Ketvirtadienį prisiekė į pirmąjį posėdį susirinkę 2024–2028 metų kadencijos Seimo nariai.
Ši ceremonija baigėsi opozicijos atstovų protesto akcija. Priesaiką duodant partijos „Nemuno aušra“ lyderiui Remigijui Žemaitaičiui, iš salės išėjo liberalai ir konservatoriai.
Konstitucinis Teismas yra pripažinęs, kad R. Žemaitaitis dėl antisemitinių pareiškimų buvusioje kadencijoje pažeidė Konstituciją ir sulaužė priesaiką. Kadangi politikas savo noru atsisakė buvusios kadencijos Seimo nario mandato, apkaltos procesas dėl jo nebuvo baigtas. Be to, teisme nagrinėjama jo baudžiamoji byla dėl neapykantos kurstymo.
„Dabar prisiekė žmogus, kuris visai neseniai, prieš kelis mėnesius sulaužė Konstituciją ir jis dabar padėjęs ranką sakys, kad planuoja laikytis Konstitucijos, ginti demokratiją – tai atrodo nerimtai, žeidžia ir Konstituciją, ir visus šalies piliečius“, – žurnalistams sakė vienas iš posėdžio išėjusių konservatorių Matas Maldeikis.
„Žmogus, kuris yra pabėgęs iš nusikaltimo vietos, dabar į ją grįžta ir vaidina, kad nieko neatsitiko yra neteisinga ir tų net už jį balsavusių žmonių atžvilgiu“, – pridūrė jis.
Pasak M. Maldeikio, R. Žemaitaitis naudojosi landa įstatyme ir „pabėgo iš parlamento“.
„Jeigu jis būtų praėjęs visas procedūras ir jis būtų išrinktas, tada jokių klausimų, žmogus gali eiti į rinkimus, laimėti, tai yra demokratinis procesas. Bet tai, kas dabar yra, tai tiesiog suradimas landos įstatymuose“, – kalbėjo konservatorius.
Anot jo, su liberalais dėl protesto akcijos buvo kalbėta, tačiau frakcijos nebuvo priėmusios bendro sprendimo.
Pats R. Žemaitaitis žurnalistams sakė, kad nesureikšmina protesto.
Feisbuke jis rašė, kad ji apėmė „superinis jausmas“, kai jam duodant priesaiką iš salės išėjo konservatoriai ir liberalai.
„Gabrielius pabėgo iš Seimo, kaip ir jo partinukai“, – rašė R. Žemaitaitis.
Daugiau šia tema
Ketvirtadienį priesaiką davė 137 keturioliktojo Seimo nariai. Keturi išrinkti politikai – Lietuvos socialdemokratų partijos pirmininkė Vilija Blinkevičiūtė, Tėvynės sąjungos-Lietuvos krikščionių demokratų vadovas Gabrielius Landsbergis, „valstietis“ Aurelijus Veryga ir demokratas Virginijus Sinkevičius – anksčiau informavo Vyriausiąją rinkimų komisiją (VRK), kad Seime nedirbs. V. Blinkevičiūtė, A. Veryga ir V. Sinkevičius pasirinko darbą Europos Parlamente, G. Landsbergis nutarė padaryti pertrauką aktyvioje politikoje.
Jų vietą Seime užims kiti atitinkamų partijų kandidatų sąrašuose įrašyti politikai. Jų mandatus VRK planuoja tvirtinti penktadienį.
Naujos kadencijos parlamente dirbs 62 tryliktojo parlamento narių, 60 naujokų, kurie pirmą kartą išrinkti į Seimą, ir 19 politikų, į Seimą grįžtančių po pertraukos.
Iš 141 Seimo nario 39 mandatus iškovojo moterys.
Pirmam posėdžiui pirmininkaujanti vyriausia pagal amžių Seimo narė, 73-erių socialdemokratė Birutė Vėsaitė teigė, kad visuomenė iš šio Seimo tikisi esminių pokyčių.
„Pagyvenę žmonės – oresnių pensijų ir mažesnių eilių pas gydytojus, dirbantieji, ypač viešajame sektoriuje – didesnių atlyginimų, moksleiviai ir mokytojai – daugiau aiškumo švietimo sistemoje, o visa visuomenė – taikios Lietuvos padangės“, – tvirtino ji.
„Linkiu diskusijų, bet ne rietenų, pagarbesnio tarpusavio bendravimo. Rinkėjai suteikė mums didelį pasitikėjimo kreditą, neišvaistykime jo, dirbkime taip, kad visi Lietuvoje jaustųsi geriau ir būkime budrūs, saugodami Lietuvos nepriklausomybę“, – sakė B. Vėsaitė.