Nauja tvarka automobiliuose: priminimas keleiviams ir vairuotojams – Kas vyksta Kaune

Nauja tvarka automobiliuose: priminimas keleiviams ir vairuotojams

Apie vairavimą išgėrus ir to pasekmes kalbama išties dažnai ir tikrai daug. Tačiau neretai pasitaiko atvejų, kai vakarėliai rengiami ne tik tam skirtose vietose, bet ir prie vairo. Nuo šių metų birželio 1-osios už vakarėlius automobilyje ir jame alkoholį vartojančius keleivius nutarta bausti griežčiau. Laikyti atkimštą alkoholio butelį ir gėrimus su laipsniais vartoti automobilyje ne tik vairuotojams.

Lietuvoje dar 2009 metais įsigaliojo Alkoholio kontrolės įstatymo pataisos, draudžiančios fiziniams asmenims vartoti, laikyti ir gabenti alkoholio produktus atidarytoje pakuotėje automobilių salonuose, išskyrus transporto priemones, kurių salonas yra stacionariai atskirtas nuo vairuotojo vietos.

Už alkoholio vartojimą automobilio salone įprastai iki šiol buvo baudžiamas tik transporto priemonės vairuotojas pagal kodekse įtvirtintą bendrą Kelių eismo taisyklių pažeidimo punktą. Už minėtą nusižengimą piniginė bauda iki šiol svyravo nuo 10 iki 12 eurų.

Šiais metais už neteisėtą alkoholio produktų vartojimą ir gabenimą transporto priemonėse sutarta įtvirtinti administracinę atsakomybę. Pagal naujas Administracinių nusižengimų kodekso pataisas, nuo birželio 1-osios alkoholio produktų vartojimas, laikymas ir gabenimas atidarytoje pakuotėje automobilių salonuose, išskyrus transporto priemones, kurių salonas yra stacionariai atskirtas nuo vairuotojo vietos, užtraukia baudą nuo 40 iki 100 eurų. Už pakartotinai padarytą pažeidimą gresia bauda nuo 100 iki 140 eurų. Už šiuos veiksmus baudas gali gauti ir draudimo nepaisantys keleiviai.

Šiais pakeitimais siekiama užkirsti kelią situacijoms, kuomet automobilio salone alkoholį vartoja keleiviai. Policija sako, kad toks keleivių elgesys turi įtakos vairuotojo budrumui ir yra išbandymas jo ryžtui atsispirti prie vairo išgerti. Tam antrina ir psichologijos specialistas bei priklausomybių ekspertas Tomas Levulis.

Anot eksperto, alkoholis yra mažesnę priklausomybę nei standartinės psichotropinės medžiagos sukeliantis, legalizuotas narkotinis nuodas. O priežastis, kodėl žmogus nors ir suvokdamas kenksmingus alkoholio padarinius, vis tiek pradeda jį vartoti – banaliai paprasta.

„Mes augame visuomenėje, kurioje dominuoja žmonių klaidinimas melaginga informacija apie alkoholio vartojimą: savaitgalių, švenčių, gimtadienių ar kitų progų metu, mažas vaikas stebi ir įsimena pavyzdžius emocijų, aplinkybių, kuomet buvo vartojamas alkoholis. Iš sukauptos informacijos pasąmonėje susiformuoja priežastis žmogui pradėti vartoti narkotinį nuodą. Smegenys suformuoja alkoholio programą“, – teigė T. Levulis.

Paskatinimą vadovautis melagingais įsitikinimais, anot jo, gali formuoti ir automobilyje su atkimštu alkoholio buteliu sėdintis keleivis. T. Levulis atkreipia dėmesį, kad vairuotojams ir keleiviams reikėtų prisiminti, jog vartojamas alkoholis veikia žmogaus smegenis – asmuo patiria atminties sutrikimų, praranda koordinaciją.

Dėl alkoholio poveikio smegenims pamažu žūstant, pradeda trikti šio gyvybiškai svarbaus organo funkcijos: slopinama sąmonė, iškreipiama psichika, nyksta atsakomybės jausmas ir savisaugos instinktas. Esant tokios neadekvačios būsenos, mintis išlenkti taurelę prie vairo, gali atrodyti patraukli, bet pasekmės – pražūtingos.

Kaip nurodo ekspertas, alkoholis ne tik žaloja psichiką, griauna socialinius ryšius, bet ir lemia kasmet didėjančius nelaimių kelyje skaičius. „Baudos ir ribojimai nepadės sugrąžinti eismo įvykiuose prarastų gyvenimų, tačiau atsakingas elgesys ir principingas savo būklės įvertinimas gali panaikinti pačias nelaimės prielaidas“, – pažymėjo T. Levulis.

Policijos duomenimis, pernai dėl neblaivių vairuotojų kaltės įvyko 175 eismo įvykiai, jose sužeista 216 ir žuvo 15 žmonių, užpernai 182 eismo įvykiuose sužalotas 221 ir žuvo 26 asmenys.

Prasidėjus šiltajam sezonui skatiname vakaroti atsargiai, o artėjančias didžiąsias vasaros šventes minėti saugiai ir atsakingai. Jeigu teko pasivaišinti, rinkitės kitus kelionės būdus: ėjimą pėsčiomis, viešąjį transportą, taksi ar blaivaus vairuotojo draugiją.

Rekomenduojami video
TOP NAUJIENOS
SUSIJUSIOS NAUJIENOS
Naujausios žinios
EISMAS
112
LAISVALAIKIS
KULTŪRA
VERSLAS
MOKSLAS IR IT
SPORTAS
POLITIKA