S. Malinauskas pažėrė įtarimus A. Tapinui dėl mokesčių slėpimo – Kas vyksta Kaune

S. Malinauskas pažėrė įtarimus A. Tapinui dėl mokesčių slėpimo

delfi.lt / Raminta Rakauskė 2024/08/20 18:12
A. Tapinas ir S. Malinauskas / Delfi nuotr.
A. Tapinas ir S. Malinauskas / Delfi nuotr.

Viešojoje erdvėje paskleista informacija, kurioje iškeltas klausimas apie prieš 14 metų vykusius atsiskaitymus susijusius su visuomenininku Andriumi Tapinu. Apie tai vienoje pokalbių laidoje kalbėjo Tomas Marcinkevičius, anksčiau dirbęs su A. Tapinu.

Įrašu pasidalijęs Skirmantas Malinauskas tikina, kad tai pridėtinės vertės mokesčio (PVM) schema, kai nuo visuomenės slepiami mokesčiai. Pats A. Tapinas pateikia pajamų deklaracijas bei kitus susijusius faktus ir tikina, kad tokie teiginiai prasilenkia su logika.

Kilo įtarimų

Skirmanto Malinausko tinklalaidėje įdėta ištrauka iš prieš daugiau nei metus vykusios internetinės laidos, kurioje visuomenininkas Tomas Marcinkevičius pasakoja apie tam tikrą situaciją, susijusia su laida „Pinigų karta“, kurioje jis anksčiau dirbęs.

„Praeina mano pirmas mėnuo, einu palei Seimą <…> įsikišu kortelę, turėčiau gauti algą – 5 tūkstančiai litų. Galvoju, neblogai, kažkaip mane įvertino, turėsiu pinigų.

Praeina pusvalandis, skambina „Pinigų kartos“ buhalteris, sako, žiūrėk, kur pervedėme – 1,5 tūkst. tau, likę – Andriui (Tapinui-red.).

Pervedu pinigus Tapinui, nueinu į darbą, sakau buhalteriui, kad pasišnekėkime, kas čia buvo. Jis sako: matai, Andrius negali gauti daugiau kaip 100 tūkst. Eur per metus, nes reikės mokėti PVM“, – pasakojo T. Marcinkevičius.

Skirmantas Malinauskas, savo tinklalaidėje įdėjęs šį epizodą teigė, kad tai schema, kaip nuo visuomenės buvo slepiami mokesčiai.

„Schema primena ir liūdnai pagarsėjusius politikus. Pavyzdžiui, Viktoras Uspaskichas Europos prokuratūros yra tiriamas dėl panašios schemos, kai būdamas europarlamentaru, jis fiktyviai įdarbina asmenis, kuriems neva moka, o vėliau jie tą algą turi jam grąžinti.

Lygiai ta pati situacija buvo Lietuvos Seime, kalbant apie Audrių Naką. <…> Jis būdamas Seime samdė padėjėjus, jiems mokėjo iš valstybės biudžeto ir paskui tie žmonės tuos pinigus jam turėjo grąžinti. Paskui tai iškilo į paviršių.

Man, asmeniškai, tai skamba, kaip visiškai skandalinga informacija. Tu skaidrini kitus, bet pats esi įsivėlęs į tokias schemas“, – apie A. Tapiną sakė S. Malinauskas.

Tapinas: prasilenkia su logika

Į viešumą iškilusią informaciją sureagavo ir pats A. Tapinas. „Substack“ savo paskyroje jis pasidalijo paaiškinimu bei tikino, kad atkapstyti visus galus prireikė laiko.

„Tomas podcaste teigia, kad jam buvo padarytas 5000 litų pavedimas ir jis man pervedė 3500 litų, bet turbūt pats neprisimena, nes tai buvo 2010 metai ir vienintelis toks pavedimas už 2000 litų arba maždaug 580 eurų.

Tai čia yra tiesa. Tačiau visa kita prasilenkia su logika.

Pasitikrinęs VMI archyvus atradau, kad tais laikais prievolė fiziniam asmeniui mokėti PVM atsirasdavo nuo 100 000 litų pajamų neįskaitant pajamų iš darbo santykių. Dabar ji yra nuo 45 000 eurų.

Man jau patys metai pasirodė nerealūs: 2010 metai buvo super sunkūs pokriziniai metai. Gerai juos prisimenu, nes mano laida „Pinigų karta“ grįžo į eterį 2010 sausį ir LRT televizija tiek neturėjo pinigų, kad buvo sąlyga, jog mes patys turime parduoti reklamą prieš laidą. Mano atlyginimas geriausiu atveju siekė 3000-4000 litų per mėnesį ir dar tris vasaros mėnesius laida nebūdavo rodoma, niekas pinigų negaudavo ir reikėdavo suktis ieškant kokių nors vertimų ar trumpalaikių projektų.

Tai kalbėti, kad aš galėjau tuo laiku uždirbti daugiau 100 000 litų per metus yra nerealu. Štai yra mano pajamų deklaracija už 2010 metus. Be darbo santykių pagal autorines sutartis gautos pajamos buvo 40 877 litų. Dar iš archyvo išsitraukiau ir pasitikrinau 2009 metus.

Ten autorinės 19 tūkst., darbo santykiai 15 tūkst. Irgi nieko panašaus į didžiules sumas. 2011 metai irgi taip pat – 15,7 tūkst. darbo santykiai, 16 tūkst. autorinės“, – skaičius vardijo jis.

Kaip tikino PVM mokėtoju jis pats įsiregistravo tik pradėjus kilti pajamoms, 2016-aisiais.

„Mano pastarųjų metų sumokama PVM suma yra tikrai didelė ir tokia, kad kai kam gal ir kiltų pagunda ieškoti būdų, kaip čia „optimizuotis ir susitaupyti“, bet aš tiesiog susimoku ir nesuku galvos“, – dėstė jis.

Visgi, kaip svarstė, šioje istorijoje jam „nesusiveda“ keli dalykai.

„Marcinkevičius šitą istoriją nešiojosi 13 metų ir paviešino pernai lygiai tuo metu, kai prasidėjo „Skaidrinam“ ir politikai pradėjo skubiai ieškoti kažko ant Tapino. Gali būti tiesiog sutapimas.

Dėl pokalbio su buhaltere. Ateina į įmonę naujas žmogus, gauna pirmą atlyginimą, buhalterė nieko jam nepranešusi tiesiog perveda gerokai daugiau pinigų ir tada turbūt antrą kartą matomam žmogui papasakoja, kad čia viskas dėl PVM.

„Dirbau pas Tapiną“ irgi skamba gražiai, bet neteisingai, nes tais metais įmonėje neužėmiau jokių pareigų, dirbau tik kaip laidų vedėjas, buvau mažasis akcininkas, o įmonės direktorius buvo su manimi nesusijęs didžiojo akcininko paskirtas žmogus“, – rašė jis.

Kaip tikino, klausimas, kodėl T. Marcinkevičius jam tada pervedė 580 Eur, lieka atviras.

„Nuoširdžiai sakau – nežinau. Tikrai neįsivaizduoju, kas ten galėjo nutikti prieš 14 metų ir kodėl galėjo atsirasti toks pavedimas.

Kaip ir rašiau pradžioje – pats kreipiausi į VMI, paaiškinau situaciją ir paprašiau esant galimybei atlikti tyrimą ir įvertinti ar tie 580 eurų yra bandymas slėpti mokesčius.

„Tikrai keista situacija dėl 580 eurų prieš 14 metų. Ji taip įmetama ir ką tada daryti. Jeigu tylėsi – vadinasi, kaltas, jeigu bandysis paaiškinti – aha, teisinies“, – teigė visuomenininkas.

Daugiau naujienų skaitykite čia.

Rekomenduojami video
TOP NAUJIENOS
SUSIJUSIOS NAUJIENOS
Naujausios žinios
EISMAS
112
LAISVALAIKIS
KULTŪRA
VERSLAS
MOKSLAS IR IT
SPORTAS
POLITIKA