Buvęs Kauno rajono muziejaus vadovas
Zigmas Kalesinskas teigia, kad savivaldybės atstovė jam buvo nurodžiusi atmesti vienos iš kultūrininkų protesto organizatorių Gintarės Masteikaitės paraišką dėl tarptautinio scenos menų festivalio „ConTempo“ kofinansavimo.
Kilus triukšmui dėl festivalio paraiškos nepriėmimo ir Kauno rajono merui socialdemokratui Valerijui Makūnui dėl to atsakingu nurodžius Z. Kalesinską, muziejaus vadovas, likus keturiems mėnesiams iki pensijos, nutarė pasitraukti iš pareigų.
Jis pirmadienį LRT radijo kanalui „Klasika“ teigė buvęs priverstas palikti pareigas ir esąs įsitikinęs, kad tai buvo politinis susidorojimas, nes jo vadovaujama kultūros įstaiga aktyviai rėmė kultūros protestą dėl valdžios požiūrio į kultūrą ir prieš „Nemuno aušros“ dalyvavimą Kultūros ministerijoje.
„Tai yra absoliutus, 120 procentų galiu pasakyti – politinis susidorojimas kaip auklėjamoji priemonė kitiems parodyti, kad nekelkite nosies, nes bus lygiai tas pats“, – teigė Z. Kalesinskas.
Pasak jo, per kovo pradžioje vykusį pokalbį meras V. Makūnas pasiūlė jam išeiti iš darbo.
„Sakau, tada kaip man elgtis? Išeiti iš darbo dabar? Po keturių mėnesių, kuomet aš išeinu į pensiją metų pabaigoje? Ar kadencijos pabaigoje po dviejų metų? Meras pasakė: dabar. Ir, žinoma, man beliko rašyti prašymą“, – sakė buvęs direktorius.
Prieš tai Z. Kalesinskas tvirtino sulaukęs savivaldybės atstovės nurodymų atmesti G. Masteikaitės organizuojamo festivalio „ConTempo“ prašymą dėl jo kofinansavimo.
Festivalis „ConTempo“ / org. nuotr.
„Pokalbis apie „ConTempo“ jau buvo po Kultūros asamblėjos. Ir
Gintarė Masteikaitė, kaip viena iš žmonių, kurie buvo pačioje viršūnėje organizatorių kartu su (Karoliu – BNS) Kaupiniu, nepasitenkinimas jau sklido ir, žinoma, buvo įspėjimai apie tai, kad jeigu bus kreipiamasi į Kauno rajono muziejų dėl paraiškos teikimo, privalu atmesti šitą variantą“, – teigė Z. Kalesinskas.
Jo teigimu, tokio nurodymo jis sulaukė iš Kauno rajono savivaldybės Kultūros, švietimo ir sporto skyriaus vedėjos pavaduotojos Živilės Jurgaitienės.
Pastaroji LRT laidoje neigė, kad tokį nurodymą davusi. Savivaldybės atstovė tvirtino tuometiniam Kauno rajono muziejaus vadovui skambinusi tik pasitikslinti, kokių paraiškų dėl finansavimo jo vadovaujama įstaiga yra gavusi.
„Klausiau tuometinio direktoriaus, ar kreipėsi Gintarė Masteikaitė į jį dėl partnerystės projektinėje veikloje dėl „ConTempo“ festivalio, jeigu kreiptųsi, informuokite mane, kad žinočiau projektinių paraiškų kiekį“, – dėstė Ž. Jurgaitienė ir tvirtino neminėjusi, kad ši paraiška nepriimtina.
Pasak Z. Kalesinsko, Lietuvos šokio informacijos centro vadovė G. Masteikaitė iš pradžių rašė tiesiai Kauno rajono savivaldybei, tačiau nesulaukusi atsakymo kreipėsi ir į muziejų.
Anot buvusio direktoriaus, socialiniuose tinkluose G. Masteikaitei pranešus apie festivalio pasitraukimą iš Kauno rajono, V. Makūnas susitiko su ja ir sutarė dėl tolesnio bendradarbiavimo.
Sausį Lietuvos šokio informacijos centro vadovė socialiniame tinkle „Facebook“ pranešė, kad nuo 2026 metų nebevykdys festivalio „ConTempo“ meninės programos Kauno rajono savivaldybės teritorijoje, nes
Kauno rajono muziejus, kaip festivalio partneris, patyrė neigiamų pasekmių.
„Atsižvelgdami į tai, 2025 metų rudenį siūlėme Kauno rajono savivaldybei svarstyti galimybę keisti finansavimo tvarką ir sudaryti sąlygas strategiškai svarbiems, jau keletą metų vykstantiems didelės apimties kultūros renginiams paraiškas teikti tiesiogiai. Susipažinę su 2026 metų sausio 30 dieną paskelbtomis programos konkurso sąlygomis, matome, kad ši galimybė ir toliau nėra numatyta. Įvertinę savo ir visos komandos motyvaciją, biudžetą, žmogiškuosius resursus ir Kauno rajono savivaldybės prioritetus bei realų suinteresuotumą aukšto meninio lygio tarptautiniais scenos menų renginiais rajono teritorijoje, priėmėme sprendimą nebeorganizuoti festivalio „ConTempo“ renginių Kauno rajone“, – rašė G. Masteikaitė.
Gintarė Masteikaitė / Ž. Gedvilos / ELTA nuotr.
Vasarį per tarybos posėdį dėl susidariusios situacijos aiškindamasis V. Makūnas teigė, kad nuo 2023 metų „ConTempo“ su Kauno rajono muziejumi kaip partneriu teikdavo paraišką ir gaudavo finansavimą pagal tam tikrą programą. Anot mero, šiemet muziejus niekam nepranešęs nepateikė paraiškos, dėl to ir lėšų neskirta.
„Gintarė buvo atvažiavusi pas mane ir suprato, kad čia išėjo audra stiklinėje, kuri visiškai be jokio pagrindo. Aš tai labiausiai atkreipčiau dėmesį į muziejaus atsakomybę. Jeigu per muziejų teikė ir anksčiau gavo finansavimą, tose erdvėse veikla galėjo būti tęsiama. Kodėl neinformuoti muziejaus vadovui savivaldybės administracijos ar Kultūros, švietimo ir sporto skyriaus? Susitikimą galiausiai paorganizuoti, jeigu mato kitaip. Dabar buvo nueita kitu keliu“, – per tarybos posėdį kalbėjo meras.
Jis tvirtino su G. Masteikaite sutaręs, kad festivalis pateiks oficialią paraišką ir sulauks lėšų.
„Sutarėme, kad toks festivalis galimas, kad jie teiks paraišką. (...) įvyko nesusikalbėjimas tarp muziejaus ir „ConTempo“, – teigė V. Makūnas.
Tarptautinis scenos menų festivalis „ConTempo“ – didžiausias tokio pobūdžio renginys Lietuvoje, nuo 2019 metų rengiamas Kaune ir Kauno rajone.
Kauno rajono muziejus jungia kelias kultūrines ir istorines vietas: Raudondvario pilį, Juozo Naujalio memorialinį muziejų, Antano ir Jono Juškų etninės kultūros muziejų Vilkijoje, Babtų kraštotyros muziejų, Tado Ivanausko Obelynės sodybą bei Tradicinių amatų centrą.