Ekologiški namai – tai bene geriausias sprendimas žmonėms, ieškantiems energiją tausojančių būsto sprendimų. Dar vadinami tvariais namais, šie būstai tampa vis populiaresni šiuolaikinėje statyboje, kurioje dominuoja tvarios medžiagos ir atsinaujinantys šaltiniai. Kauno mieste, pavyzdžiui Marvelėje, jau ne vienerius metus statomi aukštos energetinės klasės namų gyvenvietės, viliojančios ne tik nuostabia supančia gamta, Nemuno pakrante, bet ir gyvenimo ekologiškuose namuose privalumais.
Suprantama, kad išgirdę terminą ekologiški namai galite iš karto pagalvoti apie aukštesnes tokio būsto statybos kainas, tačiau neabejokite – ilgainiui tai tikrai atsiperka. Kita vertus, jeigu manote, kad gyvenimas ekologiškame būste yra nerūpestingas, aptarsime ne tik tokio statinio privalumus, bet ir iššūkius, kuriuos turėtumėte numatyti rinkdamiesi tvarius namus.
Ekologiškų namų privalumai
1. Energijos suvartojimas
Vienas iš svarbiausių ekologiškų namų privalumų yra jų energijos vartojimo efektyvumas. Dėl nepriekaištingos izoliacijos, apšiltinimo, atsinaujinančios energijos, pvz., saulės baterijų, ir dar daugiau ekologiškų namų pranašumą lemiančių veiksnių šie būstai padės ženkliai sumažinti energijos suvartojimą. Vadinasi, jums ne tik nebereikės nerimauti dėl aukštų šildymo sąskaitų šaltuoju sezonu, bet ir galėsite būti ramūs žinodami, kad reikšmingai prisidedate prie bendro namų ūkio anglies pėdsako mažinimo.
2. Tvarios medžiagos
Ne paslaptis, kad statybų pramonė neigiamai prisideda prie gamtos išsaugojimo, tačiau džiugina tai, kad ekologiškų namų statyba tausoja gamtos išteklius ir sumažina poveikį aplinkai: žalieji būstai dažnai statomi naudojant aplinkai nekenksmingas medžiagas – natūralias arba perdirbtas – neretai vengiama plastiko.
3. Rekuperacinė vėdinimo sistema
Žinoma, ekologiški namai pasižymi kur kas geresne oro kokybe. Gyventojai, savo namuose turintys įrengtą rekuperacinę sistemą, gali džiaugtis sveikesne gyvenamąja aplinka ir išvengti sveikatos problemų, susijusių su kvėpavimo takais bei alergijomis, kadangi vėdinimo sistema nuolat keičia patalpų orą šviežiu, taip pašalindama alergenus, nemalonius kvapus bei drėgmę. Be to, rekuperacinė vėdinimo sistema padeda palaikyti pastovią patalpų temperatūrą, taip taupydama energiją šildymui.
4. Biofilinis projektavimas
Dažniausiai ekologiški namai yra suprojektuoti taip, kad gyventojai galėtų pasijusti gamtos dalimi: dideli langai gyvenamosiose erdvėse, stogų apželdinimas, erdvios terasos – visa tai reikalinga siekiant sukurti tvirtą ryšį su žaliuoju pasauliu. Žinoma, namų interjere naudojamos natūralios medžiagos taip pat kuria harmonijos su gamta pojūtį bei prisideda prie namų estetinio patrauklumo.
O kad namai būtų dar žalesni ir jaukesni, be kambarinių augalų, ekologiškų namų savininkams vertėtų pagalvoti apie interjero detales: nuo modernių keramikinių vazonų, elegantiškų vazų šviežioms gėlėms iki natūralaus medžio padėkliukų ir dekoracijų – visa tai ir dar daugiau atraskite formadore.lt parduotuvėje, kuri siūlo išskirtinį asortimentą ieškantiems sprendimų tiek klasikiniam, tiek moderniam namų interjerui.
Ekologiškų namų keliami iššūkiai
1. Aukštesnė statybų kaina
Kaip jau minėjome, ekologiškų namų statybai reikalingas didesnis išankstinis biudžetas, kadangi ne tik brangesnės tvarios statybinės medžiagos, tačiau būtina iš karto investuoti į atsinaujinančius energijos šaltinius: saulės baterijas ar geoterminio šildymo sistemą. Nors šios išlaidos ilgainiui neatrodo tokios didelės, planuojantiems įsigyti ekologišką būstą tai gali būti nemažas finansinis iššūkis. Visgi rimtai svarstantiems apie šią gyvenimo investiciją verta pasidomėti valstybės teikiamomis paramomis.
2. Ribotas ekologiškų medžiagų prieinamumas
Kartais ekologiškų namų statybos gali vykti kur kas lėčiau dėl tvarių statybinių medžiagų paieškų ir riboto prieinamumo. Apsunkintas statybos procesas reikalauja papildomo planavimo, tad apsišarvuokite kantrybe!
3. Reguliari techninė priežiūra
Norint užtikrinti optimalų sistemų veikimą ir našumą, nederėtų pamiršti, kad saulės baterijas, šildymo ar vandens surinkimo sistemas būtina reguliariai prižiūrėti. Ekologiškų būstų savininkai turėtų skirti brangaus laiko ir pinigų namų priežiūrai ir remontui.
Ar kursite savo ekologiškus namus?
Tikimės, kad ekologiškų namų keliami iššūkiai jūsų neišgąsdino: juk šių būstų pranašumai – energijos taupymas, patalpų oro kokybė, patogumas šildymo sezonu – nusveria visus iššūkius. Ypač šiandien, kai aplinkosaugos problemos tampa vis aktualesnės, o žmogus turi visas galimybes sutaupyti ilgalaikėje perspektyvoje, pereiti prie ekologiškesnio gyvenimo būdo tampa vis populiariau. Sumažinkime savo ekologinį pėdsaką ir kurkime žalesnes Kauno miesto bendruomenes!