Vyriausybė šią savaitę nepritarė Seimo nario Mindaugo Skritulsko teiktam teisės aktų pakeitimui, kuriuo siūloma prailginti skundų padavimo terminą dėl teritorijų planavimo ir statybų procesų kontrolės sprendimų nuo 6 mėnesių iki 1 metų.
Ministrų kabinetas remdamasis Priežiūros įstatymu argumentuoja, kad teisės aktuose jau yra sudaryta galimybė suderinti visų suinteresuotų asmenų interesus ir apginti privataus asmens teises ir interesus.
Taip pat nurodoma, kad 6 mėnesių sprendimų apskundimo terminas netaikomas nagrinėjant skundus dėl galimo viešojo intereso pažeidimo arba kai dėl sprendimo teisėtumo teisėsaugos institucijos atlieka tyrimą. Tokiu atveju numatomas 10 metų apskundimo terminas.
Vyriausybei pažymą parengusi Aplinkos ministerija nurodo, kad sprendžiant buvo atsižvelgta ir į Ekonominio bendradarbiavimo ir plėtros organizacijos (EBPO) rekomendacijas.
„Ekonominio bendradarbiavimo ir plėtros organizacijos ekspertai rekomendacijose nurodė, kad valstybinė priežiūra turi būti vykdoma atsižvelgiant į prižiūrimų objektų rizikingumą, teikiant prioritetą labiau rizikingiems objektams“, – rašoma pažymoje.
Įstatymo projekte nurodoma, kad šiuo metu galiojantys 6 mėnesių skundo padavimo terminai yra neproporcingai trumpi. Pasak projekto rengėjo, šiuo metu Palangoje ir Lietuvos didmiesčiuose teritorijų planavimo, statybos, žemėtvarkos procesai vyksta labai sparčiai.
„Šiuo metu terminas tik 6 mėnesiai, siūloma nustatyti 12 mėn laikotarpį. Į mane kreipėsi ne viena savivaldybė su tokiu prašymu, kad tai yra per trumpas terminas, kuris galioja dabar, nes kartais paaiškėja faktai vėliau apie nelegalius statymus, tarkime, po 7 mėnesių, ir kada kreipiamasi į statybų priežiūrą vykdančią instituciją, ji motyvuoja tuo, kad negali net pradėti nagrinėti faktų apie nelegalią statybą, kadangi yra pasibaigęs 6 mėnesių terminas“, – rugsėjį Seimo plenarinių posėdžių salėje teigė M. Skritulskas.
Aiškinamajame rašte teigiama, jog vien 2023 m. Palangos miesto savivaldybės administracijoje buvo patvirtinta 19 detaliųjų planų, 8 žemės sklypų formavimo ir pertvarkymo projektai, teritorijų planavimo dokumentų registre įregistruoti ir pakoreguoti 72 teritorijų planavimo dokumentai.
Atsižvelgiant į tai, siūloma keisti skundų padavimo terminus dėl patvirtinto teritorijų planavimo dokumento teisėtumo, dėl nevykdant teritorijų planavimo proceso priimtų sprendimų ir dėl statybų procese priimtų sprendimų iki 1 metų laikotarpio, kuris buvo nurodytas originalioje įstatymo projekto redakcijoje, galiojusioje nuo 2014 metų.