Vieni jau ilsisi prie jūros, kiti vis dar laukia atostogų mieste. Ir miestuose gausu žaliųjų erdvių, kur smagu leisti saulėtus vakarus. Tačiau niekam nemalonu kloti iškylų dekio ant nuorūkų ar prisėdus upės pakrantėje stebėti aplink vėjo ridinėjamas šiukšles. Todėl vis dar vyksta Aplinkos ministerijos ir Aplinkos projektų valdymo agentūros inicijuotos „Šiukšlių medžioklės“ – žaidimas, kurio metu moksleiviai varžosi, kam pavyks per 1,5 valandos „sumedžioti“ daugiau šiukšlių.
Liepos 5 dieną būrys savanorystės stovykloje Kaune dalyvaujančių moksleivių išskubėjo sutvarkyti Neries krantinės parko ir Sąjungos aikštės. Per pusantros valandos trys komandos griebėsi įvairių strategijų, tačiau niekas nesitikėjo, jog paskutinę akimirką rezultatus visiškai perrikiuos… rastas klozetas.
Pamatę kitų komandų taškus nusprendė ieškoti telefono pakrovėjo
Šiltą vasaros dieną į „Šiukšlių medžioklę“ išsirengė 13 įvairių Kauno mokyklų moksleivių, dalyvaujančių Atviro jaunimo centro VŠĮ „Gerumo rankos“ rengiamoje savanorystės įgūdžių ugdymo stovykloje. Jos metu vyresnių klasių jaunuoliai išbando įvairias savanoriavimo veiklas, mokosi empatijos ir, pavyzdžiui, pasiūlyti savo pagalbą nepažįstamam žmogui gatvėje.
Šių moksleivių aktyvumas buvo juntamas dar dėstant „Šiukšlių medžiotojų“ taisykles: Lietuvos gamtos fondo atstovai pristatė programėlę, kuri leidžia žymėti įvairių tipų rastas šiukšles ir tokiu būdu varžytis tarpusavyje, taip pat rodo nueitą maršrutą ir atstumą (kitaip tariant, nelieka daug galimybės sukčiauti ir, pavyzdžiui, traukti šiukšlių iš vienoje vietoje rastos šiukšliadėžės).
Visiems susirinkus jaunimo centro „Gerumo rankos“ patalpose, būrelis patraukė į Sąjungos aikštę. Ten buvo įkurta „bazė“ su pagalbiniais įrankiais: karučiu, grėbliu, kastuvu. Šiuos įrankius galima išsipirkti paaukojant vieną kupiną šiukšlių maišą. Tačiau šįkart, matyt, labiau būtų pravertusi šluota su semtuvėliu – aikštėje buvo pridaužyta gausybė stiklo, aplink suoliukus – krūvelės nuorūkų, o Neries krantinėje – pavienės plastiko šiukšlės.
Davus startą komandos pasileido į skirtingas puses ir daugiau nei valandą jų buvo nei matyti, nei girdėti. Tačiau programėlės ekrane galėjai stebėti sparčiai augantį surinktų šiukšlių skaičių ir zigzagais vingiuojančias klajones po Neries krantinę bei Sąjungos aikštę.
Neilgai trukus pasirodė pirmoji – „Lenkų“ komanda. Sukrovus surinktas šiukšles komandos atstovas pareiškė, kad jie finišuoja – nes išsikrovė telefonas ir nebepavyks daugiau nieko pažymėti programėlėje.
Netrukus į bazę atskubėjo ir kitos komandos, tačiau jos ilsėtis nesiruošė – paprašė tik daugiau šiukšlių maišų. „Lenkai“ pasiteiravo, kiek pririnko „Vabaliukai“ ir „Šaunuoliukai“. Išgirdę skaičius kaipmat apsigalvojo dėl savo finišo – paprašė paskolinti išorinę telefono bateriją, dar kartą užsikūrė išmaniuosius telefonus ir pasileido tęsti medžioklės. Iki varžybų pabaigos dar buvo likęs pusvalandis.
Daugiausia šiukšlių svoriu surinkusiai komandai pergalę paskutinę akimirką atnešė klozetas
„Vabaliukai“ pasiryžo surinkti didžiąją dalį Sąjungos aikštėje gulinčių stiklo duženų. Jie surinko net 6 kilogramus stiklo ir 15 kilogramų buitinių atliekų, daugiausia – keistų aikštėje besivoliojusių medienos ir faneros nuolaužų.
Moksleiviai taip pat stebėjosi, kiek aikštėje po betono atbrailomis voliojosi tuščių buteliukų nuo širdies veiklą gerinančių lašų. Ar tik kažkurie Vilijampolės gyventojai jų nepadaugino?
„Šiukšlių medžiotojų“ žaidynėse apdovanojama komanda, surinkusi daugiausia atliekų vienetais, o antrąją prizinę vietą užima ta, kuri surenka didžiausią atliekų svorį. Nes kiekvienas išrūšiuotų atliekų maišas finiše dar yra pasveriamas ir patikrinamas – ar tikrai į jį nukeliavo tik plastikas, tik popierius ar tik stiklas?
Čia paskutinę akimirką viltis įsižiebė „Šaunuoliukų“ komandai – ji atsiliko tiek atliekų kiekiu, tiek svoriu – nes daugiausiai sveriančias stiklo atliekas aktyviai rinko „Vabaliukai“.
„Ar senas klozetas taip pat būtų atlieka?“ – su viltimi paklausė jie, likus mažiau nei 10-čiai minučių iki finišo. Gavusi teigiamą atsakymą ketveriukė pasileido į vietą, kur prisiminė gulėjus tokį rajono nepuošiantį objektą. Konkurentų akyse įsižiebė nerimas ir pasipylė klausimai – kaip gi jie tą klozetą sugebėjo pražiūrėti?
Kitoms komandoms tyliai tikintis, jog „Šaunuoliukai“ šio daikto nepakels arba nespės atnešti, šie visi susikibę ėmė tempti klozetą surinkimo punkto link. Tiksint paskutinėms žaidynių minutėms, baltutėlis klozetas buvo atgabentas į surinkimo punktą, o komandos rezultatas žaibiškai iššovė į 35 kilogramus surinktų atliekų. Tokiu būdu ši komanda 10 kilogramų aplenkė rinkusius stiklo duženas.
Paskutinieji finišavo „Lenkai“, kruopščiai rinkę nuorūkas ir kitas itin smulkias šiukšles, tokiu būdu pasiekę net 871 surinktų šiukšlių vienetais rezultatą – jie šiukšlių surinko daugiausia.
Komandos apdovanotos prizais, kurie galbūt padės išvengti tokių atliekų, kokias jiems teko rinkti – metalinėmis gertuvėmis ir iškylų puodeliais, taip pat – maišeliais vaisiams ir daržovėms susidėti, kad nereikėtų parduotuvėse ieškoti plastikinių ir dabar jau – už juos ir susimokėti.
Surinkta per 7000 vienetų šiukšlių ir 30 padangų
„Šiukšlių medžiotojų“ žaidynės jau suorganizuotos 7-iose Lietuvos apskrityse. Šiuos žaidimus inicijuoja Aplinkos ministerija bei Aplinkos projektų valdymo agentūra, o veda – Lietuvos gamtos fondo atstovai.
Šiuo metu šiukšles išmedžioti dar liko Utenos, Telšių ir Panevėžio apskrityse.
Į monotonišką visiems pažįstamą darbą įtraukus azartą ir varžymąsi, komandoms visoje Lietuvoje pavyko surinkti daugiau nei 7000 vienetų šiukšlių, iš gamtos ištraukti dešimtis kilogramų statybinių atliekų, apie 30 padangų ir 2 klozetus. Savanorystės stovyklos dalyviai taip pat prisipažino, jog išgirdus apie šiukšlių rinkimą ši veikla neatrodė smagi, bet pradėjus varžytis – įtraukė ir atnešė daug emocijų.
Visos šios atliekos išrūšiuotos ir pristatytos į atliekų priėmimo aikšteles arba – pavojingų atliekų (padangų) tvarkytojams. Beje, tokį žaidimą savo bendruomenėje, mokykloje ar netgi per giminės suvažiavimą galite suorganizuoti ir jūs – tereikia parsisiųsti programėlę „WasteHunters“, sukurti renginį toje vietoje, kurioje esate, išsidalinti šiukšlių maišus ir pasileisti į medžioklę.