Paskirtasis premjeras
Mindaugas Sinkevičius penktadienį prezidentui Gitanui Nausėdai pateikė patvirtinti savąjį Ministrų kabinetą.
„Penktadienį sudariau Vyriausybę ir pateikiau Respublikos Prezidentui ją patvirtinti. (...) Tikiu, kad subūriau būtent tokią komandą. Komandą, kuri pasiryžusi veikti ryžtingai, energingai ir kryptingai“, – feisbuke paskelbė M. Sinkevičius.
Jame lieka dirbti dalis ministrų, dirbusių ir Ingos Ruginienės Vyriausybėje, tarp jų ir užsienio reikalų ministras Kęstutis Budrys.
Tuo metu finansų ministru teikiamas Taurimas Valys, vidaus reikalų – Martynas Katelynas, buvusi premjerė I. Ruginienė grįžta dirbti socialinės apsaugos ir darbo ministre, aplinkos ministre teikiama Ieva Andriulaitytė.
Prezidentui teikiami ir demokratų siūlyti kandidatai: sveikatos apsaugos ministru – Linas Kukuraitis, žemės ūkio – Kęstutis Mažeika, energetikos – Lukas Savickas.
Socialdemokratų kultūros ministrę Vaidą Aleknavičienę naujame kabinete keičia Lukas Alsys, susisiekimo ministru ir toliau dirbs Juras Taminskas, švietimo, mokslo ir sporto – Raminta Popovienė, teisingumo – Rita Tamašunienė.
Savo kėdes kabinete išsaugojo ir ekonomikos ir inovacijų ministras Edvinas Grikšas bei krašto apsaugos ministras Robertas Kaunas.
Kompetencija ir skaidrumas
„Iš kiekvieno ministro tikiuosi drąsos, iniciatyvos ir gebėjimo keisti tai, kas neveikia. Lietuvai reikia ne biurokratinės inercijos, o naujo tempo. Iš visos Vyriausybės tikiuosi solidarumo, atsakomybės ir gebėjimo kalbėtis su žmonėmis. Mūsų Vyriausybė ypatingą dėmesį skirs valstybės gynybos stiprinimui, nes gyvename karo Europoje sąlygomis, todėl Lietuva turi būti stipri, pasirengusi, girdima ir patikima“, – rašė paskirtasis premjeras.
Jis teigė formuodamas Vyriausybę rėmęsis dviem pagrindiniais principais – kompetencijos ir skaidrumo, taip pat įvertino politinės daugumos susitarimus, koalicijos partnerių atsakomybės sritis ir tai, kokių žmonių šiuo metu labiausiai reikia valstybei.
„Pateiktų kabineto narių kompetencijomis neabejoju. Pažįstu šiuos žmones, žinau jų praktinius gebėjimus, jų kvalifikaciją, patirtis ir manau, kad jie tikrai neturės prabangos mokytis, ruoštis. Aš manau, kad jie nuo pirmos dienos galės startuoti pilna jėga“, – žurnalistams penktadienį sakė M. Sinkevičius.
Politikas pabrėžė, kad tai – naujas
Ministrų kabinetas, o ne performuota senoji Vyriausybė.
„Noriu pabrėžti, kad tai nėra performuojama senoji Vyriausybė, kaip kartais bandoma galbūt teigti, todėl nėra atleistų ar neperskirtų ministrų. Tai yra XXI nauja Vyriausybė, kuri, tikiuosi, netrukus turės galimybę pradėti veikti ir, žinoma, privalės įgyvendinti parengtą Vyriausybės programą“, – tikino socdemų lyderis.
Laukia tolesnių sprendimų
M. Sinkevičius pabrėžė, kad Vyriausybė supranta, jog reikia saugoti finansinį stabilumą, tačiau kartu ji negali leisti, kad regionai, šeimos, mokyklos, keliai, sveikatos paslaugos ar socialinė apsauga „būtų palikti vien pažadams“.
„Dar laukia Respublikos prezidento sprendimas ir Vyriausybės programos pristatymas Seimui, tačiau mano politinis įsipareigojimas jau šiandien yra aiškus – dirbsime tam, kad valstybė būtų saugesnė, sprendimai – greitesni“, – teigė jis.
Šalies vadovo patarėjas Frederikas Jansonas BNS nurodė, jog G. Nausėda dėl naujosios sudėties patvirtinimo žada apsispręsti per kelias dienas.
Jei prezidentas palaimins naująjį XXI Ministrų kabinetą, jame dirbs mažiau moterų ministrių negu I. Ruginienės vadovautoje Vyriausybėje.
M. Sinkevičiaus teigimu, ši situacija buvo aptarta ir antradienį vykusio Lietuvos socialdemokratų partijos prezidiumo metu.
„Turėjom diskusijų ir, manau, kad daliai tas nepatiks, keli kolegos ir prezidiumo posėdyje išsakė, kad siekti lyčių lygybės yra labai gerai, bet šalia to siekio turi būti kompetencijos siekis“, – tikino jis.
„Tai nereiškia nieko ir nereikia jokių interpretacijų, nes po to šito teiginio pasideda manęs vedimas už rankos ten, kur aš nenoriu būti, nes aš daugiau nieko apie tai nepasakysiu, kad kažkas yra kompetentingesnis ar ne“, – pabrėžė politikas.
Jis taip pat sakė, jog praėjusioje Vyriausybėje besidarbavę politikai turės galimybę veikti toliau, jei juos tenkins pasiūlyti formatai.
M. Sinkevičius tikino norintis savo komandoje matyti šiuo metu laikinai vidaus reikalų ministro pareigas einantį Vladislavą Kondratovičių, finansų ministrą Kristupą Vaitiekūną, anksčiau jis yra užsiminęs apie galimą pasiūlymą sveikatos apsaugos ministrės pareigas paliekančiai Marijai Jakubauskienei dirbti savo komandoje.