Rugpjūčio 12-ąją minima Tarptautinė jaunimo diena. Ja siekiama daugiau dėmesio atkreipti į jaunosios kartos problemas. Pasaulio sveikatos organizacijos (PSO) duomenimis, didžiausias rūpestis – tarp jaunuolių stebimos alkoholio, elektroninių cigarečių, kanapių ir kt. vartojimo tendencijos.
Naujausia PSO ataskaita rodo, kad daugiau nei pusė 15-mečių iš Europos, Centrinės Azijos ir Kanados yra vartoję alkoholio, o 1 iš 3 apklaustųjų teigė bandę elektronines cigaretes.
Elektroninių cigarečių naudojimas jau tapo populiaresnis už tradicinių.
Negana to, rūkyti įprastas cigaretes teigė bandę ketvirtadalis jaunuolių, tad nikotino turinčių gaminių paplitimas ir vartojimas, ekspertų teigimu, grėsmingas.
Narkotikų, tabako ir alkoholio kontrolės departamento (NTAKD) atstovė viešiesiems ryšiams Auksė Kontrimienė pažymi, kad situacija Lietuvoje yra panaši, o keletas rodiklių gerokai lenkia vidurkį.
„Tarptautinis moksleivių gyvensenos ir sveikatos tyrimas parodė, kad Lietuvoje 2022 metais elektronines cigaretes buvo išbandęs kas penktas vienuolikmetis, kai visų 44 tyrime dalyvavusių šalių vidurkis šioje amžiaus grupėje tesiekė 5 proc. Tarp 15 metų mokinių Lietuvoje elektronines cigaretes vartojo 59 proc. mokinių. Tai yra bemaž dvigubai daugiau nei kitose šalyse“, – sako A. Kontrimienė.
Garinamas ne vien nikotinas
Elektronines cigaretes jaunuoliai dažnai renkasi manydami, kad tai saugiau už tradicinių cigarečių rūkymą.
Vis dėlto elektroninėse cigaretėse gausu žmogaus sveikatai pavojingų medžiagų.
Jos pripildytos įvairių kancerogenų, akroleino, benzeno, diacetilo, pavojingų metalų ir smulkių dalelių, kurios gali patekti į plaučius.
NTAKD atstovė Eltai pabrėžė, kad jaunimas Lietuvoje dažniausiai renkasi nikotino turinčius gaminius, tačiau pastebima atvejų, kuomet garinami sveikatai dar kenksmingesni produktai.
„Pasitaiko atvejų, kai garinamos įvairios narkotinės ir psichotropinės medžiagos. 2023 m. mūsų užsakymu muzikos festivaliuose atliktas tyrimas parodė, kad beveik pusė apklaustų yra garinę elektronines cigaretes su nikotinu. Vis dėlto nemaža dalis muzikos festivalių lankytojų bent kartą gyvenime teigė garinę produktus su narkotinėms ar psichotropinėmis medžiagomis: dažniausiai tetrahidrokanabinoliais (THC), kiek rečiau – sintetiniais kanabinoidais, katinonais bei haliucinogenine medžiaga – dimetiltriptaminais (DMT)“, – teigia A. Kontrimienė.
Anot pašnekovės, daugiau nei pusė vartojusių narkotines ar psichotropines medžiagas nurodė, kad jas garino būtent elektroninėse cigaretėse.
„Nuo kitų metų sausio 1 d. įsigalios draudimas prekybos vietose eksponuoti tabako ir su jais susijusius gaminius, įskaitant elektronines cigaretes. Departamentas tikisi, kad toks sprendimas turės teigiamos įtakos. ES šalyse elektroninės cigaretės nėra visiškai uždraustos. Vartojimui mažinti šiuo metu pasitelkiamos prevencinės priemonės ir švietimas“, – vardija NTAKD atstovė.
Dažniausiai naudojamos vienkartinės elektroninės cigaretės
Sudėtinga situacija dėl jaunuolių rūkymo stebima ne vien Lietuvoje.
JAV atlikto tyrimo duomenys parodė, kad elektroninės cigaretės yra populiariausias pasirinkimas tarp mokyklinio amžiaus jaunuolių. 7,7 proc. mokinių renkasi elektronines cigaretes, o 1,6 proc. – tradicines bei cigarus.
Likę procentai dar mažesnėmis dalimis paskirstomi kramtomajam, uostomajam tabakui, kaljanams ir t. t.
Didžiausią problemą kelia vienkartiniai gaminiai. Jiems naudoti nereikia jokių papildomų priemonių, skysčių ar degiklių, o panaudojus galima tiesiog išmesti.
Tokias elektronines cigaretes renkasi daugiau nei 60 proc. jaunuolių, o daugkartines linkę rinktis vos 16 proc. apklaustųjų.
Vaisių, desertų, mėtų ir šalčio pojūtį sukuriantys skoniai – patys populiariausi.
Tyrime nurodoma, kad jaunuolių nuo pirkimo nestabdo net tai, kad tikslus produkto skonis nėra nurodomas. 1 iš 5 respondentų, net nežinodamas tikslaus cigarečių skonio, vis tiek renkasi elektronines.
JAV įpareigojo prekybininkus atsisakyti patrauklių pakuočių
Gamintojai kuria vis patrauklesnes pakuotes vienkartinėms elektroninėms cigaretėms. Specialistai šiuose veiksmuose mato daug rizikų ir siekia visais įmanomais būdais riboti jų pardavimus.
JAV Vaistų ir maisto administracija (FDA) dar praėjusiais metais išplatino kreipimąsi į prekybininkus, kuriame reikalaujama nustoti prekiauti kasdienio vartojimo prekes primenančiomis elektroninėmis cigaretėmis.
Draudžiamos rūkalų pakuotės, kurios atrodo kaip vaisvandenių buteliukai, kokteiliai, žaislai ar net pieno gėrimai.
Teigiama, kad patrauklus įpakavimas gali ne tik vilioti paauglius dažniau rinktis elektronines cigaretes, bet ir padėti nuslėpti rūkymo faktą nuo suaugusiųjų.
Lietuvoje draudimai ir ribojimai bus diegiami palaipsniui iki 2035 metų
Eltai paklausus, ar vertėtų imtis griežtesnių elektroninių cigarečių ribojimų ar net draudimo, NTAKD atstovai pastebi, kad šiuo metu Vyriausybė jau yra patvirtinusi Nacionalinės darbotvarkės plano dalį 2024–2026 metams.
Plane numatyti uždaviniai ir priemonės, skirtos mažinti narkotikų, tabako ir alkoholio paklausą, pasiūlą ir žalą asmeniui, visuomenei bei valstybei. Visos priemonės turės būti įgyvendintos iki 2035 metų.
„Numatyta plėtoti socialinį dialogą su asocijuotomis verslo struktūromis. Bus komunikuojama dėl nuotolinės prekybos tabako gaminiais, draudimo parduoti tabako gaminius jaunesniems nei 18 metų asmenims, dėl tabako gaminių ir su jais susijusių gaminių bei alkoholio reklamos draudimo“, – pasakoja A. Kontrimienė.
Šiuo metu Lietuvoje uždraustos elektroninės cigaretės su kvapiosiomis medžiagomis, nuo ateinančių metų draudimai palaipsniui bus griežtinami, tikintis atgrasyti jaunimą nuo rūkymo.
Vis dėl to, visiškas elektroninių cigarečių draudimas nėra numatomas, Lietuva laikosi bendros pozicijos su Europos Sąjunga.