Kauno rajone veikianti valstybės valdoma mažo kalibro amunicijos gamintoja Giraitės ginkluotės gamykla yra svarstoma kaip galima gamyklą Lietuvoje besirengiančios statyti Vokietijos gynybos pramonės milžinės „Rheinmetall“ partnerė, sako finansų ministrė Gintarė Skaistė.
„Matyt, yra diskusijose ir Giraitės ginkluotės gamykla (kaip potencialus „Rheinmetall“ partneris – BNS), tačiau konkretūs susitarimai su „Rheinmetall“ dar nėra pasiekti. Diskusijos dar vyksta ieškant geriausio sprendimo, kuris pirmiausia tiktų Krašto apsaugos ministerijai. Ir, matyt, tuomet jau techniniai klausimai eina iš paskos“, – BNS trečiadienį sakė G. Skaistė.
Finansų ministerija yra vienintelė Giraitės ginkluotės gamyklos akcininkė.
„Kalbamės apie įvairias opcijas. Ir Giraitės ginkluotės gamykla yra tarp tų partnerių, kurie galėtų vėliau bendradarbiauti ir tęsti bendradarbiavimą su „Rheinmetall“, – teigė ministrė.
Anot G. Skaistės, diskusijos su „Rheinmetall“ pirmiausia vyksta dėl techninių sprendinių, kad Radviliškio rajone planuojama statyti amunicijos gamykla „neštų didžiausią naudą“ Lietuvos krašto apsaugos poreikiams, o jau po to būtų svarstomas gamyklos valdymo modelis.
„Kad būtų užsakymai, kurie ateina iš Krašto apsaugos ministerijos, įvykdomi taip, kaip Lietuvai reikia. (…) Kai tas susitarimas bus pasiektas konkretūs finansiniai įsipareigojimai jau yra antrinis klausimas“, – sakė ministrė.
„Giraitės ginkluotės ganykla, matyt, turėtų tam tikrą vaidmenį, kuris galėtų keistis metų eigoje“, – kalbėjo ji.
Ekonomikos ir inovacijų ministrė Aušrinė Armonaitė bei krašto apsaugos ministras Laurynas Kasčiūnas antradienį teigė, kad galutinai derybas su „Rheinmetall“ siekiama užbaigti dar šioje Vyriausybės kadencijoje.
L. Kasčiūno teigimu, viena derybose su „Rheinmetall“ anksčiau kilusių problemų – gamykloje planuojamos gaminti produkcijos standartizacija ir integracija.
Vokietijos koncerno tarptautinių strateginių programų plėtros direktorius Maximilianas Frochas (Maksimilijanas Frochas) dar balandį viešėdamas Lietuvoje teigė, kad įmonė ieškos partnerių Lietuvoje ir tuomet žiūrės, koks galėtų būti jų indėlis į projektą.
A. Armonaitė anksčiau yra sakiusi, kad Lietuvoje yra pajėgių įmonių, kurios galėtų tapti „Rheinmetall“ partneriais, o tai galėtų būti „ir privatūs, ir kiti veikėjai“.
Vokietijos karinės pramonės milžinė „Rheinmetall“ į 155 mm artilerijos amunicijos gamyklą Lietuvoje ketina investuoti daugiau nei 180 mln. eurų, joje turėtų būti sukurta bent 150 naujų darbo vietų.