Seimas ėmėsi siūlymo įstatyme numatyti, kad visi viešojo sektoriaus darbuotojai privalėtų būti išklausę pilietinio pasipriešinimo kursą.
„Mintis yra labai paprasta: visi, dirbantys viešajame sektoriuje, turėtų pareigą išklausyti pilietinio pasipriešinimo ir mobilizacijos kurtus, įgytų tam tikrų įgūdžių, tam tikrą žinojimą, ką daryti kritinėse situacijose. Tai didintų visų mūsų atsparumą“, – pristatydamas projektą sakė jo iniciatorius, Seimo Nacionalinio saugumo ir gynybos komiteto pirmininkas Laurynas Kasčiūnas.
Šioms Mobilizacijos ir priimančiosios šalies paramos įstatymo pataisoms po pateikimo buvo pritarta už balsavus 95 Seimo nariams, trims – prieš, 16 parlamentarų susilaikius.
Toliau jas svarstys Nacionalinio saugumo ir gynybos komitetas, į Seimo salę svarstymui projektas turėtų grįžti balandžio pabaigoje.
L. Kasčiūnas anksčiau siūlė Valstybės tarnybos įstatymo pataisas, kas tokie kursai būtų privalomi tik valstybės tarnautojams, parlamente tam po pateikimo buvo pritarta, bet Vyriausybė savo išvadoje pasiūlė reikalavimą taikyti plačiau ir keisti Mobilizacijos ir priimančiosios šalies paramos įstatymą.
„Mes su jumis sutarėme dėl privalomų pilietinio pasipriešinimo ir mobilizacijos kursų valstybės tarnautojams dar praeitos sesijos pabaigoje. Vyriausybė iš esmės pritarė idėjai ir pasiūlė šią nuostatą perkelti į Mobilizacijos įstatymą, nes keitėsi valstybės tarnybos sistema Lietuvoje“, – pažymėjo L. Kasčiūnas.
Pagal pataisas, valstybės pareigūnai, valstybės ir savivaldybių institucijų ir įstaigų valstybės tarnautojai ir darbuotojai, dirbantys pagal darbo sutartis, per metus nuo paskyrimo ar priėmimo į pareigas privalėtų išklausyti įvadinį mobilizacijos ir pilietinio pasipriešinimo mobilizacijos ir karo metu mokymą, jei jo dar nėra išklausę.
Išklausę mokymą minėti valstybės pareigūnai, valstybės tarnautojai ir darbuotojai, dirbantys pagal darbo sutartis, gautų tai patvirtinantį sertifikatą.
Pradėję eiti pareigas iki šio įstatymo įsigaliojimo ir neišklausę kurso, įvadinį mokymą turėtų baigti per metus.
Siūloma, kad įstatymo pataisos įsigaliotų nuo šių metų liepos.