nuo Vakarų iki Rytų – nuo JAV iki Japonijos. O Stasys, su Čiurlioniu turėdamas panašų pasaulio suvokimą, bendrauja su juo kaip su lygiu.
S. Eidrigevičiaus ryšys su M. K. Čiurlioniu tolydžio stiprėjo, kol pagaliau jis nusprendė šį ryšį perteikti vaizdu. Pirmą kartą dailininkas eksponavo keletą didžiajam menininkui dedikuotų kūrinių parodoje „Hommage à Čiurlionis“ M. K. Čiurlionio memorialiniame muziejuje Druskininkuose 2018 metais. Vėliau ši paroda buvo perkelta į Nacionalinį M. K. Čiurlionio dailės muziejų Kaune.
Stasys Eidrigevicius_Muzika nr. 18_2008
Stasio Eidrigevičiaus paveikslas „Muzika Nr. 18“, 2008 m. / Organizatorių nuotr.
Šį kartą paroda iš S. Eidrigevičiaus muziejaus – Stasys Museum, kur vyko 2025 09 27 – 2026 02 28, keliasi į M. K. Čiurlionio dailės muziejų. Įdomiausia, kad tai nėra Čiurlionio kūrinių atkartojimas, paveikslų temos skiriasi, žiūrint į juos nusmelkia nuojauta, kad menininkai panašiai suvokia pasaulį.
Eidrigevičius, kaip ir Čiurlionis, mėgsta raides. Ne tik pabrėžia jų kaligrafiškumą, bet ir komponuoja jas į piešinį. Portretiškoji Stasio „S“ dažnai tampa kompoziciją vienijančiu elementu, o raidė „Č“ jungia dviejų Lietuvos autorių pavardes. Naujausi S. Eidrigevičiaus kūriniai – kaukės su M. K. Čiurlionio kūrinių iliustracijomis.
Parodą papildo ir eskizų bloknotai. Tose knygutėse pieštuku daugiausia užfiksuoti kelionių įspūdžiai. Jose Stasys nesivaržo piešti ant Čiurlionio veido, tarsi susitapatindamas, žaisdamas, diskutuodamas. Ir gyvenimo, ir meno kelionėje Stasys kalbasi su Čiurlioniu. Parodoje „Hommage à Čiurlionis“ ryškiausiai atsiskleidžia dviejų genijų pokalbis. Parodos kuratorė: Kristina Liepinaitė.
Kovo 28 d., šeštadienį, 14 val. kviečiama susitikti su menininku Stasiu Eidrigevičiumi jo parodoje.
Parodos atidarymo renginys nemokamas, kitomis dienomis su muziejaus lankytojo bilietu. Maloniai kviečiama atvykti. Renginys viešas, gali būti filmuojama ir fotografuojama.
Paroda veiks: 2026 03 27–2026 05 24.

Populiariausi straipsniai

Loading